Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
conc.fara plata angajat detasat. Cum fac REVISAL? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


conc.fara plata angajat detasat. Cum fac REVISAL?

6 replies to this topic

#1 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 15 January 2013 - 08:20 AM

Buna ziua,

Am angajati detasati de la alta unitate care acum vor sa-si ia concediu fara plata. Ne fiind angajatii mei, cum raportez in Revisal aceste concedii?

Multumesc frumos pentru ajutor



#2 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 15 January 2013 - 01:30 PM

Raspund tot eu, pentru cei interesati:

Am sunat la ITM si inspectorul de serviciu mi-a comunicat urmatoarele:

-angajatii fac cerere de concediu fara plata si o depun la unitatea unde sunt detasati.
-unitatea respectiva instiinteaza in scris angajatorul de drept, si comunica perioada de concediu fara plata
-angajatorul raporteaza in REVISAL zilele de concediu fara plata si emite Decizia de suspendare aferenta




#3 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 15 January 2013 - 03:07 PM

Mai rar asa ceva: nu ma refer la situatia ce ai avut-o, ci la gestul tau de a ne aduce la cunostinta.. Multumim Mariana..
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#4 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2013 - 08:41 PM

Da, asa este, multumim Mariana. Si daca tot ai angajati detasati, te rog ajuta-ma si pe mine cu un rasp la urmat. intrebari :

- D112 o intocmesti tu pt acei angajati detasati la societatea ta ?
- D205 pt 2012 ( de fapt fostele fise fiscale) le intocmeste societatea care a detasat angajatii pe baza datelor transmise de tine ?

Multumesc anticipat



#5 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 17 January 2013 - 01:19 PM

La randul meu am primit mult ajutor de la membrii acestui forum. E normal sa incerc sa ajut si eu.

In cazul detasarii de personal intre cele doua firme se stabileste un protocol in care sunt stipulate conditiile de plata, orarul, functia ocupata de detasati, etc.

In cazul meu angajatii primesc salariul de la firma unde sunt detasati. In consecinta firma angajatoare a intocmit REVISAL pentru detasare, si in state si D112 sunt inscrisi cu zero ore lucrate.

La firma unde sunt detasati oamenii in cauza se intocmeste D112 si se platesc salariile si contributiile la stat.

La D205 marturisesc ca nu am gandit inca. O sa intreb la ANAF.

O zi buna in continuare



#6 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2013 - 12:12 AM

Multumesc Mariana !



#7 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 21 January 2013 - 02:19 PM

Pentru salariații care au fost detașați la o altă unitate, declarația se completează de către unitatea
care a încheiat contractele de muncă cu aceștia. În situația în care, plata venitului salarial se face de
unitatea la care salariații au fost detașați, angajatorul care i‐a detașat comunică angajatorului la care
aceștia sunt detașați date referitoare la deducerea personală la care este îndreptățit fiecare salariat,
precum și eventualele modificări ale acesteia apărute în cursul anului. Pe baza acestor date, unitatea la
care salariații au fost detașați întocmește ștatele de salarii, calculează impozitul și transmite lunar unității
de la care au fost detașați informații privind venitul brut realizat, alte deduceri, venitul bază de calcul,
precum și impozitul reținut pentru angajat, în scopul completării declarației.

sursa: http://static.anaf.r...ructiuni205.pdf






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL