Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
calcul impozit 3% microintreprindere - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


calcul impozit 3% microintreprindere


44 replies to this topic

#21 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 27 April 2013 - 09:54 PM

698= 4418



#22 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 April 2013 - 09:50 AM

Nu ramane nimeni la micro daca depaseste.

M-am exprimat aiurea, pentru 2013, cei care erau deja micro, sunt considerati in continuare micro daca nu depasesc 100.00 pe anul anterior (adica 2012).
Dar daca in cursul anului 2013 depasesc cifra de 65.000, atunci trec la profit.

Daca un micro (existent in ianuarie) depaseste 65.000 in timpul anului, atunci devine platitor de impozit pe profit.
Urmatoarea declaratie aferenta perioadei in care a depasit o va depune cu imp.pe profit.

Daca ai depasit in noiembrie, vei declara imp. pe profit in D101 (pentru ca in trim.IV nu se depune D100 cu imp.profit).
Daca depasesti in august, vei declara imp.pe profit in D100 pe trim.III.




#23 barbuta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:

Postat 02 July 2013 - 01:43 PM

Buna ziua!

Am senzatia ca gresesc undeva!

_am fost platitor de impozit pe profit pina la 01.02.2013

_din 01.02.2013 si pina la 31.05.2013 am avut
venituri(ct.704) =81.000
cheltuieli totale =67.000
chelt.nededuct = 400

Daca as fi platit in continuare impozit pe profit as fi platit=2304 (81.000-67.000+400=14400*16%)
platind impozit pe venit,platesc 2403 (81.000*3%)...adica ceva mai mult

De unde ideea ca microintrprinderile vor plati mai putin prin ac.impozitare???
Ar trebui sa mai scad ceva cheltuieli deductibile din suma de 81.000???

Multumesc ptr.intelegere si ajutor!



#24 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 02 July 2013 - 02:45 PM

Pai si daca scazi din cheltuielile asa zis "deductibile" se intampla ceva? Nu tot 3% din 81.000 platesti impozit?
Impozitul pe venitul microintreprinderilor este potrivit pentru firmele care au o rentabilitate mai mare de 18,75%. Pentru cele sub aceasta rentabilitate, este cam "scump doamna, scump".



#25 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 July 2013 - 03:34 PM

... si crezi ca ar mai fi fost obligatoriu daca ar fi fost in avantajul alor mici ???
:laugh:



#26 claudiola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 September 2013 - 08:16 AM

Buna ziua,

Vin si eu cu o problema. Am infiintat in aceasta luna o societate, sunt bineinteles platitoare de impozit pe venit. Avand in vedere ca societatea este infiintata in septembrie , deci mai sunt 4 luni pana la sfarsitul anului, care va fi cifra de afaceri pentru a putea trece la impozit pe profit ?
Eu consider ca va fi 73333.33 (220 000 /12 X4). Am analizat corect problema?

Multumesc anticipat pentru raspuns.



#27 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 27 September 2013 - 01:32 PM

Nu, limita nu este de 220.000 lei, ci este de 65.000 Euro la cursul de la sfarsitul anului precedent.



#28 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 September 2013 - 04:14 PM

Nu se face recalcularea plafonului de 65000 euro in functie de data infiintarii societatii-aceasta prevedere nu este mentionata in CF, microintreprinderile sunt obligate sa schimbe sistemul de impozitare de la impozit pe venitul microintreprinderilor la impozit pe profit daca in cursul anului fiscal depasesc cifra de afaceri de 65000 euro- incepand cu trimestrul in care depasesc cifra de afaceri
Codul fiscal
ART. 112^4 Anul fiscal
(1) Anul fiscal al unei microintreprinderi este anul calendaristic.
(2) In cazul unei microintreprinderi care se infiinteaza sau isi inceteaza existenta, anul fiscal este perioada din anul calendaristic in care persoana juridica a existat.
ART. 112^6 Impunerea microintreprinderilor care realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro
Prin exceptie de la prevederile art. 112^2 alin. (5) si (7), daca in cursul unui an fiscal o microintreprindere realizeaza venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plati impozit pe profit luand in calcul veniturile si cheltuielile realizate de la inceputul anului fiscal



#29 claudiola

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 October 2013 - 09:57 AM

Foarte explicit. Multumesc mult pentru raspuns.



#30 cristina_095

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 October 2013 - 03:00 PM

Am o mare nelamurire. Am preluat de la inceputul anului o gradinita particulara, care functioneaza sub forma unui SRL. Este acreditata de ARACIP (inteleg ca este institutia care acrediteaza gradinitele). Cand am preluat-o ea figura ca platitoare de impozit pe profit dar cei ce au tinut evidentele declarati 100 pe zero si oamenii erau fericiti ca nu plateau nimic.
Incepand cu 1 februarie 2013 am fost obligati sa ii trecem la impozit pe venit si am depus 100 cu caculul celor 3%. Evident ca patronii s-au suparat, justificand ca ei nu trebuie sa plateasca nimic pentru ca ei sunt insitutie de invatamant si, prin urmare, sunt scutiti. Am fost azi la ANAF Sector 4 sa depun o adresa, si ei imi spun ca nu exista exceptii pentru gradinite si ca trebuie sa plateasca 3% impozit.
Pe site-ul ANAF-ului unde mai sunt raspunsuri la diverse intrebari adresate de contribuabili este o intrebare de genul problemei mele si ei raspund ca din punctul lor de vedere gradinitele nu intra in sfera scutirii.

S-a mai lovit cineva de aceasta problema? Mai este cineva in cazul meu? Ma puteti ajuta cu un sfat/o parare/orice cum pot sa ii "linistesc" pe "patroni"?

Multumesc frumos pentru ajutor,

Cristina



#31 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 03 October 2013 - 04:49 PM

Explicati-le ca doar daca era organizata pe structura unui ong nu era afectata de schimbarea de la impozit pe profit la impozit pe venit (microintreprindere).



#32 cristina_095

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 October 2013 - 09:57 PM

Multumesc pentru raspuns !
Da, asta le-am tot explicat. Inca din ianuarie le-am explicat ca trebuie sa isi organizeze un ONG si sa transfere activitatea ... Nu s-a facut nimic in acest sens pentru ca acum se cere o suma de bani destul de mare la infiintare si acum mi s-a reprosat ca nu ma implic suficient :angry2: si ca ei nu trebuie sa plateasca pentru ca sunt insititutie de invatamant ... :sad:



#33 picutex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:iasi

Postat 13 January 2014 - 07:04 PM

Sumele provenite din recuperarea taxei de poluare intra la calcului impozitului de 3%? Precizez ca taxa a fost platita in 2008, cand eram platitoare de impozit pe profit si a fost considerata cheltuiala nedeductibila, acum sunt platitoare de impozit pe venit. Aceste sume oricum au fost compensate direct cu datoriile pe care le aveam la stat.



#34 nirolf69

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 31 March 2014 - 02:19 PM

O societate care are un spatiu inchiriat pentru sediu si factura ii este emisa in EUR iar plata o face in alta zi cand cursul este diferit fie in + sau - , cum va inregistra diferenta de curs?
Va plati impozit pe venit de 3% la trimestru daca plateste mai putin decat factura sau la sfarsit de an face regularizare venit curs valutar?

EX: 100 Eur chirie facutura la curs 4.5= 450 RON
plara cu chitanta curs in ziua platii 4,4= 440 RON
-------------
Rezultat un castig 10 lei din curs valutar

EX: 100 Eur chirie facutura la curs 4.5= 450 RON
plara cu chitanta curs in ziua platii 4,6= 460 RON
-------------
Rezultat o pierdere (plata mai marela chirie) cu 10 lei

Nu stiu cum se procedeaza .care sunt inregistrarile pentru micro intreprindere 3%

Va rog

Aceasta postare a fost editata de nirolf69: 31 March 2014 - 02:20 PM




#35 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 31 March 2014 - 04:59 PM

Inregistrarile se fac la fel pentru toate societatile.
Adica se calculeaza lunar diferentele de curs la sold, respectiv la momentul platii/incasarii pentru plati/incasari.

Impozitul are doar formule diferite de calcul.



#36 georgecobelita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 02 April 2014 - 06:36 PM

Care e beneficiul impozitului pe venit, daca firma nu are profit? Nu ar fi mai bine sa-l pun la impozit pe profit?



#37 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 03 April 2014 - 08:33 AM

COD FISCAL:
ART. 112^2 Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderii
(1) Impozitul reglementat de prezentul titlu este obligatoriu.



#38 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2014 - 09:07 AM

Vezi postareageorgecobelita, la 02 April 2014 - 06:36 PM, a spus:

Care e beneficiul impozitului pe venit, daca firma nu are profit? Nu ar fi mai bine sa-l pun la impozit pe profit?


Beneficiul este al statului (onor guvernul!) , doar nu iti inchipuiai ca este al plebei :))

PS: Altfel n-ar fi fost obligatoriu , nu?



#39 nirolf69

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 03 April 2014 - 11:23 AM

si in cazul meu prezentat mai sus, platesc la trimestru impozit pe venit rezultat din diferenta de curs valutar sau la final de an prin regularizare? ? ?



#40 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2014 - 03:45 PM

Ti-am raspuns deja in postul 35 !

PS: Esti micro! Regularizare la ce ???






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL