Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cladiri - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

cladiri

evacuare demolare
30 replies to this topic

#21 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2013 - 09:20 PM

In cazul in care ai inregistrat apartamentele nevandute ca active imobilizate, tratezi aceste active ca o imobilizare corporala, respectiv amortizarea, reevaluarea, vanzarea.

Ordin 3055/2009 reglementari contabile conforme cu directivele europene
28.
Prezentarea activelor ca active imobilizate sau ca active circulante depinde de scopul căruia îi sunt destinate, potrivit politicilor contabile aprobate de administratori sau persoanele care au obligaţia gestionării entităţii.
152.
(2) În categoria stocurilor se cuprind şi activele cu ciclu lung de fabricaţie, destinate vânzării (de exemplu, ansambluri sau complexuri de locuinţe etc. realizate de entităţile ce au ca activitate principală obţinerea şi vânzarea de locuinţe). Dacă construcţiile sunt realizate în scopul exploatării pe termen lung, de către entitatea care le-a realizat, ele reprezintă imobilizări.
153.
(1) Atunci când există o modificare a utilizării unei imobilizări corporale, în sensul că aceasta urmează a fi îmbunătăţită în perspectiva vânzării, la momentul luării deciziei privind modificarea destinaţiei, în contabilitate se înregistrează transferul activului din categoria imobilizări corporale în cea de stocuri. Transferul se înregistrează la valoarea neamortizată a imobilizării. Dacă imobilizarea corporală a fost reevaluată, concomitent cu reclasificarea activului se procedează la închiderea contului de rezerve din reevaluare aferente acestuia.
(11) În înţelesul alin. (1), transferul poate fi efectuat dacă şi numai dacă există o modificare a utilizării imobilizării, evidenţiată de începerea modernizării, în vederea vânzării. Ca urmare, dacă o entitate decide să cedeze o imobilizare corporală fără a fi modernizată, ea continuă să o trateze ca imobilizare corporală până la scoaterea sa din evidenţă, şi nu ca element de stoc. Modernizarea are semnificaţia cheltuielilor ulterioare recunoscute ca o componentă a activului.

110
(2) Amortizarea imobilizărilor corporale se calculează începând cu luna următoare punerii în funcţiune şi până la recuperarea integrală a valorii lor de intrare. La stabilirea amortizării imobilizărilor corporale sunt avute în vedere duratele de utilizare economică şi condiţiile de utilizare a acestora.
(3) În cazul în care imobilizările corporale sunt trecute în conservare, în funcţie de politica contabilă adoptată, entitatea înregistrează în contabilitate o cheltuială cu amortizarea sau o cheltuială corespunzătoare ajustării pentru deprecierea constatată.



#22 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 January 2013 - 09:25 PM

Cu placere, un An bun si mult succes! :smile:




#23 MJJ

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 March 2013 - 01:52 PM

Buna

Lucrez la o firma de constructii si am urmatoarea situatie:
Un bloc construit in scopul vanzarii este inregistrat in contul 345. Avand in vedere ca au trecut 3 ani de la data declararii constructiei la primarie, s-a efectuat reevaluarea la 31.12.2012, cu scadere de valoare fata de valoarea initiala a blocului.
Intrebarea ar fi: cum se inregistreaza corect aceasta diminuare a valorii cladirii, avand in vedere ca pentru firma aceasta cladire reprezinta produs finit si nu activ imobilizat?
Din cate am citit, ar trebui sa operez 681=3945, dar cei de la primarie mi-au cerut nota contabila de inregistrare a reevaluarii si nu ar fi prima oara cand ma confrunt cu problema ca ei nu inteleg ce nota le-am dat si ma chestioneaza de ce nu e cladirea pe mijloace fixe.....



#24 eumiculcontabil

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 March 2013 - 05:56 PM

Am o societate comerciala cu 2 actionari cu drepturi egale, Societatea detine in proprietate un imobil (un apartament folosit de societate ca sediu social si spatiu de desfasurare a activitatii), Societatea a achizitionat acest imobil in urma cu 3 ani. Actionarii decid ca acest imobil sa fie transferat in patrimoniul personal al unuia dintre actionari. In urma acestei tranzactii se doreste ca in patrimoniul societatii sa nu existe drepturi sau obligatii diferentiate intre cei 2 actionari. Puteti sa imi spuneti care este modalitatea cu riscurile cele mai mici de retratare de catre Anaf a instrainari acestui imobil? Ce implicatii fiscale sunt?
Multumesc pentru ajutor



#25 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 29 February 2016 - 01:34 PM

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca in costul de achizitie a cladirii intra si taxele notariale si taxe de cadastru , avand in vedere ca in omfp 1802 nu m-ai scrie din ce este format costuul de achizitie.

Fostul OMFP 3055 prevede pct. 51 alin. (1) costul de achizitie al bunurilor cuprinde pretul de cumparare, taxele de import si alte taxe (cu exceptia acelora pe care persoana juridica le poate recupera de la autoritatile fiscale), cheltuielile de transport, manipulare si alte cheltuieli care pot fi atribuibile direct achizitiei bunurilor respective.
In costul de achizitie se includ, de asemenea, comisioanele, taxele notariale, cheltuielile cu obtinerea de autorizatii si alte cheltuieli nerecuperabile, atribuibile direct bunurilor respective.

De asemenea Noul cod fiscal la art 460, pct 5 precizeaza ca valaorea impozabila este
d) valoarea clădirilor care rezultă din actul prin care se transferă dreptul de proprietate, în cazul clădirilor dobândite în cursul anului fiscal anterior;

Precizez ca la sfarsitul contractului de vanzare cumparare, prin care s-a cumparat terenuri si o hala, sunt trecute aceste taxe notariale per total contract .
Aceeasi intrebare si pt terenuri.

multumesc.



#26 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 29 February 2016 - 08:24 PM

M-am lamurit intre timp .La definitii apare si costul de achizitie.
Problema este cum impart eu chletuiala cu notarul si cadastru intre cele 2 terenuri si cladire?



#27 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 February 2016 - 09:24 PM

Proportional cu valoarea fiecariu mijloc fix.



#28 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 01 March 2016 - 11:13 AM

Multumesc!

Pe factura de la notar apare si cv contract ipoteca. Noi am luat credit de la banca pt a cumpara cladirea si am pus ipoteca pe ea.
Intra si ipoteca in costul de achizitie a cladirii?



#29 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 March 2016 - 02:54 PM

Eu as zice ca toate costurile cu ipoteca si alte comisione intra in costurile creditului, nu ale mijlocului fix.

As prinde pe cheltuileli cu serviciile.



#30 silvia65

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 31 May 2016 - 11:14 AM

buna ziua
am o nedumerire legata de inregistrari facute pe conturile 6028, 611
reparam la o cladire a firmei
in 6028 am inregistrat materiale cu valori mai mici cum ar fi , ciment ,var, vopsea ,adezivi etc ( pentru a le face bon de consum)
in 611 am inregistrat gresie , faianta etc
intrebarea e daca am procedat corect si inca ceva in 628 prestarea de serviciu
am procedat corect , legislatia ce spune
va multumesc frumos



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 June 2016 - 11:01 AM

cheltuielile de reparatiile curente se trec toate in ct. 611 indiferent ca sunt materiale sau manopera fiindca, in final, in acel cont vom avea tot ce s-a consumat legat de respectiva reparatie.

atentie, exista un aspect de luat in seama : cand este reparatie si cand este modernizare (cand se capitalizeaza aceste chelt.)
- daca prin lucrarile efectuate se aduce cladirea la aceeasi parametrii de functionare avuti anterior (fara imbunatatiri), atunci vb despre reparatii care nu vor mari val. amortizabila a cladirii; acestea sunt chelt. ale per. curente, recunoscute in contul de profit si pierdere atunci cand sunt efectuate.
- daca lucrarile contribuie la majorarea duratei de viata a cladirii sau cresc / se imbunatatesc parametrii initiali de fct., atunci avem de-a face cu o modernizare si ea va trebui capitalizata; prin urmare, ca creste val. amortizabila a cladirii (modernizarea devine o componenrta a activului), cu tot ce implica asta.


OMFP 1802/2014, art. 227 :
Cheltuieli ulterioare
227. ‐ (1) Cheltuielile ulterioare efectuate în legătură cu o imobilizare corporală sunt cheltuieli ale perioadei în care sunt efectuate sau majorează valoarea imobilizării respective, în funcție de beneficiile economice aferente acestor cheltuieli (de exemplu, influența asupra duratei de viață rămase a imobilizărilor), potrivit criteriilor generale de recunoaştere.
(2) Entitatea stabileşte prin politicile contabile criteriile în funcție de care cheltuielile ulterioare efectuate în legătură cu imobilizările corporale majorează valoarea acestora sau se evidențiază în contul de profit şi pierdere.

deci, legiuitorul lasa la latitudinea contribuabilului sa stabileasca, prin politicile contabile proprii, modul in care trateaza chelt. ulterioare facute la imobilizarile corporale.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL