Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contul 401 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

contul 401

10 replies to this topic

#1 adelitza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 January 2013 - 09:41 PM

Buna!!!

As ava nevoie de ajutor!
Am peluat o firma care are un sold creditor mare la contul 401 ce nu am cum sa reglez.
Nu am cum sa aflu care sunt furnizorii la care este datoare firma ca sa fac rost de copii dupa chit., mai mult dect atat facturile sunt achitate 100%, doar ca adminisratorul societatii a "pierdut" chitantele.
Exista o modalitate cu care sa se poata regla soldul contului?

Va multumesc!



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 23 January 2013 - 08:22 AM

-copii chitante de la furnizori sau
-prescriere, dupa identificarea furniz si sumelor, trimitere ex cont confirmare sold




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 23 January 2013 - 12:59 PM

pai, asta-i "buba" mare : identificarea fz. !! :sad:

eu as face o solutie combinata cu a Mihaelei :
* as lua la mana toate fact. de pe 2012 si asa as identifica fz. cu care a lucrat firma in ultimul an
* apoi, i-as ruga sa-mi trimita extras de cont motivand inventarierea patrimoniului si as sta de capul lor s-o faca

in felul asta imi pot identifica sumele neachitate afer. 2012 si pot scoate analitice din gramada
daca suma globala nu se desface in intregime si mai ramane un rest neidentificat, asta inseamna 2 lucruri :
* mai sunt fact. neachitate, dar cu vechime > de 1 an, asa ca trebuie refacuta operatiunea de mai sus si pt 2011, 2010...
* suma e achitata, dar nu s-au operat platile prin caserie, asa ca trebuie decontate.
- decontarea o pot face din avans spre decontare luat de patron sau prin aportul lui nr. in firma si apoi restituire nr din caserie sau din banca, adica as face un mare decont la care as atasa copii dupa extrasele de cont de la fz. si o sit. centralizatoare care sa justifice suma decontata.

stiu ca e f migaloasa treaba daca ai fz. multi, dar n-o poti rezolva riguros in alt mod... parerea mea ... :smile:



#4 adelitza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 23 January 2013 - 09:01 PM

Hm..........

Ma gandeam ca asta ar fii procedura cea mai corecta, doar ca asta ar insemna sa reiau toate actele incepand cu 2004 de cand exista firma, si sa verific faptic fiecare factura/chitanta, deoarece nu am acces la programul de conta dinaintea anului 2012.
Si e cam ... exagerat de migaloasa treaba... :blink2:
De asta intrebam daca nu exista alta varianta, mai "neortodoxa"... :unsure: nu stiu... stiu clar ca printre furnizori sunt care efectiv au "disparut" si nu mai am cum sa dau de ei, ca sa-mi confirme extrasul de cont, asta daca as reusi sa ajung pana la "capitolul" extras de cont....

Va multumesc oricum pt ajutor!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2013 - 12:56 PM

nu cred ca ai inteles tot ce am scris ... fiindca eu tocmai asta am propus : sa incepi cu 2012 si numai daca este nevoie sa te duci in urma cu actele, DAR s-ar putea sa nu mai fie nevoie daca patronul obisnuieste sa-si plateasca facturile macar in decursul catorva luni.

oricum, eu cred ca soldul ti se va diminua simtitor in urma primei ture de reglari (2012), iar ce mai ramane le poti regla, dupoa aceeasi metoda, cand mai ai timp ...

e migalos, dar n-ai cum altfel ... decat identificand fz. din facturile primite si, eventual, cerandu-le o fisa de cont

in situatiile de inventariere 2011, 2010 ...nu cumva ai vreo componenta pe soldul 401 ? spun asta fiindca cine a tinut conta inaintea ta era obligat sa poata furniza, in orice moment, componenta pe soldul oricarui cont, dar mai ales la sf. anului fiscal.

ma mai gandesc ... :smile:



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2013 - 01:03 PM

si m-am gandit :
* incepand de la o data fixa va trebui sa inreg. toti fz. in analitic, sa zicem ca de la 1 ian. 2013
* tot ce vine achitat pe fact din 2012 si mai vechi, le scazi din acel sold la gramada
* tot ce vine achitat pe fact din 2013 si urmat. le scazi din analitice

in timp, soldul vechi se va diminua pana indeplin. termenul de prescriptie si vei putea fie sa-l consideri achitat, fie sa-l treci pe venituri.
in mod normal, firmele care au fact. mai vechi neachitate iti vor trimite extrase de cont, vor lua legat. cu tine in speranta ca isi vor recupoera banii, astfel incat si asa o sa-ti mai clarifici niste sume.

mai bine asa ? :biggrin:



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 28 January 2013 - 03:38 PM

Avand in vedere ca facturile sunt achitate toate, dar nu ai chitantele, nu prea ai ce face, trebuie sa iei din urma actele, sa identifici cat mai multi dintre furnizori si sa le ceri extrase de cont, chiar daca ai sold 0 la ei.

Fara extrase de la furnizori care sa dovedeasca ca a platit acei bani, nu-i poti deconta administratorului (adica nu-i poti scoate din firma).

Ca sa stingi sumele ca fiind prescrise, nu-i prea bine pentru ca vei plati impozit (se considera venit).



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2013 - 04:01 PM

nu are cum sa stie cu certitudine ca s-au platit toate facturile, doar pe vb patronului ...
sa fim seriosi, cate nu spun patronii ... si cum suma este mare, mira-m-as sa fie platite toate fiindca e f greu de presupus ca patronu-i chiar atat de idiot incat sa piarda atatea docum. de plata.
daca ar fi platite toate ar insemna ca n-are nici o fact. neachitata la momentul soldului respectiv = mare minune sa fie o firma cu fz. achitati integral !!
aaa..., pana la urma, cat e de mare suma in sold ?? ca sa stim despre ce vb ... ca pt mine ( de ex.) un sold mare este de la vreo 50.000-60.000 lei in sus ... pt altii e si mai si, depinde de firma ...

cat priv. impozitarea, asa este : suma neachitata se face venit impozabil, asa cum si chelt. din facturile resp. au scazut baza de impozitare la momentul respectiv (cand s-au inreg.), deci pana la urma se plateste acum ce nu s-a platit atunci.
oricum, este o intreaga procedura inainte de prescriere, nu se face chiar asa usor nici asta !

daca patronul nu e atent cu actele - plateste, asa cum platesc marea majoritate a celor ce nu dau importanta cuvenita docum. contabile... :sad:



#9 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 05 February 2013 - 05:38 PM

Eu, ma intreb cum se poate sa treci toti furnizorii pe contul sintetic??? de ce nu s-au facut analitice? este aberant sa lucrezi fara sa-ti creezi conturi sintetice pentru o evidenta clara! sau poate gresesc? pentru unii e logic altfel?



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2013 - 04:03 PM

Vezi postarearaynaliv, la 05 February 2013 - 05:38 PM, a spus:

este aberant sa lucrezi fara sa-ti creezi conturi sintetice pentru o evidenta clara!
conturi analitice, nu sintetice :biggrin2: ...
precizez asta ca sa nu se deruteze lumea care iti citeste mesajul ... ca la inceput ai zis bine, apoi ai gresit (din viteza, banuiesc)



#11 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 10 February 2013 - 12:53 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 07 February 2013 - 04:03 PM, a spus:

Vezi postarearaynaliv, la 05 February 2013 - 05:38 PM, a spus:

este aberant sa lucrezi fara sa-ti creezi conturi sintetice pentru o evidenta clara!
conturi analitice, nu sintetice :biggrin2: ...
precizez asta ca sa nu se deruteze lumea care iti citeste mesajul ... ca la inceput ai zis bine, apoi ai gresit (din viteza, banuiesc)

Corect!! si subscriu






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL