Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen ACCES stagiu EXPERT CONTABIL 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


- - - - -

Examen ACCES stagiu EXPERT CONTABIL 2013


132 replies to this topic

#41 floare de rai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 April 2013 - 03:26 PM

Vezi postareaAndreeaOana1, la 20 April 2013 - 11:03 AM, a spus:

500 asta nu-l inteleg... de ce e cu minus? -1000 +1500= +500
Cred ca trebuie sa citesti cu atentie problema , eu nu vad unde este - 500, este adevarat se scad atunci cand se calculeaza K-ul , citeste de mai multe ori si ai sa intelegi problema.



#42 gabyalbu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 24 April 2013 - 02:18 PM

Vezi postareafloare de rai, la 22 April 2013 - 03:26 PM, a spus:

Vezi postareaAndreeaOana1, la 20 April 2013 - 11:03 AM, a spus:

500 asta nu-l inteleg... de ce e cu minus? -1000 +1500= +500
Cred ca trebuie sa citesti cu atentie problema , eu nu vad unde este - 500, este adevarat se scad atunci cand se calculeaza K-ul , citeste de mai multe ori si ai sa intelegi problema.

este -500 deoarece formula este K348=Si348+(Rd-Rc)348/ Si345+Rd345

Cred ca tu ar trebui sa citesti problema si apoi sa dai un raspuns, dar doar dupa ce ai inteles si vrei sa fii de folos. Raspunsul dat de tine chiar nu-si are rostul




#43 ali254

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 April 2013 - 10:44 AM

Buna ziua,

Vreau si eu sa sustin examenul de acces la stagiu de expert contabil in 2013, dar nelamurirea mea este legata de faptul ca nu stiu care sunt avantajele celor care au master in domeniu? Esti scutit de examenul de acces, indiferent de masterul obtinut?

Va multumesc!



#44 lauralaura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 28 April 2013 - 04:15 PM

Buna,

Am si eu o nelamurire... Este legata de exemplul 237 din ghidul din 2012 si anume : Societatea Alfa achizitioneaza 100 titluri de plasament emise de Beta ( cotata la bursa) la cursul de 10 lei/buc, comision 10%. Ulterior aceasta vinde 80 din titlurile de plasament Beta la 15 lei/buc ( cursul bursier la 31.12. este de 12 lei/buc).

Intrebarea 1: este corecta achizitia inreg. in felul urmator?
% = 462 1100
5081 1000
622 100

462=5121 1100

Intrebarea 2: cum se inregistreaza vanzarea? se inreg. descarea de gestiune?

Multumesc.



#45 lauralaura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 28 April 2013 - 07:34 PM

Revin cu inca o nelamurire.

Este vorba de exemplul 241 (ghid 2012) referitoare la ajustarea situatiilor financiare individuale.
De ce in ex. N+1 avem 10.000 %=2813
5.000 106
5.000 6811

Va multumesc.



#46 Georgiana1302

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 29 April 2013 - 09:48 AM

Ma poate ajuta si pe mine cine va cu rezolvarile la urmatoarele probleme?Multumesc
47.Societatea Alfa a cumpărat la 10.10.N un mijloc de transport şi a preluat la această dată riscurile legate de valoarea justă a acestuia. Costul este de 20.000 lei. Activul este în curs de aprovizionare.El este utilizat încă e vechiul proprietar care plăteşte o chirie societăţii Alfa de 200 lei pe lună. Achiziţia va avea loc la data de 10.12.N. La momentul achiziţiei valoarea justă a mijlocului de transport este de 15.000 lei. Durata de utilitate estimată de Alfa este de 5 ani iar amortizarea este liniară.
Se cere:
a)să se precizeze care sunt regulile din OMFP 3055/2009 aplicabile rezolvării acestui caz;
b)să se prezinte înregistrările contabile aferente exerciţiului N.
67. Societatea Leasing avand ca obiect de activitate acordarea de bunuri in leasing financiar, achizitioneaza la data de 20.12.N-1 un autoturism in valoare de 16.725 lei, TVA 19%, pe care il acorda in leasing financiar societatii CONTA. Contractul de leasing financiar este incheiat pe data de 01.01.N in urmatoarele conditii:
- perioada de leasing este de 5 ani iar durata utila de viata a activului predate in leasing este de 6 ani;
- platile de leasing vor fi efectuate pe data de 31 decembrie ale fiecarui an, se vor emite 5 facturi;
- la inceputul contractului de leasing societatea CONTA plateste 10.000 lei + TVA;
- la sfarsitul contractului de leasing utilizatorul isi va exercita optiunea de cumparare la valoarea reziduala care reprezinta 10% din valoarea de intrare a bunului.
Sa se faca inregistrarile contabile aferente anului N si N+4, atat la locator, cat si la la locatar.
77. Societatea Comercială „A" livrează mărfuri în SUA în condiţii de livrare CAF în valoare de 50000 $. Cheltuielile de transport pe parcurs extern sunt 2000 $ (neincluse în valoarea mărfii). Cursul de schimb (leu - dolar) în momentul facturării este de 3,10 lei/$. La încasare cursul este de 3,30 lei/$. Costul mărfurilor vândute este de 120000 lei. Plata prestatorului extern se face la un curs de 3,20 lei/$.
87. Un salariat obţine pentru 12 zile lucrate în cursul unei luni, venituri pentru munca prestată în sumă de 850 lei. În cursul lunii salariatul beneficiază de 14 zile calendaristice de concediu medical pentru boală obişnuită, din care 10 zile lucrătoare. Salariul de bază minim brut pe ţară este de 600 lei, iar luna are un număr de 22 zile lucrătoare. Stabilirea bazei de calcul a contribuţiei de asigurări sociale? Stabilirea
contribuţiei de asigurări sociale datorată de angajator?



#47 gabyalbu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 29 April 2013 - 03:13 PM

Vezi postarealauralaura, la 28 April 2013 - 07:34 PM, a spus:

Revin cu inca o nelamurire.

Este vorba de exemplul 241 (ghid 2012) referitoare la ajustarea situatiilor financiare individuale.
De ce in ex. N+1 avem 10.000 %=2813
5.000 106
5.000 6811

Va multumesc.
In acest caz este vorba de o consolidare pe baza de solduri, retratarea amortizarii din N trebuie contabilizata din nou in N+1, prin intermediul contului de rezerve, deoarece conturile individuale transmise in fiecare an societatii-mama nu tin cont de aceste corectari.



#48 lauralaura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 30 April 2013 - 02:22 PM

Multumesc frumos! :)



#49 lauralaura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 18 May 2013 - 09:05 PM

Dragilor, cum stati cu invatatul? Cum merge treaba? Mergeti la cursurile de pregatire din vara? Credeti ca ajuta?

Sa aveti spor la studiu.

Va pup ,
Laura



#50 gabyalbu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 May 2013 - 09:01 AM

Eu am citit la drept dar la unele intrebari mi s-au parut raspunsurile cam aiurea, imi dadeau senzatia ca intrebarile ar trebui sa fie mai detaliate decat sunt ...ex intrebarea 56/929, in raspunsul dat vorbeste de asociatul majoritar B.V. , cine e asta??? intrebarea nici nu pomeneste de el...tare aiurea.
Acum citesc la audit , acum sunt la faza de citit ca de invatat efectiv o sa invat in ultima luna deoarece eu am memoria cam scurta.



#51 lauralaura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 20 May 2013 - 12:13 PM

Eu inca nu am ajuns la drept... ma distrez inca cu contabilitatea :)... tu ai terminat cu conta?
Din ce zona esti? La care filiala Ceccar vei da examenul?
Daca ai nevoie de ceva materiale la audit sau alta materie spune-mi... si te ajut cu placere.
Laura



#52 gabyalbu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 20 May 2013 - 12:57 PM

Vezi postarealauralaura, la 20 May 2013 - 12:13 PM, a spus:

Eu inca nu am ajuns la drept... ma distrez inca cu contabilitatea :)... tu ai terminat cu conta?
Din ce zona esti? La care filiala Ceccar vei da examenul?
Daca ai nevoie de ceva materiale la audit sau alta materie spune-mi... si te ajut cu placere.
Laura
m-am uitat un pic la conta, trebuie sa ma uit mai serios de la problema 240 incolo. am vazut ca nu se mai pomeneste nimic de impozite amanate. cand am vazut ca avem si contabilitatea institutiilor de credit m-am lasat pagubasa. chiar nu vad rastul?. Am trecut si prin fiscalitate
sunt din Bucuresti, tu?
nu am nevoie ne materiale ca am destule, timp si chef sa am ca sa le citesc pe toate. Multumesc , esti foarte draguta



#53 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2013 - 01:09 PM

@gabyalbu : te rog sa nu mai citezi integral mesajul imediat anterior, NU este regulamentar !
fol. butonul negru "raspuns nou" in loc de cel alb "raspuns" !

valabil pt toata lumea : va rog sa cititi regulamentul inainte de a scrie pe forum.
v-am editat ultimele mesaje, dar chiar nu se poate sa fac asta la fiecare postare.

spor mare la invatat !

:smile:



#54 Flower22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 20 May 2013 - 01:15 PM

Vezi postareaioana1979, la 27 January 2013 - 01:03 PM, a spus:

Un singur lucru nu inteleg insa. De ce este examenul de acces atat de dificil in conditiile in care CECCAR-ul a incheiat conventii de echivalare a accesului cu universitati de toata jena (a se vedea lista cu universitatile cu care a incheiat protocoale). Printre acestea, sunt cateva ,,no name'', adica societati comerciale care au ca scop obtinerea de profit in schimbul eliberarii de diplome. Avand sansa sa interactionez cu astfel de absolventi, care culmea se cred si scoliti, am avut un sentiment de greata organica.

Draga Ioana1979,
Subsemnata, ca absolventa a uneia dintre universitatile ''no name'' consider ca orice absolvent de la oricare universitate are dreptul de a sustine examenul CECCAR fara a provoca unora ''greata organica'' sau sentimente de neindreptatire.
Studiind la o universitate care nu pretinde mare lucru de la studenti, obtinand diploma pe bani(cum sustii tu), suntem mai putin pregatiti decat cei care au studiat la o facultate de renume, suntem dezavantajati in comparatie cu voi, acest lucru cel mai probabil ducand la un rezultat nesatisfacator in urma examenului.
Dar cum discriminarea de orice fel e in floare si e bine intiparita in mintea romanilor indiferent de gradul lor de cultura si inteligenta, nu vad de ce nu ne-am lovi de ea si aici, pe forum.
Sunt de parere ca acest examen, fiind un examen nu tocmai usor...il trece numai cine are ceva in tartacuta, indiferent de studiile absolvite.
''Scorul final'' de la examen spune tot despre inteligenta celor care au studiat la o universitate no name sau de renume.



#55 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 May 2013 - 01:29 PM

Vezi postareaFlower22, la 20 May 2013 - 01:15 PM, a spus:

Dar cum discriminarea de orice fel e in floare si e bine intiparita in mintea romanilor indiferent de gradul lor de cultura si inteligenta, nu vad de ce nu ne-am lovi de ea si aici, pe forum.
eu cred ca discriminarea este facuta de CECCAR, nu de Ioana1979 si altii care au aceeasi opinie pe forum !
mai cred ca tocmai la asta se referea Ioana in mesajul citat de tine : la faptul ca CECCAR nu ar trebui sa aiba protocoale semnate cu universitati unde este f bine stiut / dovedit nivelul scazut de instruire al absolventilor, sau, daca le pastreaza, atunci sa scada si nivelul de dificultate al examenului de acces astfel incat tuturor aspirantilor sa li se pretinda aceeasi baza profesionala de plecare in stagiu (sa li se ofere aceeasi sansa de intrare in stagiu).

Vezi postareaFlower22, la 20 May 2013 - 01:15 PM, a spus:

Sunt de parere ca acest examen, fiind un examen nu tocmai usor...il trece numai cine are ceva in tartacuta, indiferent de studiile absolvite.
tocmai aici pare sa fie marea discriminare : celor carora li se echivaleaza examenul datorita protocoalelor CECCAR semnate cu universitatile "no name" absolvite nu li se cere sa aiba mult in tartacuta (asa cum li se pretinde celorlalti), pt. ei nu conteaza ca examenul nu este tocmai usor fiindca ei nu trebuie sa-l mai dea/ sa-l mai treaca.

dupa parerea mea, asta sublinia Ioana1976 in acel mesaj si sunt de acord cu ea, nu te supara - o spun fara pic de malitiozitate, crede-ma ! :smile:



#56 claudiola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 May 2013 - 12:38 PM

Buna,

Stie cineva in cat timp de la absolvirea programului de master se mai poate face echivalarea acestuia cu accesul la stagiu pentru exp ctb? Am terminat masterul in 2011 si as vrea sa ma inscriu anul acesta la ceccar. Vreau sa stiu daca pot fara examenul de admitere.



#57 lauralaura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 21 May 2013 - 05:50 PM

@claudiola: nu cred ca se mai poate. Din cate stiu eu trebuia depus dosarul in termen de un an de zile. Dar da un tel la CECCAR, sa fi sigura.


@gabyalbu: eu sunt din judetul mures, dar am inteles ca se da la cluj examenul... asta e! e cam nasol ca nici cursurile nu se fac la ms.... asa ca... nu cred ca voi merge pana la cj, cu toate ca ma gandesc ca ar prinde bine...
eu abia acum am terminat cu conta, cum e fiscalitatea fata de conta? ca si dificultate ma refer...
o zi frumoasa!



#58 gabyalbu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 22 May 2013 - 09:06 AM

Fiscalitatea mi s-a parut parfum pe langa conta, problema este ca in cartea din 2013 nu au facut actualizarile cu schimbarile legislative intervenite intre timp .
La conta trebuie sa mai insist pe consolidari iar ce era teorie am sarit ca ma plictiseste rau. Deontologia o voi lasa la sfarsit ca materia asta chiar imi provoaca rau la stomac, oribila materie. Conta si fiscalitatea imi plac...restul.... :wacko:



#59 petrisor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Male

Postat 22 May 2013 - 09:17 AM

Parerea mea e ca doar daca vrei sa-ti faci firma mare de contabilitate, cu multi clienti, cu angajati, sau daca vrei sa faci expertize, etc merita sa intri in ceccar. Altfel, nu. Daca vei dori sa faci doar contabilitate la un client mare, sau la cativa mai mici, te angajezi pe stat de plata contabil sef si poti sa semnezi bilantul fara probleme. E suficienta diploma de absolvire a unei facultati in domeniul economic. Stabilesti foarte clar in fisa postului care sunt atributiile tale si gata. V-o spun din experienta proprie. Eu sunt membru ceccar din 2007, deja sunt inactiv de 2 ani, dar voi renunta de tot. Ceccar-ul e interesat doar de cotizatii si taxele pentru cursurile anuale si reviste. Daca tot platesti cotizatii anuale, cursurile si revistele ar trebui sa fie gratis, nu ? Si daca esti inactiv, tot platesti.
Acum sunt angajat pe stat de plata la clientii mei. Contabilitatea o inveti prin studiu individual si practica, iar materiale sunt destule pe net. Un soft bun care are contabilitatea integrata cu gestiunea, te ajuta foarte mult. Pe angajator il intereseaza sa stii meserie, nu daca esti membru ceccar. Asta e parerea mea.



#60 bovepo

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 May 2013 - 09:24 AM

Buna, m-am hotarat ca anul acesta sa dau si eu examen pentru experti contabili, insa ma ingrozesc cand vad atata teorie ... sper sa nu supar pe nimeni , insa mi-as dori daca se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu subiectele de anul trecut, vaa rooooooooog mult!!!!!!!!! MULTUMESC ANTICIPAT(adresa mea de mail este : bovepo@gmail.com)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL