Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
identificare profit - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


identificare profit


2 replies to this topic

#1 SEO_PFA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 January 2013 - 11:27 PM

Buna seara tuturor,

In februarie 2012 mi-am deschis un PFA (pentru prestari servicii).
Lunar platesc comisioane de administrare cont in suma de 20 RON.(acestea reprezinta singurele cheltuieli).
Ultima incasare (factura) am avut-o in iunie, mi-am platit comisoanele, iar deferenta de bani am transferat-o intr-un cont personal.
De atunci n-am mai avut incasari si a trebuit sa imprumut pfa-ul cu o suma de bani pentru a acoperi cheltuielile cu comisioanele bancare pe anul 2012.

In registrul incasari si plati am inregistrat tot: la intrari incasari facturi si imprumut, iar la iesiri cheltuieli cu comisioane bancare si transferul bani intr-un cont personal.
In declaratia 200 voi declara la venituri incasarile+imprumurul si la cheltuieli comisioanele bancare.

Asta inseamna ca suma de bani care am transferat-o in contul personal este de fapt profitul?

Multumesc mult!



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 07 January 2013 - 11:10 AM

Incasarea/plata imprumutului facut de dumneavoastra catre pfa nu se trece in registrul jurnal de incasari si plati. Nu constituie venit. Se face dispozitie de incasare/plata.




#3 SEO_PFA

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 January 2013 - 05:49 PM

Si atunci inseamna ca eu inregistrez pierdere pentru ca fara imprumutul respectiv am cheltuit mai mult decat am incasat. Gresesc?
Sper sa nu iau amenda mare de la un viitor control pentru ca am trecut imprumutul in registru.

Multumesc!

Am uitat sa specific, imprumutul l-am facut prin transfer bancar.
Cum sa tin evidenta imprumuturilor?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL