Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Servicii intracomunicare pentru reclama online - facebook - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Servicii intracomunicare pentru reclama online - facebook

facebook
1 reply to this topic

#1 g0dlike

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 January 2013 - 11:02 PM

Buna ziua/seara!

Ma confrunt cu o problema destul de aiurea... am cumparat in mai multe randuri, folosind cardul firmei, reclama pe facebook (pentru produsele unui magazin online).
Toate bune si frumoase, facebook a facut facturica cu 100 lei (un exemplu) si TVA 0, prin firma Facebook Ireland LTD, din Irlanda.

Cum se inregistreaza in contabilitate? Se face taxare inversa? Se trece in D390? Pe ce coloane se trece in registrul de cumparari? Si daca da, cum trec baza impozabila si TVA? Cu 100 si 0?

Cateva explicatii mi-ar fi de mare ajutor, sunt la inceputul experientei contabile si nu m-am mai lovit de situatia asta. Mentionez ca firma e platitoare de TVA.


Multumesc mult!

Aceasta postare a fost editata de g0dlike: 14 January 2013 - 11:04 PM




#2 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 15 January 2013 - 03:35 PM

Daca firma e platitoare de Tva si i s-a facturat fara TVA dintr-o tara ce apartine UE, atunci da, e taxare inversa. E achizitie de servicii intracomunitare.
Pe langa nota normala a facturii, mai faci si 4426 = 4427 cu 100 * 24% = 24 lei
Se declara in D 390, dar si in D 300; trebuie sa ai corelatii intre cele doua declaratii.
Zici ceva de "registru de cumparari" .. cred ca ai vrut sa zici "jurnal de cumparari". Presupun ca indiferent de softul ce il folosesti in contabilitate, ar trebui sa ti se permita sa bifezi undeva cand introduci factura, ca ai taxare inversa. Apoi vizualizeaza notele contabile ce iti ies, sau jurnalul de cumparari sa vezi unde aseaza factura.

Acum ma gandesc si eu ... daca ti-a facturat cu taxare inversa, inseamna ca firma ta e inregistrata in Registrul Operatorilor Intracomunitari. Nu cred ca e prima data cand societatea ta are o factura din afara. Uita-te un pic in urma, sa vezi daca ai mai avut facturi cu taxare inversa din UE si cum s-au inregistrat. S-ar putea sa te ajute cand vei inregistra factura cu bifele corespunzatoare softului ... parerea mea...

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL