Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Factura si chitanta 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Factura si chitanta 2013

factura si chitanta 2013
3 replies to this topic

#1 sseerrggiiuu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 15 January 2013 - 10:28 PM

Buna!

Sunt Sergiu si as vrea sa va intreb care sunt noile reguli privind inregistrarea si plata unei facturi.
Am un magazin iar contabila ma tot bate la cap ca incepand de la 1 ianuarie 2013 o factura se plateste printr-o singura chitanta. Eu am fac de multe ori si facturi de 2000 lei sau mai mari iar de platit le plateam fragmentat.
De la agenti comerciali nu am auzit nimic asemanator.

Ma poate lamuri si pe mine daca trebuie sau nu platita o factura intr-o singura chitanta.



#2 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 15 January 2013 - 11:39 PM

Daca firma dvs. este platitoare de TVA, atunci cred ca va incadrati la categoria de TVA la incasare. Asta inseamna ca din furnizorii dvs:
- o parte sunt destul de mari si depasesc pragul de 2.250.000 lei cifra de afaceri, si sunt cu TVA-ul la facturare, adica va puteti deduce TVA-ul de pe facturi --> ca si pana acum
- o parte nu sunt asa mari si au cifra de afaceri mai mica decat cea de sus, si atunci ei sunt cu TVA-ul la incasare, asta insemnand ca va deduceti TVA-ul nu la factura, ci la plata (chitanta, ordin de plata, etc). Probabil contabila v-a sfatuit sa platiti in masura in care este posibil si sa solicitati chitanta, pentru a va putea deduce TVA-ul mai repede.
Un sfat pentru dvs. sau angajatii dvs.: a se verifica sa fie completate pe chitanta de catre agentii de vanzari informatii despre factura ce este achitata: numar, data....

Aceasta postare a fost editata de brenda_sv_ro: 15 January 2013 - 11:40 PM

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#3 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 16 January 2013 - 08:43 AM

(12) Dreptul de deducere a TVA aferente achizițiilor efectuate de o persoană impozabilă care aplică sistemul TVA la încasare conform prevederilor art. 1342 alin. (3) - (8) este amânat până în momentul în care taxa aferentă bunurilor și serviciilor care i-au fost livrate/prestate a fost plătită furnizorului/prestatorului său, chiar dacă o parte din operațiunile realizate de persoana impozabilă sunt excluse de la aplicarea sistemului TVA la încasare conform art. 1342 alin. (6). Aceste prevederi nu se aplică pentru achizițiile intracomunitare de bunuri, pentru importuri, pentru achizițiile de bunuri/servicii pentru care se aplică taxare inversă potrivit prevederilor art. 150 alin. (2) - (6), art. 1523 alin. (10) sau art. 160



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 January 2013 - 01:22 PM

nici eu nu stiu sa se fi modif. legislatia in sensul celor spuse de contabila dvs. :smile:

sunteti sigur ca exact asa s-a exprimat si ca ati inteles bine ce a spus d-na in leg. cu plata facturilor (fragmentata) ? in ce context s-a purtat discutia, a fost unul special ? fiindca eu nu cred ca avea leg. cu tva-ul faptul ca nu va lasa sa platiti/incasati factura decat cu o singura chit. ...






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL