Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ajustare tva clienti incerti - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ajustare tva clienti incerti


2 replies to this topic

#1 dexa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 23 January 2013 - 06:45 AM

buna,
in momentul scoaterii din evidenta a clientilor incerti (procedura de faliment inchisa) faceti ajustare de tva?
eu am inregistrat 654=4118 si 4427=4118
este corect?!



#2 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 23 January 2013 - 08:41 AM

nu vad cum de ce pentru ca in contul 4427 s-a colectat tva la emiterea facturii , acum inchizi doar pozitia contului 4118

RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#3 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 23 January 2013 - 09:00 AM

Baza de impozitare a TVA se reduce in cazul falimentului beneficiarului, in baza hotararii judecatoresti de inchidere a procedurii prevazute de Legea 85/2006 privind procedura insolventei, hotarare ramasa definitiva si irevocabila, conform art. 138 lit. d) din Codul fiscal.
In acest scop societatea va emite facturi cu valorile inscrise cu semnul minus.
In conformitate cu prevederile art. 159 alin. (2) din Codul fiscal , aceste facturi nu se transmit beneficiarilor






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL