Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce declaratii depun ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ce declaratii depun ?

6 replies to this topic

#1 Kamykazee

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 11 February 2011 - 11:33 PM

Ce declaratii depune un PFA neplatitor de TVA?



#2 gigel

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 6 Postari:
  • Location:sv

Postat 07 February 2013 - 02:12 PM

Kamykazee>
In cazul unei PFA neplatitoare de TVA se depun urmatoarele declaratii:

1. D220 - privind venitul estimat pe anul ce vine. Se depune pana in 15 ianuarie. Sau pana in 25 odata cu D200 - privind veniturile realizate.

2. D600 - privind venitul asigurat la sistemul public de pensie, daca nu esti angajat in alta parte si lucrezi doar de pe PFA. Cred ca se depune pana in data de 25 ianuarie.

3. informativa D392B - privind livrarile de bunuri, prestarile de samd. pana in 25 februarie.

4. si pe la Sanatate ai de depus `declaratia de asigurare`, dar trebuie sa mergi la casa de sanatate si iti spun ei ce si cum. In principiu iti baga impozit pe estimativa si pe regularizare dupa ce primeti decizia de impunere de la finante.

cu stima,
gigel




#3 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 07 February 2013 - 05:29 PM

220 privind veniturile estimate s-a depus pana pe 31 ian, la fel si 600. Pe baza lui 220 ANAF emite si o decizie de impunere pentru contributia la sanatate. Deci nu mai trebuie sa mergi la casa de sanatate



#4 Liliana Natalia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 20 January 2014 - 02:56 PM

Ce declaratii se depun obligatoriu de catre PFA-medic daca nu s-a inregistrat venit in prima luna de functionare(ianuarie 2014)?



#5 PFA1980

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 22 January 2014 - 03:01 PM

Buna ziua,


Am un PFA deschis la inceputul anului trecut, pentru care am depus declaratiile necesare la momentul respectiv. In urma deciziei de impunere, nu am achitat decat o suma foarte mica (100 de lei din aproximativ 3000 lei, cat ar fi fost impozitul cumulat pe toate trimestrele).

In conditiile in care veniturile nu au fost cele scontate, mai exact, am iesit pe pierdere, as vrea sa stiu urmatoarele:

1. Ce declaratii trebuie depuse anul acesta in asa fel incat sa declar PFA-ul fara activitate, dar fara a-l radia?

2. Desi sunt constienta ca ar fi trebuit platite impozitele si s-ar fi facut rectificarea anul acesta, eu ma aflu in imposibilitatea de a le achita. Ce acte e necesar sa depun (declaratii) pentru a se face rectificarea?



Va multumesc anticipat.



#6 Cosmin2014

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 January 2014 - 10:40 AM

Buna ziua,
Apelez la dvs. pentru a primi o informatie despre declaratiile care trebuiesc depuse pentru un PFA in anul 2014, in situatia in care acesta a fost inchis in anul 2013.
Am infiintat PFA in martie 2013 si apoi l-am desfiintat la sfarsitul lunii iulie 2013. Am primit declaratia de impunere dupa inchidere si am platit ce se mentiona acolo.
PFA a functionat 3 luni si a fost inchis in pierdere.
As dori sa stiu ce declaratii ar trebui sa depun in anul 2014 pentru acest PFA?
Cineva mentiona pe forumuri declaratiile 392b, 220 si 200, insa parerile sunt foarte impartite si ma induc in eroare.
Va multumesc frumos pentru ajutor.



#7 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 26 January 2014 - 03:35 PM

392b si 200
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL