Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Amortizare mijl. fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Amortizare mijl. fixe

amortizare
28 replies to this topic

#21 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2014 - 04:39 PM

garantia si durata de fol. pot fi exact acelasi lucru !
prin garantie (de buna funct.), fabricantul iti acorda o per. de utilizare pe care el o estimeaza a fi sigura (cu reparatii incluse sau fara reparatii) - o per. in care isi asuma responsabilitatea pt. buna fct. a obiectului, dupa care acesta mai poate fct. in continuare sau nu !
prin urmare, ce faci ? ignori fabricantul si zici ca va fct. 8 ani fiindca asa vrea catalogul cu duratele de fct. ?? eu as putea crede fabricantul ...
ar mai fi o solutie pt a scurta per. de amortizare : sa iti dea fz., in scris, o per. estimata de fct. a micromotorului, probabil va fi mai mare decat garantia, dar sigur mai mica decat durata din catalog... parerea mea ...

evident ca cel mai sigur este sa faci ce vrea fiscul, dar totusi... 8 ani ... cred ca nici umbra micromotorului nu va mai exista pana atunci ...



#22 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 31 May 2014 - 02:47 PM

Aveti perfecta dreptate! Daca furnizorul imi da o perioada de functionare, pot sa amortizez exact acea perioada? Chiar daca nu corespunde perioadei din catalog? Mai spunea ca in caz ca aparatul se deterioreaza iremediabil pot sa-l casez si diferenta care a ramas de amortizat o pot scade in contabilitate fara sa mai platesc impozit la o eventuala inspectie fiscala.

Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2014 - 11:48 AM

dupa parerea mea, daca fz. iti da in scris o per. de fct., atunci ai o baza solida sa ignori catalogul - eu as avea "tupeul" asta in mod sigur.

da, expertul are dreptate cu casarea si dif. ramasa neamortizata.
este o solutie f prudenta, iar daca nu vrei sa risti absolut nimic/ nu ai nervi pt. eventuale discutii cu fiscul, o poti adopta si astfel stai complet linistita. :smile:



#24 Melania Popescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 November 2014 - 08:55 AM

Buna ziua

O firma care nu este suspendata la Registrul Comertului dar in prezent nu desfasoara nici o activitate economica si are inregistrate mijloace fixe din anii anteriori la care a efectuat amotizarea, poate sa continue amortizarea acestor mijloace fixe chiar daca nu le utilizeaza in prezent si cheltuielile cu amortizarea sa le treaca pe cheltuieli nedeductibile?



#25 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 November 2014 - 01:54 PM

In mod normal ar trebui sa intre in conservare si sa nu mai calculezi amortizare pana la reluarea activitatii.

In general, daca un mf nu mai este folosit in activitatea economica, intra in conservare pana in momentul in care va fi iar utilizat.



#26 Melania Popescu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 November 2014 - 05:18 PM

Multumesc mult pentru raspuns!



#27 lorelay_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 24 January 2015 - 01:05 PM

In cazul achizitiei unui sistem de alarmare, pentru care se intocmeste un proiect de punere in functiune, se va amortiza doar valoarea sistemului sau si valoarea proiectului de punere in functiune?
Va multumesc anticpat



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2015 - 03:57 PM

le poti recupera valoare impreuna, prin includerea valorii proiectului in val. sistemului de alarmare si amortizarea simultana, sau (cum as face eu pt ca operatiunile sa reflecte mai fidel cele ce se intampla) poti amortiza sistemul de sine statator si poti trece val. proiectului pe chelt. in avans (471.analitic) ca, apoi, sa o recuperezi luna de luna pe per. amortizarii mijl fix (pt ca trecerea pe chelt. a val. proiectului nu e tocmai o amortizare in sensul mijl. fixe), intelegi?

merg amandoua var., insa mie personal mi se pare mai corecta a 2-a. :smile:
ca si finalitate fiscala, e fix acelasi lucru, dif. consta in abordarea contabila !



#29 lorelay_h

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 27 January 2015 - 09:23 AM

Multumesc frumos pentru ajutor






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL