Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Imi pot tine singur contabilitatea? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Imi pot tine singur contabilitatea?


6 replies to this topic

#1 hillfingerr

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 December 2012 - 01:54 AM

Buna ziua,

Planuiesc sa-mi deschid un SRL cu asociat unic, fara angajati si o activitate minima de comert, 2-3 facturi pe luna.
Intrebarea mea este daca as putea sa-mi tin singur contabilitatea, avand in vedere ca am 0 cunostinte in acest domeniu si daca da, cum as putea face asta? De unde ar terbui sa incep si ce ar trebui sa stiu in mare ca sa nu risc sa ma aleg cu cine stie ce amenzi.

Multumesc mult pentru raspunsurile si sfaturile voastre.
Sarbatori fericite!



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 27 December 2012 - 07:17 AM

cred ca este o gluma facuta contabililor de Craciun , nu pot sa iau in serios acest topic deoarece inseamna ca noi suntem inutili

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 December 2012 - 10:39 AM

Da, puteti sa tineti dumneavoastra singur evidenta contabila si sa va depuneti declaratiile daca va pricepeti.
Contabil autorizat, membru CECCAR, va trebuie doar pentru intocmirea si semnarea bilantului anual si puteti incheia cu el un contract de prestari servicii pentru cateva ore cat ii ia sa faca acest lucru si pentru asta va da factura.



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2012 - 01:20 PM

Vezi postareaGEORGE NEAGU, la 27 December 2012 - 10:39 AM, a spus:

Da, puteti sa tineti dumneavoastra singur evidenta contabila si sa va depuneti declaratiile daca va pricepeti.

pai .. omu' a recunoscut, deja, ca are 0 cunostinte in acest domeniu ... :blink: despre ce mai vb ??

e de inteles dorinta fiecaruia de a economisi facand de unul singur cat mai multe operatiuni cu putinta, numai ca in contabilitate consecintele unei activitati defectuoase pot costa cat 10 contabili. :sad: de aceea totul se poate intoarce, destul urat, impotriva celui ce se baga unde nu stie si nici nu-i asa simplu de invatat.



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 December 2012 - 08:33 PM

Pai daca omu o fi vazut ca e " simplu " de introdus actele primare intr-un program de conta, ce sa ma mai mire ca se considera capabil sa isi tina contabilitatea singur.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2012 - 01:10 PM

chiar si intr-un program de conta usor de folosit trebuie sa stii ce conturi sa setezi si unde anume - asta ca sa vb numai de introducerea datelor, fara a trece si la etapele urmatoare.



#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2012 - 04:48 PM

E problema dansului cum o sa se descurce la primul control, daca isi tine contabilitatea singur fara a avea cunostiintele necesare.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL