Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contract de vanzare-cumparare autoturism PF catre PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contract de vanzare-cumparare autoturism PF catre PFA

6 replies to this topic

#1 Mariusvalcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 18 December 2012 - 08:40 PM

Buna ziua !

Am un PFA pe activitati medicale si as dori sa trec pe PFA autoturismul proprietate personala prin contract de vanzare cumparare. Am inteles ca un astfel de contract se face la notariat. PFA e infiintat in mai 2012 si a avut incasari de circa 20 000 lei.
Intreb:
1. cum stabilesc valoarea masinii, adica ce suma pot sa trec pe contract ca si pret al masinii. Poate fi aceasta suma 20 000 lei, adica sa deduc tot ?
2. care sunt avantajele si dezavantajele contractului de vanzare cumparare, comparativ cu contractul de comodat.
3. trebuia sa fac acest contract pana la sfarsitul anului calendaristic 2012 sau anul viitor, la sfarsitul anului fiscal?

Mentionez ca mai am un al doilea autoturism proprietate personala. De asemeni, am puncte de lucru in 3 orase.

Va multumesc !



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2012 - 11:51 PM

Nu se face la notariat, se gasesc peste tot centre de intermediere vanzari auto, prin intermediul caruia faceti contractul, ( il puteti face si direct intre pf si pfa fara intermedieri ).
1. la valoarea ei de piata , va puteti uita pe net dupa o masina cu caracteristicile care o are a dumneavoastra , ce preturi se practica pentru achizitie.
2.la contract de vanzare cumparare , trebuie reinmatriculata masina , la comodat nu.
3. Cand incepeti sa va folositi de acea masina.




#3 Mariusvalcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 December 2012 - 08:17 AM

Prtactic imi trebuie doar contractul de vanzare cumparare pentru justificarea achizitiei ? (pentru ca nu cred mai am timp sa inchei si inmatricularea anul acesta)



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2012 - 01:16 PM

au anuntat la tv ca termenul pana la care puteti inmatricula auto fara taxa aceea suplimentara este 18 ian. 2013, inclusiv.
ordonanta cu reintroducerea taxei (cica) intra in vigoare pe 19.01.2013, asa ca mai aveti ceva timp - daca asta era pbl. cu inmatricularea pe care n-o mai puteti face in acest an.



#5 Mariusvalcu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 December 2012 - 02:17 PM

Nu, masina e inmatriculata in ro, eu vreau doar sa o vand de pe persoana fizica pe PFA astfel incat sa nu mai platesc impozit asa mare pe 2012. Nu am avut cheltuieli cu PFA-ul, doar incasari din prestari servicii in 2012. Si banuiesc ca aceasta masina trebuie cumparata tot in 2012.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2012 - 02:37 PM

cu siguranta trebuie in 2012 daca vreti sa va deduceti chelt. cu ea, INSAAAA sincera sa fiu (desi nu prea ma pricep la PFA) parca nu-mi "suna" bine recuperarea integrala a val. masinii intr-o singura transa, ci cred ca tot prin amortizarea lunara se poate face.

imi cer scuze daca gresesc si deocamdata va rog sa n-o luati "de buna", dar eu chiar nu cred sa fie asa deosebita conta la PFA fata de SC din acest pdv... :sad: si mi-e ca va zbateti f mult cu acest ctr. - pt. a obtine relativ putin (din cotele lunare de amortizare).
... nici nu puteti "merge" mult in urma cu data ctr. pt a va mari val. amortizata (cata vreme masina nu e inmatriculata pe PFA + deja ati depus la primarie situatia activului si pasivului la 30.06.2012 fara acest auto in activ) ...

nu stiu sigur :sad: ... doar zic si eu la bunul simt ...

mai "sap" ... :biggrin:



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2012 - 02:44 PM

iata un mesaj de raspuns f bun, dat acum ceva vreme de catre @corpus
are multe in plus fata de ce ati intrebat, dar sunt info utile, asa ca il las pe tot !! :smile:

Vezi postareacristi_vintila, la 30 October 2009 - 08:39 AM, a spus:

-Sa inteleg ca plata e una si deducerea e alta ? Cu alte cuvinte, inregistrez plata cu valoarea de achizitie si la cheltuieli prind numai amortismentul aferent ?

Vezi postareacorpus, la 30 October 2009 - 05:19 PM, a spus:

1. plata este una si deducera este dreptul dvs de a scadea aceasta plata din venitul brut, astfel incat baza de impozitare sa fie mai mica. da inregistrati val de achiz si la cheltuieli veti calcula doar amortismentul ( art 51 si 52 din OMFP 1040/2004)
2. nu conteaza cati ani are masina incepeti amortizarea din prima luna in cara mijlocul a fost dat in folosinta, de la valoarea ce rezulat din documentul de achizitie si pe perioada prevazuta, 3 la5 ani
3.Nu exista un plafon al deducerilor functie d evenitul brut, doar limitari/plafonari la anumite categorii de cheltuieli (protocol, sponsorizare...etc) vezi art 44 din 1040. Daca intrun an cheltuielile/deducerile sunt mai mari decat v. brut rezulta pierdere fiscala, se preia in anul fiscal urmator adica incepeti cu minus
4. Daca tineti evidenta pe calculator ( ma refer la conta in partida simpla) trebuie sa aveti oricum acele 2 registre ( Registrul Jurnal de Incasari si Plati si Registru Inventar snuruite numerotate )
Lunar editati cu ajutorul tehnicii de calcul RJIP_ul si totalul lunar il treceti in acel RJIP snuruit si numerotat ( citat din 1040: În condiţiile conducerii evidenţei contabile în partidă simplă cu ajutorul tehnicii de calcul, fiecare operaţiune economico-financiară se va înregistra în ordine cronologică, în funcţie de data de întocmire sau de intrare a documentelor. În această situaţie Registrul-jurnal de încasări şi plăţi se editează lunar, iar paginile vor fi numerotate pe măsura editării lor.
Registrul-jurnal de încasări şi plăţi parafat şi înregistrat la organul fiscal teritorial va fi completat lunar, prin preluarea totalului sumelor din Registrul-jurnal de încasări şi plăţi obţinut cu ajutorul tehnicii de calcul.
Se arhivează împreună cu documentele justificative care au stat la baza întocmirii lui.
)
Nu mai este obligatoriu sa le inregistrati la Admin este suficient snuruirea si numerotarea si certificarea dvs prin semnatura pe ultima pagina
5. sanataea, pensia somajul, sunt deductibile integral. cei 16% nu sunt deductibili. sanatatea 5,5% obligatoriu. somajul optional pensia nu stiu sa va raspund se pare ca sunt emise acte normative care obliga ....! intrebati la Casa d epensii pentru un raspuns oficial

ce buna-i fct de cautare, nu ? :happy:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL