Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D112 pt PFA - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D112 pt PFA

6 replies to this topic

#1 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 11 February 2011 - 05:59 PM

PFA urile depun declaratia 112?
elma



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 11 February 2011 - 06:01 PM

pfa urile nu au voie sa aiba salariati




#3 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 February 2011 - 06:23 PM

eu cred ca au voie, de ex la un cabinet medical sunt obligati sa angajeze o asistenta cu contract de munca altfel nu obtin dreptul de practica
si eu am un astfel de caz, depinde pe ce post angazezi pe cineva
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#4 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 11 February 2011 - 07:55 PM

Vezi postareaSERBAN MARIANA, la Feb 11 2011, 06:23 PM, a spus:

eu cred ca au voie, de ex la un cabinet medical sunt obligati sa angajeze o asistenta cu contract de munca altfel nu obtin dreptul de practica
si eu am un astfel de caz, depinde pe ce post angazezi pe cineva
Incercati sa faceti distinctie intre PFA si CMI. Din punct de vedere contabil or fi la fel da sunt "guvernate" de legi diferite. PFA-urile nu pot avea angajati!!!
Cabinetul Medical nu e PFA (OUG nr. 44/2008), legea privind cabinetele medicale e probabil Legea Nr. 629 din 13 noiembrie 2001.



#5 remus2009

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 11 February 2011 - 09:30 PM

Incercati sa faceti distinctie intre PFA si CMI. Din punct de vedere contabil or fi la fel da sunt "guvernate" de legi diferite. PFA-urile nu pot avea angajati!!!
Cabinetul Medical nu e PFA (OUG nr. 44/2008), legea privind cabinetele medicale e probabil Legea Nr. 629 din 13 noiembrie 2001.
[/quote]
Sunt de acord dar acum cand nu se mai depun declaratii prin toate colturile orasului (adica pensii, somaj,sanatate) ei cum procedeaza ca vorba aia, abia s-au obisnuit cu depunerea declaratiilor incepand cu august anul trecut. Hai ca la sanatate si in 2010 au procedat ca in anii anteriori dar celelalte doua?



#6 Cornny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 82 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti

Postat 29 March 2012 - 09:57 AM

Am un angajat pe PFA si trebuie sa depun declaratie 102 trimestrial. Intrebare: aceasta declaratie trebuie depusa doar online (cu semnatura electronica) sau se poate depune si pe hartie?



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 09 April 2012 - 11:06 PM

este 112 si da, trebuie semnatura electronica

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 09 April 2012 - 11:07 PM






1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL