Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Prestari servicii efectuate de o pers fizica catre SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Prestari servicii efectuate de o pers fizica catre SRL

31 replies to this topic

#1 Crissty_conta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 January 2013 - 10:44 PM

Buna! am o mica problema, o sa va fiu recunoscatoare daca ati putea sa ma ajutati.
O societate efectuiaza o reparatie in cladire, serviciu efectuat de o persoana fizica, nu de o alta societate, cum se poate inregistra in contabilitate acest lucru? cum se poate efectua plata de catre societate? De ce acte doveditoare are nevoie ea, ca sa fie totul legal?
Va multumesc mult....!!!



#2 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 17 January 2013 - 10:08 AM

Am un contract de inchiriere incheiat cu o persoana fizica - o salupa din anul 2003. Salupa este folosita de societate in continuare. Chiria lunara este de 500lei/luna. Din 2003 pana in prezent nu a fost scazuta niciodata aceasta plata din casa in baza dispozitiilor de incasare deoarece nu au ajuns la mine la contabilitate. Ce pot face acum? Pe ce perioada pot sa scad chiria? 1 an, 2ani ? in decembrie 2012




#3 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 17 January 2013 - 10:52 AM

Pentru Cristsy_conta: Se pune problema daca persoana fizica e:
-persoana fizica autorizata --> caz in care ar trebui sa va elibere o factura
-sau e doar o persoana ce a lucrat cam fara contract de munca la firma dvs. --> caz in care nu cred ca vreti sa ii faceti angajarea retroactiv pentru perioada cat s-a efectuat reparatia

Pentru scorpiutza_leny: poate in tot acest timp nici nu s-a semnat vreo dispozitie de plata. Daca ar semna acum persoana in cauza o dispozitie pentru toti acesti ani, ai putea sa o inregistrezi acum, insa atentie la deductibilitatea cheltuielilor: pentru anii anteriori nu e deductibila chiria daca o inregistrezi acum.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#4 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 17 January 2013 - 11:00 AM

Multumesc mult!



#5 Crissty_conta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 19 January 2013 - 10:32 PM

Persoana fizica e neautorizata.Si in acest caz cum as putea proceda? Cea mai buna solutie ar fi doar angajarea???sau e posibil si printr-un contract de prestari-servicii????
Va multumesc mult!



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 January 2013 - 12:44 PM

este suficienta o conventie civila semnata de parti (nu este nevoie sa fie la notar sau s-o inreg. la fisc) si, in fct de sit. lucratorului (pensionar sau nu, angajat in alta parte sau nu , etc ... ), ii retii contributiile sociale sau nu.
indiferent de acele elem., obligatoriu se retine cel putin impozit 16% si sanatate 5,5% !! contrib. sociale le declari in D112, sectiunea C si, daca nu ai salariati, nu este nevoie sa faci D010 de modificare a vectorului fiscal fiindca pt conventii civile NU exista obligativitatea decl. vreunui vector fiscal. :biggrin: (am avut caz de curand, m-am informat bine si stiu ce spun !)

la capitolul "Impozitare - venit" gasesti date despre cum se impoz. aceste conventii civile, este topic special creat pt asta.

:smile:



#7 Crissty_conta

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 January 2013 - 06:33 PM

Va multumesc mult!!!!!!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 January 2013 - 02:48 PM

cu drag :biggrin:



#9 ally eu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 04 July 2013 - 05:18 PM

Buna. Am si eu o nelamurire legata de conventiile civile. Am preluat de curand contabilitatea la o asociatie sportiva cu personalitate juridica,eu fiind pers fizica, si a trebuit sa pun la punct toata contabilitatea pe jumatatea de an. Acum pentru onorariul meu vreau sa inchei cu asociatia un contract de conventie civila pentru prestari servicii in perioada ianuarie -iunie 2013 si sa fac plata prestatiei in luna iulie, si depunerea decl. 112 pana in 25 iul, aferent onorariului incasat. Aici insa intervine o cunostinta,tot contabil, care imi spune ca nu e corect sa fac plata lunilor din urma pt ca trebuia sa fac atunci un stat si sa declar si sa platesc contributiile pt fiecare luna lucrata.
Cum eu abia acum o luna am preluat contabilitatea ce mai pot face in acest caz, daca ea are dreptate?Eu totusi inteleg ca o conventie civila presupune prestarea unor servicii care se platesc la o anumita data convenita intre parti si la data platii acestor venituri se declara si se retin contributiile aferente.
Va rog frumos daca puteti sa imi explicati cum sa procedez in acest caz...si imi cer scuze daca nu am postat bine avand in vedere ca topicul era despre prestari serv cu un srl,insa aici mi s-a parut cel mai potrivit sa postez.multumesc.



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 July 2013 - 10:44 AM

De ce nu faci conventia incepand cu luna iunie totusi, daca atunci ai inceput ?

Faci conventie cu 2 puncte la obiect: un tarif lunar pentru contabilitate si separat o suma totala pentru clarificarea situatiei din sem.I , eu personal asa as proceda.

PS: Activitatea pe care o vei desfasura este foarte posibil sa fie re-incadrata la activitati dependente (salarii), deci atentie cum faci contractul.

Aceasta postare a fost editata de mgabi: 05 July 2013 - 10:49 AM




#11 ally eu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 05 July 2013 - 05:23 PM

Multumesc pt raspuns. Ar merge si asta insa ma gandesc sa nu apara probleme pt ei ca timp de 5 luni nu au avut contabil. Asa pot inca sa-mi dea un nr de inregistrare din urma la conventie. In ce priveste activitatea dependenta, avand in vedere ca nu au decat cateva ore de activitate pe saptamana, iar in unele saptamani deloc(activitate sprotiva), deci nu exista un numar de ore pe zi sau un program fix, activitatea se incadreaza mai degraba ca fiind una ocazionala...nu cred ca se poate incadra la atcivitate dependenta. E ilegal sa pun in conventie prestari servicii contabilitate fara sa specific perioada, iar la durata contractului sa specific perioada ian-iun si la onorariu suma fixa pt toata perioada?



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 July 2013 - 05:25 PM

@mgabi are dreptate !! nu trebuie sa faci ctr. incepand cu ianuarie 2013, ci doar incepand cu luna iunie 2013 !!

eu as face asa :
- ctr. prestari servicii pt luna iunie, cu :
* cele 2 pct. cum a zis @mgabi
* plata in luna iunie cand se retine si impoz. de 16 % (la plata, zice CF) si D112 pt luna iunie, depusa pana pe 25 iulie.
poti duce plata si in luna iulie, cu D112 depusa in aug.

si eu zic sa fii atenta la cum faci ctr.! :smile: sa nu aiba elemente de reconsiderare a activitatii !!



#13 ally eu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 06 July 2013 - 11:46 AM

Da, am sa merg pe varianta propusa de dvs..e mai corect sa inchei contracul la data la care am preluat si cu cele 2 pct. Multumesc pt ajutor.



#14 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 July 2013 - 12:18 PM

Atentie, "ocazionala" poate fi si o activitate dependenta.
Daca faci un contract pe 1-2 sapt. cu cineva sa vina sa-ti aranjeze toata arhiva, s-o scuture, so ordoneze, sa inlocuiasca dosarele ...etc , omul acela va desfasura in cele 1-2 saptamani o activitate ocazionala, dar dependenta.

Cat despre contractul tau, oricat de ocazionala ar fi activitatea ta, este cat se poate de repetitiva "ocazia" aceasta :)))
Verifica toate conditiile de incadrare la activitate dependenta ... si daca ai dubii, chiar si cu contract civil, calculezi ca la FF2 cu toate contributiile.



#15 ally eu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 25 Postari:

Postat 08 July 2013 - 06:13 PM

Ai dreptate activitatea contabila in sine are caracter repetitiv..si mai bine sa fie platite si contributiile aferente activ. dependente decat sa fiu nevoita sa platesc pe urma.Multumesc frumos mgabi.



#16 eoliann

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 March 2014 - 01:41 PM

Buna ziua,

Am citit toate postarile anterioare si am o problema: nu sunt angajat, nu sunt nici angajator (SRL, PFA, ii etc), cunosc tehnici de creare, optimizare, intretinere si administrare site-uri. De curand am intalnit oportunitatea de a promova si intretine site-ul unei persoane juridice pe o perioada de 3 luni (este varianta posibila si pentru 6 sau 12 luni). Cum as putea proceda pentru a putea sa isi inregistreze in contabilitate plata prestarii serviciilor mele pe 3 luni (6 sau 12 luni)?

Multumesc anticipat!



#17 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 March 2014 - 04:57 PM

activitatea pe care vrei sa o desfasori nu este ocazionala- nu se poate incheia o conventie civila intre peroana juridica si persoana fizica, deci singura forma legala este contractul individual de munca, eventual pe o perioada determinata



#18 eoliann

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male

Postat 28 March 2014 - 06:28 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 28 March 2014 - 04:57 PM, a spus:

activitatea pe care vrei sa o desfasori nu este ocazionala- nu se poate incheia o conventie civila intre peroana juridica si persoana fizica, deci singura forma legala este contractul individual de munca, eventual pe o perioada determinata

ce inseamna activitate ocazionala?
cum pot proceda in cazul meu? deoarece nu am cum sa fac niciun fel de contract cu firmele in cauza.

Aceasta postare a fost editata de eoliann: 28 March 2014 - 06:34 PM




#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2014 - 01:34 PM

dupa parerea mea, poti face un ctr. cu ei !! :smile:
pt a vedea ce forma de contract se potriveste trebuie sa stabilim daca activitatea este dependenta sau nu, cf. art. 7 CF, alin. 2

2. activitate dependentă - orice activitate desfăşurată de o persoană fizică într-o relaţie de angajare;
2.1. Orice activitate poate fi reconsiderată ca activitate dependentă dacă îndeplineşte cel puţin unul dintre următoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se află într-o relaţie de subordonare faţă de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale plătitorului de venit, şi respectă condiţiile de muncă impuse de acesta, cum ar fi: atribuţiile ce îi revin şi modul de îndeplinire a acestora, locul desfăşurării activităţii, programul de lucru;
b) în prestarea activităţii, beneficiarul de venit foloseşte exclusiv baza materială a plătitorului de venit, respectiv spaţii cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protecţie, unelte de muncă sau altele asemenea şi contribuie cu prestaţia fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu şi cu capitalul propriu;
c) plătitorul de venit suportă în interesul desfăşurării activităţii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizaţia de delegare-detaşare în ţară şi în străinătate, precum şi alte cheltuieli de această natură;
d) plătitorul de venit suportă indemnizaţia de concediu de odihnă şi indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă, în contul beneficiarului de venit.

2.2. În cazul reconsiderării unei activităţi ca activitate dependentă, impozitul pe venit şi contribuţiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate și virate, fiind datorate solidar de către plătitorul şi beneficiarul de venit. În acest caz se aplică regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate în afara funcţiei de bază


Norme metodologice:
ART. 7.
11. O activitate poate fi reconsiderată, potrivit criteriilor prevăzute la art. 7 alin. (1) pct. 2.1 din Codul fiscal, ca activitate dependentă, în cazul în care raportul juridic în baza căruia se desfăşoară activitatea nu reflectă conţinutul economic al acestuia.
Activităţile desfăşurate în mod independent, în condiţiile legii, care generează venituri din profesii libere, precum şi drepturile de autor şi drepturile conexe definite potrivit prevederilor Legii nr. 8/1996 privind dreptul de autor şi drepturile conexe, cu modificările şi completările ulterioare, nu pot fi reconsiderate ca activităţi dependente potrivit prevederilor art. 7 alin. (1) pct. 2.1 şi 2.2 din Codul fiscal.
.............................

- lista profesiilor libere o gasesti in atasament / mesajul urmator si vei vedea ca ea NU cuprinde specialitati IT (o chestie ciudata, daca e sa ma intrebi pe mine ...).
- in acelasi timp, daca activitatea ta nu are NICI UN ELEMENT al unei activitati dependente, atunci poti lucra pe ctr. de prestari servicii, chiar daca munca ta nu este ocazionala, fiindca s-au abrogat ord. 58/2010 si normele la ea, care prevedeau caracterul ocazional si au ramas, ca singure criterii, cele de activitate dependenta sau nu, asa cum sunt expuse in art. 7 CF.

in "traducere" libera :biggrin2: , daca lucrezi de pe calc. tau/ de acasa de la tine (adica NU folos. exclusiv baza lor materiala), intr-un orar pe care ti-l stabilesti singur (ziua, noaptea, cand vrei tu), iti platesti singur eventualele chelt. de delegare/detasare (daca ai asa ceva) si nu ti se plateste concediul medical de la firma respectiva (in caz ca te imbolnavesti), atunci munca ta NU are caracter dependent si poti lucra, linistit, pe ctr. de prestari servicii !
* in obiectul contractului de prestari servicii se vor trece atributiunile partilor contractante, fara ca acestea sa constituie atributii de serviciu sau vreo relatie de subordonare.

in cazul cel mai rau in care, sa presupunem ca s-ar reconsidera activ. ta ca fiind una dependenta, atunci fiscul NU-ti schimba contractul, ci NUMAI modul de taxare a lui, adica are DOAR dreptul sa ii aplice taxele unui ctr. de munca, nu sa va si anuleze ctr. de prestari serv. sau sa il transforme in alt tip !!
repet, e vb doar de taxarea lui suplimentara si atat !
* partea proasta este ca si tu vei suporta o parte din aceste noi taxe, cf. alin. 2.2 din art. 7 mentionat !!
* partea buna este ca toate aceste necazuri se pot evita cu putina atentie la intocmirea ctr. !!

parerea mea .... :smile:

Fisiere atasate





#20 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2014 - 02:01 PM

o alta lista de profesii liberale, mai completa - cred eu - ai aici : http://www.cnfpa.ro/...-2008%20_1_.pdf
  • medic (Colegiul Medicilor din România),
  • medic veterinari (Colegiul Medicilor Veterinari din România),
  • avocat, avocatii stagiari in baza contractelor de colaborare, avocatii salarizati in interiorul profesiei (Uniunea Nationala a Barourilor din România),
  • notar public (Uniunea Nationala a Notarilor Publici din România),
  • executor judecatoresc (Ministerul Justiţiei),
  • expert tehnic (Corpul Expertilor Tehnici din România – CETR);
  • expert contabili (Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din România – CECCAR),
  • contabil autorizat (Corpul Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din România – CECCAR),
  • consultant de plasament in valori mobiliare (Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare – CNVM);
  • auditor financiar (Camera Auditorilor Financiari din România),
  • consultant fiscal (Camera Consultantilor Fiscali),
  • arhitect (Ordinul Arhitectilor din România),
  • traducator/interpret autorizat (Ministerul Justiţiei),
  • sportivi,
  • arbitri sportivi,
  • farmacist (Colegiul Farmacistilor din România),
  • psiholog cu drept de libera practica (Colegiul Psihologilor din România)
  • practician in reorganizare si lichidare (Uniunea Nationala a Practicienilor în Insolventa din România),
  • persoane autorizate sa realizeze si sa verifice lucrarile de specialitate din domeniul cadastrului, geodeziei si cartografiei (Ordinul Geodezilor din Romania),
  • urbanist (Registrul Urbaniştilor din România),
  • restaurator (Oficiul Naţional al Monumentelor Istorice),
  • asistent medical (Ordinul Asistentilor Medicali Generalisti, Moaselor si Asistentilor Medicali din România)
  • tehnician dentar (Ordinul Tehnicienilor Dentari din România),
  • consilier in proprietate industriala (Oficiul de Stat pentru Invenţii şi Mărci),
  • consilier juridic (Ministerul Justiţiei);
  • consilier de probaţiune (Ministerul Justiţiei);
  • expert tehnic judiciar (Ministerul Justiţiei);
  • expert criminalist (Ministerul Justiţiei);
  • broker (Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare – CNVM);
  • evaluator (Uniunea Nationala a Evaluatorilor din România – ANEVAR)
  • mediator (Consiliul de Mediere)
  • verificator de proiect atestat, expert tehnic atestat şi responsabil tehnic cu execuţia, auditor energetic pentru clãdiri (Ministerul Dezvoltãrii, Lucrãrilor Publice şi Locuinţelor).
profesiile liberale sunt reglementate de legi speciale, iar pers. care le practica NU se inreg. la ONRC, ci numai la ANAF (adica admin. financiare), prin depunerea decl. 070.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL