Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Amortizare mijl. fixe - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Amortizare mijl. fixe

amortizare
28 replies to this topic

#1 carmen31

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 June 2012 - 04:41 PM

buna ziua ,

Am si eu o intrebare privitoare la mijloace fixe amortizate .

Am achizionat in septembrie 2011 un mijloc fix de 7280 lei pe care l-am amortizat inclusiv in luna aprilie 2012. Patronul a venit cu factura de storno in luna mai 2012 . Cum ar trebui sa inregistrez trebusoara asta in contabilitate . Va multumesc anticipat pentru ajutor



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 June 2012 - 09:46 AM

daca intrebi despre inreg. privind amortizarea mijl. fixe, DE CE postezi la obiecte de inventar ??
acum, sincer ...

post marcat pt. mutare !

... si raspunsul :

e cam ciudata stornarea asta, mai ales ca mijl. fix a fost receptionat si folosit de vreme ce i-ai calculat amortizare.

va trebui sa stornezi toata amortizarea, inclusiv val. ei pe 2011.
pt partea aferenta 2011 ai 2 optiuni : fie o faci pe seama rezultatului anului trecut (cont 1174) daca sumele sunt mari sau iti schimba rezultatul financiar, fie pe seama rezultatului financiar al acestui an, prin cont de chelt. obisnuit - daca sumele sunt mici sau nu schimba rezultatul financiar al lui 2011 (de ex., erai pe pierdere in 2011si ai ramane tot pe pierdere dupa dupa stornarea amortizarii).
daca faci stornarea pe seama ct. 1174 va trebui sa rectifici decl. 101 si, eventual, D 100 - in fct de caz.
daca stornezi totul doar in 2012, atentie la rezultatul financiar la 31.03.2012, sa nu fie influiente de natura a necesita rectificativa la D 100, pt. impozit profit - zic asta fiindca eu as fi prudenta la acest capitol.

desigur ca inreg. prin care mijl. fix iese din gestiune se vor face in luna mai, insa influientele fiscale ating trim. I 2012 si mi-e teama ca un control va privi situatia in acest mod, chiar daca ai factura pt luna mai.
acesta este motivul pt care opinia mea este sa fii mai catolica decat Papa cand tratezi fiscal aceasta pbl.




#3 corneliuss

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 June 2012 - 02:38 PM

Buna ziua,

In luna decembrie 2011 patronul a achizitionat un autoturism in leasing financiar, care se intinde pe 6 ani. Insa, fara sa tin cont de faptul acesta, am pus amortizare liniara pe 5 ani. Deci, peste 5 ani el va fi amortizat, insa leasigul va mai dura 1 an. Credeti ca ar fi aceasta o problema? Din punctul meu de vedere, nu, insa poate nu observ eu anumite implicatii contabile/fiscale!

Va rog mult sa-mi dati un raspuns!

Multumesc



#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 June 2012 - 09:55 PM

Nu are de ce sa fie nici o problema!

Dana




#5 b.laurentiu2011

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 June 2012 - 05:19 PM

Lucrez la o institutie publica si am primit prin transfer cu titlu gratuit un mijloc fix complet amortizat. Am inregistrat intrarea 213 = 779 (venituri din bunuri si servicii primite cu titlu gratuit). Trebuie sa inregistrez si amortizarea mijlocului fix? Daca da, e corect 6811 = 281 sau cum?
Va multumesc



#6 neexperimentat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 26 August 2012 - 09:23 AM

buna ziua,
am si eu o rugaminte la persoanele mai experimentate , daca poate cineva sa ma ajute.
Am primit un microbuz transport elevi de la Inspectoratul scolar ,microbuz a carei plata nu am efectuat-o noi, este necesar sa-i fac amortizare?Daca da, cum? Multumesc!



#7 mariuscalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 20 September 2012 - 12:18 AM

Am rugamintea , daca poate sa-mi spuna cineva daca mai este nevoie de aprobare de la finante pentru a amortiza accelerat un mijloc fix?
Mai concret a-si dori sa stiu daca pot amortiza accelerat o camera video in valoare de 5200 euro achizitionata in luna august 2012?



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2012 - 03:04 PM

pt. amortizare accelerata vezi art 112, lit c, din OMFP 3055/2009

sincer, nu stiam sa trebuiasca aprobarea admin. fin. pt a aplica amortizarea accelerata :huh: , dar ma interesez chiar acum si revin daca am un raspuns clar.

:smile:



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 September 2012 - 04:08 PM

m-am interesat si, intr-adevar, nu trebuie nici o aprobare de la admin. fin. :biggrin:

in schimb, cu siguranta trebuie sa faci o decizie interna prin care sa se specifice ca la acele mijl. fixe vei aplica amortizarea accelarata si, evident, sa ti-o semneze seful tau.

ca o argumentatie in plus - am o buna prietena care a procedat astfel, a avut control de la AF si totul a fost ok !!



#10 mariuscalina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 14 October 2012 - 04:33 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 24 September 2012 - 03:04 PM, a spus:

pt. amortizare accelerata vezi art 112, lit c, din OMFP 3055/2009

sincer, nu stiam sa trebuiasca aprobarea admin. fin. pt a aplica amortizarea accelerata :huh: , dar ma interesez chiar acum si revin daca am un raspuns clar.

:smile:
In legatura cu art 112 din OMFP 3055/2009 eream lamurit, dar ce facem cu art.19 din Legea 15 /2004 republicata:
"ART. 19
Competentele de aprobare a utilizarii regimului de amortizare liniara sau degresiva revin
consiliului de administratie al agentului economic, respectiv responsabilului cu gestiunea
patrimoniului, în cazul persoanelor juridice fara scop lucrativ definitive la art. 1 alin. 3.
Utilizarea regimului de amortizare accelerata se aproba de catre directia generala a finantelor
publice si controlului financiar de stat, la propunerea consiliului de administratie al agentului
economic
sau a responsabilului cu gestiunea patrimoniului." ???????????

......si multumesc mult pentru sfaturile date.....

Aceasta postare a fost editata de mariuscalina: 14 October 2012 - 04:34 PM




#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 October 2012 - 12:47 PM

codul fiscal reglementeaza amortizarea fiscala, iar L15/1994 - pe cea contabila, deci pt aplicarea amortizarii accelerate (cu implicatii fiscale) nu mai este nevoie de aprobarea AF odata cu aparitia codului fiscal.

cod fiscal, art 24 alin (22): Prevederile Legii nr. 15/1994 privind amortizarea capitalului imobilizat în active corporale şi necorporale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, nu se aplică la calculul profitului impozabil, cu excepţia prevederilor art. 3 alin. 2 lit. a) şi ale art. 8 din aceeaşi lege."

sa inteleg ca esti persoana juridica fara scop patrimonial ?
vezi ca avem un capitol distinct pt ONG-uri, fundatii ... si unul pt asoc. de proprietari.
poate gasesti p-acolo si alte informatii care te intereseaza :smile: .



#12 Pompi1985

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 20 April 2013 - 06:59 PM

Va salut!
Sunt un utilizator nou al acestui forum si am dat de o mare problema.
In urma unui contract de delegare si a unui proces verbal de predare primire(inca nesemnat) firma la care lucrez ar trebui sa receptioneze 2 utilaje care din 2004 pana in 2013 nu au fost amortizate deloc.
Aceste utilaje au fost primite de primarie in urma unui proiect. In lipsa unui document nesemnat, aceste utilaje nu au fost introduse in contabilitate in anul 2004 ci in luna martie 2013. Firma la care lucrez ar trebui sa le receptioneze in luna mai cu valorile din 2004(exemplu:20600 lei o remorca).

Cum pot face o reevaluare a acestor utilaje?
Daca le introduc in contabilitate la aceste valori(ca noi), nu ar mai trebui sa mai fac nici o investitie...cum starea lor este deplorabila, trebuie sa investesc ceva banuti in ele pentru a mai putea sa le folosesc.

Multumesc anticipat!



#13 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 29 March 2014 - 06:06 PM

Buna ziua,

Am dat o cautare in legatura cu distribuirea dividendelor sub forma unui mijloc fix si am gasit ce vedeti mai jos.

Distribuirea de dividende in natura –mijloc fix


1171=457
457=213
635=446 16% - imp. pe dividende daca imp. este platit de societate sau 457=446 imp. dividende platite de asociat.
635=4427 TVA 24% daca taxa aferenta bunurilor respective sau partilor lor componente a fost dedusa total sau partial -cf. ART.128 alin.(5), ART.137 alin.(1) lit. c)din CF si pct. 18 alin.(4) si alin.(6) din Norme.


Perfect de acord.
Intrebarea mea este: ce se intampla cu amortizarea inregistrata pana la acel moment? Cum se inchide 281?



#14 alexflorin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 08 May 2014 - 12:45 PM

Buna ziua,
La 31.12.2013 am inregistrat ultima amortizare pentru 3 dintre utilajele detinute, utilaje care vor fi utilizate in continuare in procesul de productie.
Ca sa le pot folosi in continuare, c trebuie sa le reevaluez printr-un evaluator specializat?
cum pot proceda fara evaluator?



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2014 - 02:03 PM

dupa parerea mea, nu este necesara reevaluarea mijl. fix amortizat complet, pt. a putea fi folosit in continuare.
pt. ca un mf sa poata fi fol. dupa amortizarea sa integrala, utilizarea lui trebuie sa mai aiba utilitate si sa nu afecteze protectia vietii, a sanatatii si a mediului.

sincer, eu nu stiu sa fie vreo prevedere legala care sa te OBLIGE sa faci reevaluarea mf amortizate complet - ALTELE decat cladiri, terenuri.
doar daca cladirile si terenurile nu sunt reevaluate la trei ani, consiliile locale, prin directiile de impozite si taxe, fac o "reevaluare" din oficiu si stabilesc cote de impozit majorate fata de cota standard.

iti poti crea un analitic la ct. 21xx si 28xx, unde sa muti atat val. de intrare a mf amortizat, cat si amortizarea integrala aferenta - asa le "vezi" mai usor.

:smile:



#16 alexflorin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 08 May 2014 - 02:32 PM

deci nu trebuie sa fac nici o inregistrare.....le pot utiliza in continuare, pot efectua reparatii , piese de schimb daca va fi cazul, pana la momentul la care nu le voi mai putea utiliza si atunci le voi casa probabil....am inteles bine?



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 May 2014 - 02:46 PM

ai inteles bine.
repet : poti sa faci reevaluarea mijl. fix amortizat integral, dar eu nu stiu nici o prev. legala care sa te oblige sa o faci.
reparatiile le inreg. in ct. 611 (stii, da ?) :smile:



#18 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 30 May 2014 - 09:14 AM

Buna ziua! As dori sa-mi spuneti care este perioada minima de amortizare a unui micromotor folosit in tehnica dentara si a carui valoare e aprox. 2700 ron. Am gasit acel tabel cu perioadele de amortizare, dar nu stiu daca intra la aparaturi stomatologice unde perioada de amortizare e de 8 ani. Sa amortizezi 2700 ron in 8 ani....
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!



#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2014 - 11:01 AM

micromotorul mi se pare aparatura dentara, dar daca per. lui de fol. (in speta, garantia) este de maxim 1 an, atunci el nu este mijloc fix fiindca val. > 2.500 lei si durata > 1an sunt conditii cumulative !

oricum, dupa parerea mea, catalogul cu duratele de fct. are per. de amortizare exagerat de lungi - ca sa nu cumva sa se diminueze profitul, deci si impozitul la stat.
alta explicatie ( in afara incompetentei) e greu de gasit ...



#20 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 30 May 2014 - 03:52 PM

Are garantia 1 an, deci perioada de folosinta e mai mare de un an (perioada de folosinta si garantia, nu e acelasi lucru). In acest caz e mijloc fix si o sa amortizez la el 8 ani! In speranta ca gasesc o varianta mai simpla, asta mi-a spus inspectorul meu fiscal :angry2:
Experiența îi învață doar pe cei care se lasă învățați!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL