Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Examen ACCES stagiu EXPERT CONTABIL 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 4

Salt la continut


- - - - -

Examen ACCES stagiu EXPERT CONTABIL 2013


132 replies to this topic

#61 VVictoria

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 May 2013 - 01:12 PM

Vezi postareapetrisor, la 22 May 2013 - 09:17 AM, a spus:

Parerea mea e ca doar daca vrei sa-ti faci firma mare de contabilitate, cu multi clienti, cu angajati, sau daca vrei sa faci expertize, etc merita sa intri in ceccar. Altfel, nu. Daca vei dori sa faci doar contabilitate la un client mare, sau la cativa mai mici, te angajezi pe stat de plata contabil sef si poti sa semnezi bilantul fara probleme. E suficienta diploma de absolvire a unei facultati in domeniul economic. Stabilesti foarte clar in fisa postului care sunt atributiile tale si gata. V-o spun din experienta proprie. Eu sunt membru ceccar din 2007, deja sunt inactiv de 2 ani, dar voi renunta de tot. Ceccar-ul e interesat doar de cotizatii si taxele pentru cursurile anuale si reviste. Daca tot platesti cotizatii anuale, cursurile si revistele ar trebui sa fie gratis, nu ? Si daca esti inactiv, tot platesti.
Acum sunt angajat pe stat de plata la clientii mei. Contabilitatea o inveti prin studiu individual si practica, iar materiale sunt destule pe net. Un soft bun care are contabilitatea integrata cu gestiunea, te ajuta foarte mult. Pe angajator il intereseaza sa stii meserie, nu daca esti membru ceccar. Asta e parerea mea.

Nu e chiar asa...ca si expert ai alta valoare pe piata.Plus ca daca e chiar asa cum zici si stii meserie e imposibil sa nu strangi clienti pt ca e f multa lume care face contabilitate pe burta doar cu o facultate cu o ora pe statul de plata.Sunt si pers care nu-s experti si stiu poate meserie mai multa decat un expert, dar mai rar...Plus ca ar trebui sa stii daca zici ca esti expert ca o firma care vrea sa participe la licitatii nu poate doar cu un "contabil sef pe stat", cu cu un expert in echipa....

ci cu* scz



#62 Coraliaandra

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 22 May 2013 - 03:31 PM

Buna ziua, ma alatur si eu acestui topi - as dori sa ma inscriu si eu anul acesta la examenul de experti contabili.

O zi buna

Radu Coralia

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 May 2013 - 06:52 PM
cerere materiale pe adresa privata, AVERTISMENT PUBLIC !




#63 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 May 2013 - 06:58 PM

REVIN CU 2 ATENTIONARI :

1. aveti grija ce documente copiati si atasati pe forum (de unde le luati) !!
sa nu incalcam, chiar fara voie, legea drepturilor de autor !
uneori, apartenenta lor poate fi usor vizibila fiindca pot exista semne distinctive ale autorului chiar pe paginile documentelor !
v-am mai rugat asta si insist !

2. spiritul acestui forum, insusi scopul pt. care el exista este tocmai acela de a ne ajuta unii pe altii impartasindu-ne PUBLIC cunostintele profesionale pe care le detinem.
asadar, orice solicitare de a primi informatii in particular (pe adrese de mail private) contravine esentei forumului conta.ro si nu poate fi acceptata !

va rog sa tineti seama de aceste considerente si sa respectati scopul pt. care exista portalul conta.ro, daca doriti sa activati pe acest portal !


numai bine :smile:



#64 lauralaura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 24 May 2013 - 05:25 PM

Dragilor,

Sunt foarte debusolata...Azi am sunat la ceccar, la centru, sa intreb de impozitele amanate (daca le avem pt examen sau nu) si mi-au spus ca bibliografia nu este definitivata si ca ar trebui sa revin peste cateva saptamani...si ...in consecinta, nu se stie inca, daca vor fi sau nu, cuprinse in bibliografie... Cum e posibil asa ceva? Pentru un examen pentru care trebuie sa te pregatesti aproape un an, inainte cu 3 luni de data examenului nu se cunoaste bibliografia?? Pai, si atunci cum au facut Ghidul?

Nu stiti, anul trecut erau trecute in bibliografie impozitele amanate?

La fiscalitate, corespunde Ghidul din 2013 sau deja e depasit...?

O dupa-masa frumoasa.



#65 gabyalbu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 25 May 2013 - 07:54 PM

M-am uitat si eu pe Ghidul 2012/2013 si nu e nicio problema cu impozitele amanate, inainte stiu sigur ca erau. Si eu ma intreb acelasi lucru.
La fiscalitate nu s-a modificat nimic doar ca sunt parca vreo 2 probleme in plus...in rest copy-paste cu ghidul din 2012.



#66 oana luiza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 28 May 2013 - 09:27 PM

Buna,
Intentionez si eu sa dau examenul de admitere la CECCAR anul acesta. imi puteti spune va rog, daca avem voie cu planul de conturi la examen?
multumesc.



#67 lauralaura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 29 May 2013 - 12:48 PM

Eu am intrebat la ceccar si am inteles ca da.
O zi frumoasa!



#68 silaghim

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 29 May 2013 - 02:31 PM

Am deschis acest topic pt a face schimb de informatii cu privire la examenul de aptitudini CECCAR 2013



#69 Flower22

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 30 May 2013 - 10:03 AM

Buna Laura!
Te rog foarte mult daca poti sa postezi materialele aici, pe forum.
Vreau sa incep si eu sa rasfoiesc materia...sa vedem despre ce e vorba.
Multumesc tare mult!!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 03 June 2013 - 10:39 AM
fara cereri pe adrese private de mail !! AVERTISMENT PUBLIC !




#70 AndreeaOana1

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 06 June 2013 - 09:34 PM

Voi v-ati pregatit din Ghidul 2012 sau din Ghidul 2013 ? Eu am invatat doar din Ghid 2012. E suficient oare?



LauraLaura dai la Mures examenul ? (ca si eu sunt din Mures)



#71 lauralaura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 June 2013 - 01:20 PM

@ AndreeaOana1: eu am ambele ghiduri, dar nu am observat diferente intre ele. Si eu sunt din MS, dar nu cred ca vom da aici examenul... cel mai probabil la cj... daca mai ai nevoie de alte informatii cu privire la locatia examenului adresa mea de email este lauraveturia@yahoo.com

@ Flower22: de ce materiale ai avea nevoie? pregatirea pentru examen consta 80% in Ghid, pe care nu il am scanat, si pe care il gasesti la sediul ceccar.

Daca mai are cineva nevoie de alte materiale, sa mentionati exact de ce anume si le postez DOAR aici pe forum.

Spor la invatat!



#72 roxxanar

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 June 2013 - 08:56 AM

buna! eu am terminat facultate economica, insa nu cu profil de contabilitate, ci management general (ca si materii de studiu am avut aprox aceleasi cu cele de la conta, doar in ultimul an am facut materii de specialitate management)....intentionez sa ma reprofilez :biggrin: si sa urmez un master in domeniul auditului financiar si contabilitate. stie cineva daca dupa asta pot sa profesez in domeniu sau am nevoie ca facultatea in sine sa fie in domeniul contabilitatii?



#73 VMS

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 09 June 2013 - 12:59 PM

Salut.

Intentionez sa imi dau si eu aceasta specializare insa este cam tarziu sa ma apuc pentru admiterea din 2013, in conditiile in care am terminat Facultatea de Finante de la ASE Bucuresti. As dori, daca cineva are bunavointa si este din Bucuresti sa ma lase sa ma uit si eu peste cartea din 2013 sa vad ce este prin ea. Sunt serios si clar nu o sa fug cu ea. :)



#74 Bogdan Andrei

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 10 June 2013 - 03:21 PM

Buna ziua,

am si eu o intrebare legata de actele care se cer la inscriere. Am vazut ca e vorba de o adeverinta medicala, care ar trebui sa fie semnata de un medic neurolog sau psihiatru ( "certificatul medical care sa ateste capacitatea deplina de exercitiu pentru profesia de expert contabil / contabil autorizat (stampilata de neurolog / psihiatru").

De unde luati/ati luat acest certificat?

Multumesc.



#75 gabyalbu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 26 June 2013 - 03:31 PM

cum mai stati cu invatatul? eu tot cu conta ma omor, multe probleme.. nu am vazut probleme cu fuziunea..nu se mai da fuziunea? :blink:



#76 lauralaura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 15 Postari:

Postat 08 July 2013 - 11:18 PM

Merge destul de greu... si eu tot cu conta ma distrez. Primele 240 de pb mai merg cum mai merg, dar apoi vine conta consolidata... ifrs-urile si ias-urile si e jale.. :)
Inca nu am resusit sa parcurg teoria de la audit, evaluare, doctrina si expertiza...
Gabi, tu te-ai uitat peste ea? Oare o luna e suficient pt asta? Mi se pare ca nu e asa mult, dar nu stiu care e gradul de dificultate... Legat de fuziune habar nu am, e primul an in care incerc asa ca nu stiu daca s-a dat in alti ani. Ce parere ai de conta instit. publice ? Crezi ca s-ar da asa ceva?

Spor la invatat!

PS: daca aveti cumva subiecte din anii anteriori, nu ezitati sa le postati aici; cu siguranta prind bine! :)



#77 gabyalbu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 10 July 2013 - 10:02 AM

Buna Laura
este posibil sa pice la examen subiecte din contabilitatea institutiile publice si din cea bancara, dar mie cea bancara mi s-a parut mai grea, daca nu chiar imposibila decat ctb institutiilor publice. De fapt in afara de teorie nu am retinut nimic, nu inteleg cu funtioneaza conturile alea. :blink2: Acum citesc la fiscalitate ca sa ma mai relaxez un pic :wink: Nu stiu daca o sa-mi ajunga luna august pentru tocit la celelalte materii, inclin sa cred ca nu. Daca vrei sa ne mai consultam poti sa-mi scrii pe contul meu: gabyalb79@yahoo.com.



#78 Veronica-Mihaela

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 July 2013 - 09:55 AM

Buna ziua , am si eu o intrebare va rog sa-mi spuneti cum pot face rost de materiale pt examen , daca vreau sa ma pregatesc pt examenul de anul viitor ?Se poate sa le achizitionez de la Ceccar ?



#79 ramo_cri

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BRASOV

Postat 19 July 2013 - 04:23 PM

Vezi postarearaynaliv, la 30 January 2013 - 09:04 PM, a spus:

Eu, va doresc spor la invatat! sper ca veti gasi sprijin in materialele pe care vi le-am atasat si multa bafta!!!!

Buna,

ai reusit sa dai in mai examenul pentru CAFR? Ne spui ceva impresii?



#80 cata_cata

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 31 July 2013 - 01:02 PM

Buna ziua

doresc sa va intreb are cineva rezolvarile pentru partea a doua din examen (expertiza, audti, doctrina....) ?, si daca da, sunteti draguti sa le afisati.
Va multumesc.
si sa avem cu toti reusite!
spor la invatat !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL