Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
D300 - decont TVA / topic 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


D300 - decont TVA / topic 2013


14 replies to this topic

#1 mdima

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 22 January 2013 - 11:14 PM

buna seara,
am un import extracomunitar de bunuri. Se declara in decont 300 la randul 7 "Achiziţii de bunuri, altele decât cele de la rd.5 şi 6, şi achiziţii de servicii pentru care beneficiarul din România este obligat la plata TVA (taxare inversă)" ?
va multumesc



#2 ddumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 21 February 2013 - 09:34 AM

In declaratia 300 s-a adaugat capitolul "INFORMATII PRIVIND TVA NEEXIGIBILA SAU NEDEDUCTIBILA / SOLDUL TVA AFERENTA OPERATIUNILOR EFECTUATE INCLUSIV IN ALTE PERIOADE DE RAPORTARE" cu randul A si B. Coloana "Valoare" contine valoarea cu TVA sau baza de impozitare? Va multumesc.




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2013 - 07:55 PM

Daca te duci cu soarecul peste acele casute (fara click), vei vedea ca iti da infofmatiile .
Este baza de impozitare, nu total.



#4 alexflorin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:

Postat 22 March 2013 - 08:35 PM

Buna seara,

Tocmai am realizat cu stupoare ca am transmis din greseala decontul aferent lunii ianuarie de tva incorect completat,
adica avand in luna ianuarie o achizitie intracomunitara, mai exact o factura de avans pentru achizitie bunuri, am completat doar randurile 5.1 si 18.1 din decont fara a completa si randurile 5, respectiv 18.
nu stiu cum am putut sa fac asta, cert este ca nu stiu cum sa remediez greseala asta, am selectat gresit decontul cand l-am transmis, in rest soldurile imi corespund .
Mai grav este ca pentru februarie am depus decont cu optiune de rambursare.
ce pot face? sa astept controlul?
ce risc?

ar fi fost indicat sa le declar la februarie la randurile 6, respectiv 19?
Nu imi afecteaza soldul negativ solicitat pentru rambursare, dar este gresit completat, si nu as vrea sa fie afectata in vreun fel rambursarea.
S-a confruntat cineva cu astfel de probleme?

multumesc!



#5 marydona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 14 June 2013 - 10:35 AM

Buna ziua,

1.) La randul 3.1 din D300, "Prestari servicii intracomunitare care nu beneficiaza de scutire in statul membru in care taxa este datorata" se refera la prestarile de servicii cu si fara drept de deducere? (coloanele 15-16 din modelul de jurnal vanzari al anaf); instructiunile nu-mi sunt suficiente.

2.) Exista "Operatiuni interne neimpozabile" (pt gratuitati, de ex.), se declara in D300?

3.) Operatiunile externe supuse taxarii inverse (baza) – livrari, se includ la vreun rand din declaratia 300?

4.) Operatiunile interne si externe supuse regimurilor speciale de TVA, cu cota 0, se declara undeva in D300? Dar cele intracomunitare (cota 24, cota 0)?

Multumesc



#6 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 July 2013 - 03:08 PM

Buna ziua!
Am depus declaratia 300 si nu am mai trecut 4424 din decontul precedent, m-am grabit.
La recipisa, documentul este valid si apare astfel:
Nu exista erori de validare.
ATENTIONARI
A: validari globale
atentionare regula: 98: Randul 38 eronat

Ce sa fac, sa o mai transmit odata corect sau este depusa si corectez in decontul viitor?



#7 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 July 2013 - 03:26 PM

Nu o mai poti depune inca o data. Corectezi in decontul urmator, ca de procedura de indreptare de erori materiale mai bine uiti.



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2013 - 03:33 PM

eu as incerca s-o mai depun o data ... daca nu ti-o ia, iti da mesaj ca mai exista o D300 ... bla-bla ... si nu se intampla absolut nimic, iar daca ti-o ia, atunci iti pastreaza data de depunere ca fiind a celei initiale si la recipisa nu mai apare nici o eroare.

sincer, eu ma mir ca ti-a luat-o cu eroarea asta ... dar poate asa trebuie sa fie ... :sad:
te-ai uitat in dosarul fiscal si acest D300 este acolo ?

:smile:



#9 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 22 July 2013 - 04:15 PM

Am patit eu exact acelasi lucru cu decontul lunii mai. N-am mai putut depune un nou decont. Corectura am facut-o la iunie.



#10 nico1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 22 July 2013 - 04:21 PM

De ce, corectarea de erori materiale, dureaza mult? Nu am mai facut asta pana acum



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 July 2013 - 04:50 PM

dureaza si-i cam neplacuta fiindca te pune pe drumuri ... dar uite ca nu-i alta cale, colegii zic ca nu se poate redepune :sad: asa ca inarmeaza-te cu rabdare !



#12 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 October 2013 - 08:45 PM

Buna ziua,

Am primit de curand amenda pt rectificativa declaraia 390.
In luna iunie societatea avut CUI pt achizitii intracomunitare, societatea nefiind platitoare de TVA. In luna septembrie am devenit platitor de TVA si m-am inscris cu noul cod in registrul intracomunitar. Declaratia 390 din luna iunie a fost depusa pe codul neplatitor de TVA. Cand am devenit plator de TVA mi-am dat seama ca a fost depusa pe cod gresit. Am depus 390 pe codul bun, dar, pt ca totul sa fie ok a trebuit sa depun rectificativa 390la declaratia din iunie depusa pe cod gresit. Pt care am luat amenda. As dori si alte pareri deoarece in opinia mea acesta amenda este nejustificata. Adica, declaratia initiala mi-au mutat-o de pe un CUI pe altul cu avertisment, iar pt rectificativa la o declaratie pe care NU trebuia sa o depun primesc amenda. Primesc amenda pt ca am depus o declaratie desi nu trebuia?


Atat nedepunerea la termenul legal cat si depunerea de declarații recapitulative cu sume incorecte ori incomplete se sancționează cu amendă astfel:

- nedepunerea declarației la termenul legal: de la 1.000 la 5.000 lei;

Declaratia se depune lunar, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare unei luni calendaristice.

- depunerea declarației recapitulative cu date incorecte ori incomplete: de la 500 la 1.500 lei .

Eu cred ca nu ma incadrez in niciunul din cazurile de mai sus. In plus amenda este de 1000 ron iar eu am depus rectificativa cu date CORECTE

multumesc anticipat pt cei care pot da un sfat,




#13 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 October 2013 - 02:59 PM

tu vb de rectificativa, iar textul de lege se refera la "recapitulativa", deci nu are importanta ca ai depus decl. RECTIFICATIVA cu date corecte, ci ca ai depus decl. RECAPITULATIVA (cea initiala) cu date incorecte.



#14 raluk_krmen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 31 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 24 October 2013 - 05:14 PM

:) multumesc pt raspuns, dar cred ca nu m-am facut prea bine inteleasa.
pe PV scrie : pt nedepunere in termen a declaratiei 390 (cui pt AIC), desi aceasta declaratie mi-au inregistrat-o ei cu AVERTISMENT.



#15 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2013 - 06:52 PM

vrei sa spui ca ai luat 2 sanctiuni pt aceeasi fapta ... :sad:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL