Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Prestari servicii efectuate de o pers fizica catre SRL - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Prestari servicii efectuate de o pers fizica catre SRL

31 replies to this topic

#21 eoliann

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male

Postat 29 March 2014 - 02:38 PM

Activitatea mea, nu indeplineste nici unul dintre criteriile punctului 2, deci nu poate fi considerata activitate dependenta. Eu lucrez de acasa, cu instrumentele mele, cu orarul la libera mea alegere si in afara de tariful stabilit pentru "lucrare", beneficiarul "lucrarii" nu-mi mai plateste nimic.

Multumesc frumos pentru promptitudine, explicatii detaliate si documente informative.

Va doresc sanatate si succes!



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2014 - 02:41 PM

cu drag ! :biggrin2:
multumesc frumos pt urari !

sa traiesti mai mult, mai bine si cu cine-ti place !




#23 mdima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 08 April 2014 - 06:14 AM

Buna ziua,
Am un contract de prestai servicii - consultanta -cu o persoana fizica, nerezidenta, non ue, Pana acum fosta contabila ii retinea si ii platea 16% impozit.Oare nu ar fi trebuit sa am si o factura atasata acestor cheltuieli? plata se face in valuta,luna de luna...

Multumesc!



#24 Ciprian 2014

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 August 2014 - 09:46 PM

Buna,

as avea si eu o oarecare situatie de lamurit:

- in cele ce urmeaza voi incepe o colaborare cu o societate comerciala ce distribuie anumite produse din sectorul industriei grele. Sarcina mea este sa le imbogatesc gama de produse prin stabilirea de noi contracte care sa mareasca efectiv catalogul de produse furnizate mai departe.

Ma interesaza un model de contract ce as putea sa il stabilesc cu aceasta societate, am incercat sa caut pe internet variante dar nu am reusit sa gasesc mare ajutor si sincer sa fiu nu doresc sa imi fac o firma in acest moment pentru ca nu stiu cum va fi situatia peste sase luni.

Va multumesc



#25 eoliann

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 September 2014 - 07:43 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 29 March 2014 - 02:41 PM, a spus:

cu drag ! :biggrin2:
multumesc frumos pt urari !

sa traiesti mai mult, mai bine si cu cine-ti place !

Buna ziua,

Revin cu privire la problema mea si anume: de curand am purtat o discutie preliminara cu administratorul unui PFA in vederea construirii unui website. Proiectul dorit dureaza intre 1-5 zile maximum. In momentul in care a venit vorba de acte, i-am explicat ca putem face o conventie civila (exact cum m-ati indrumat), dar doamna in cauza s-a declarat si contabila si sustine ca aceasta conventie civila nu este nicidecum valabila. A spus ca nici un act fara stampila nu este valabil. Adica eu, beneficiarul de venituri trebuie sa stampilez un act pentru a fi legal valabil in contabilitatea ei. Nu am nici o forma juridica, dupa cum se poate reciti in postarea anterioara. Va rog sa ma indrumati si de aceasta data pentru ca nu mai inteleg nimic.

Multumesc!



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 September 2014 - 12:59 PM

Vezi postareaeoliann, la 18 September 2014 - 07:43 AM, a spus:

A spus ca nici un act fara stampila nu este valabil. Adica eu, beneficiarul de venituri trebuie sa stampilez un act pentru a fi legal valabil in contabilitatea ei.
doamna in cauza trebuie sa-si actualizeze cunostintele contabile si poti sa-i dai un ex. de act care este perfect valabil fara stampila, de vreo cativa ani incoace : factura (CF. , art. 155)!!

ar mai fi o var. : din cate am mai citit, crearea de site-uri se incadreaza in aria drepturilor de autor, iar acestea nu pot fi reconsiderate ca activ. dependenta.
prin urmare, propune-i doamnei un asemenea ctr. (de cesiune drepturi de autor), inregistreaza-ti ctr. la ANAF cu decl. 020 si asa ai rezolvat pbl.
la anul, firma va depune decl. 205 in care vei aparea si tu, iar tu vei depune D200 pt impoz. pe venitul global.
daca la incheierea ctr. de cesiune optezi in scris pt impozitul final de 16% (dar te dezavantajeaza la banuti) si nu mai ai alte colaborari cu impozit anticipat de 10 %, atunci scapi de D200.

mai bine asa ?



#27 eoliann

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male

Postat 18 September 2014 - 08:59 PM

Excelenta solutie. Ca de obicei promptitudine si informatie explicita si necesara. Inca o data imi intaresc convingerea ca acest forum este bine-venit in mediul online.

Va doresc un week-end frumos si multa sanatate!



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 September 2014 - 12:22 PM

... asisderea !



#29 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 26 September 2014 - 05:24 PM

Contractele incheiate – cf. noului Cod civil de catre o societate cu o persoana fizica neautorizata obliga societatea la plata seviciilor efectuate de pesoana fizica, precum si la plata impozitului pe venit(10% sau 16%), a contributiilor de asigurari sociale (dupa caz- daca nu are CIM la alta societate) si de asigurari de sanatate – cf. Codului fiscal



#30 eoliann

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 July 2015 - 01:18 PM

Buna ziua,
Revin la problema mea deoarece intampin dificultati de colaborare, provocate de contabilii cu informatii invechite sau comozi. Daca varianta cu Conventie Civila, varianta optima pentru mine, este necunoscuta ca procedura contabiliceasca, iar Contractul de cesiune de drepturi de autor suna a limba chineza, ma intrebam daca borderoul de achizitii este valabil in cazul meu(creare site-uri) sau macar sa imi spuneti cum sa explic acestor contabili despre procedurile cu privire la Conventia Civila si/sau Contract de cesiune drepturi de autor si modul de intrebuintare in activitatea lor.
Multumesc anticipat pentru raspunsul si buna-vointa acordata!



#31 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2015 - 05:20 PM

avertisment moderator :

pe acest forum nu ai voie sa faci nici un fel de reclama fara acordul unui admin !!
citeste regulamentul ! exista prevederi f. clare acolo.

ti-am sters semnatura si poza ! daca le pui la loc, iti banez contul cu totul.
daca mai incalci regulamentul, iti suspend dreptul de a mai posta.
fara suparare ...



#32 eoliann

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Gender:Male

Postat 21 July 2015 - 09:16 PM

Buna ziua,
Revin la problema mea deoarece intampin dificultati de colaborare. Daca varianta cu Conventie Civila, varianta optima pentru mine, este necunoscuta ca procedura legala de catre unii contabili, iar Contractul de cesiune de drepturi de autor suna a limba chineza, ma intrebam daca borderoul de achizitii este valabil in cazul meu (creare site-uri) sau macar sa imi spuneti cum sa explic acestor contabili despre procedurile cu privire la Conventia Civila si/sau Contract de cesiune drepturi de autor si modul de intrebuintare in activitatea lor.
Multumesc anticipat pentru raspunsul si buna-vointa acordata!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL