Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Stornare facturi neincasate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Stornare facturi neincasate


4 replies to this topic

#1 RobertR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 24 January 2013 - 01:46 PM

Buna ziua,

Am cateva facturi neincasate din 2011 din reaua vointa a clientilor. Nu as vrea sa ii mai dau in judecata ci sa le stornez pt ca sunt sume mici.

Am doua intrebari:

1. Sunt obligat prin lege sa ii dau in judecata pentru a recupera creantele sau pot sa le stornez fara constrangeri legale. Exista alta modalitate pentru a le anula "fara sa supar fiscul"?

2. Daca le stornez, sumele trebuiesc trecute separat in Declaratia 300? La ce rand?
Mai trebuie redepusa vreo alta declaratie in afara de 300 pentru acestea?

Multumesc!



#2 RobertR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 24 January 2013 - 04:40 PM

Va rog...opinii?




#3 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 25 January 2013 - 08:15 AM

mai bine le pastrezi in sold timp de 3 ani dupa care se prescriu si faci 6588=4111
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#4 RobertR

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:

Postat 25 January 2013 - 08:57 AM

Multumesc Serban Mariana!

Cand o sa le trec pe 6588, cheltuiala este deductibila?



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 January 2013 - 07:35 PM

Nu.

Devine deductibila doar daca ai pentru acel client o hotarare judecatoreasca definitiva de faliment.
Si cum din datele expuse nu este vorba de un faliment "oficial", cu masa credala, ci doar de nesimtire tipic romaneasca .... nu vei putea deduce acele sume.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL