Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decizie de impunere din oficiu - 160 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Decizie de impunere din oficiu - 160

160 impunere decizie oficiu
4 replies to this topic

#1 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 23 January 2013 - 12:01 PM

buna tuturor,

m-ar ajuta mult sa aflu daca mai sunt astfel de cazuri si cum s-au rezolvat sau cum credeti ca ar trebui sa incerc sa rezolv.

- am primit doua hartiute 160 - decizie de impunere din oficiu pt impozit pe salarii, pt ianuarie si februarie 2007;

- in perioada respectiva :wacko: am trecut cu totii prin 'lunar-trimestrial-cu-010-'specific'-administratiei-'primitoare', fiecare la ce data am putut ca pe la 15 februarie nu era nimic, s-a publicat pe 19.02 si fiecare administratie voia in felul ei;

- eu am 010 depus la 28.03 prin care am bifat trimestrial la impozitul pe salarii (si restul unde trebuia, evident) si la data de la care eram luata in evidenta m-am dus cu 01.01.2004 (ca de atunci am devenit platitor initial si asa era moda la sectorul 1 unde dansez :wacko: ) si mi-au modificat cu pixul 15 ( adica rezultatul e 15.01.2004 :excl: );

- evident ca NU am primit nicio instiintare prealabila ca mi-ar lipsi declariile pt perioadele acelea;

- e vorba de adm fin sector 1.

eu m-am gandit asa: nu cumva considera 010 valabil de la 28.03.2007 si nu de la 01.01.2007?
nu-i vorba ca nu aveam cum sa depun in termen ca nu era baza legala, dar atunci eu ar fi trebuit sa depun lunar ian, feb, mar 2007 incalcand legea :biggrin: si din aprilie trimestrial.

cum se inchide luna asta ma duc inarmata cu 010 dar ce sa mai iau cu mine? si la cine sa ma duc?



#2 mariana_flo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 206 Postari:
  • Location:bucuresti, sector 3
  • Interests:vreau sa fiu la curent cu noutatile in domeniu

Postat 25 January 2013 - 05:37 AM

Eu am primit 160 pentru TVA ianuarie si februarie 2007, tot de la Administratie Sector 1. Ideea era ca in acea perioada nu le mergea cititorul de coduri de bare si figuram cu lipsa declaratii depuse. Am creat discheta si impreuna cu copie dupa 160+declaratiile lipsa(original si copie) si mi-au fost procesate pe loc. A

Acum partea proasta este ca mi s-au calculat dobanzi si penalitati aiurea, din 2007 pana la zi, in conditiile in care totul a fost platit la timp. Trebuie sa fac adresa scrisa prin care sa solicit reasezarea corecta a platilor din 2007 pana la zi.




#3 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 28 January 2013 - 06:15 PM

uf!
la mine nu am ce sa duc pt ca NU TREBUIA sa duc!
doar un umil 010



#4 danae

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 951 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 January 2013 - 09:14 AM

update!
azi am ridicat de la posta 160 pt aprilie 2007 :blink:



#5 adinasb70

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 February 2013 - 08:40 AM

Buna dimineata,

nu trebuie sa intrati in panica daca stiti ca ati depus 010 la timp.
Am trecut prin asta si am reusit sa rezolv, datorita unei doamne inspector care isi cunoaste meseria.
Te duci cu declaratia 010 si cu decizia de impunere din oficiu la Adm Fin care a emis-o. Rogi inspectorul de serviciu sa verifice vectorul fiscal.
Din cite am inteles, informatiile din Declaratia 010 trebuie introduse in 3 programe diferite. Datele au fost introduse numai in 2 dintre acestea. O sa trebuiasca sa faci o cerere pentru ANULAREA SI DESFIINTAREA acestei decizii. Asta daca toate declaratiile sunt depuse la timp.

Rabdare si mult noroc sa gasiti inspectorul potrivit.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL