Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
casa de marcat a unei societati lichidate - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


casa de marcat a unei societati lichidate

4 replies to this topic

#1 flloreen

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 January 2013 - 03:44 PM

cum pot sa obtin casa de marcat a unei societati radiate din registrul comertului si sa o folosesc intr-o societate activa?



#2 luciang

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 January 2013 - 12:13 AM

Din pacate, nu poti obtine acea casa de marcat daca societatea care o detinea este radiata. Legea prevede ca distribuitorul autorizat de la care a fost cumparata initial casa sa faca factura storno (asta numai dupa ce a fost predata memoria fiscala la AF a sectorului unde a fost instalata initial) si dupa aceea sa o revanda noii societati. Cum societatea care detine casa de marcat este radiata, nu mai poate emite chitanta, deci va trebui sa cumperi alta casa de marcat. Oricum cauta casa de marcat noua, preturile sunt mici, si in pretul casei un distribuitor de case am inteles ca se ocupa de tot, pe langa faptul ca mai ai si garantie ai si un model mai evoluat. Sora mea a luat pt o frizerie o asemenea casa si stiu ca s-au ocupat cei de la service de tot.

Daca ai nevoie de adresa lor ... ma pot interesa.




#3 scheaua

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 15 February 2013 - 12:05 PM

dc societatea este radiata, acea casa de marcat este acum a administratorului. acesta o poate vinde noii societati (cu chit de mana) sau o poate ceda cu un contract de comodat. trebuie avut grija sa se scoata memoria fiscala de la vechea societate si sa se introduca noua memorie fiscala. acest lucru se face la finante si dureaza 2, 3 zile (asta in cazul in care nu s-a facut deja acest lucru-cand sa radiat, trebuia predata memoria fiscala la fisc)
toate cele bune.



#4 cahaty

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 July 2013 - 09:56 AM

Buna ziua.Am mostenit un anticariat pe care doresc sa -l inchid.Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez.Ce fac cu casa de marcat,unde o radiez si cat ar trebiu sa platesc?



#5 Guest_ftare_*

  • Guests

Postat 17 August 2013 - 02:53 AM

Vezi postareaflloreen, la 25 January 2013 - 03:44 PM, a spus:

cum pot sa obtin casa de marcat a unei societati radiate din registrul comertului si sa o folosesc intr-o societate activa?
Daca firma veche este deja inchisa nu mai aveti cum sa vindeti casa de marcat mai departe catre o alte sociatate.Mai multe detalii despre revanzarea(refolosirea) caselor de marcat puteti gasi pe www.sistemfiscal.ro

Vezi postareacahaty, la 04 July 2013 - 09:56 AM, a spus:

Buna ziua.Am mostenit un anticariat pe care doresc sa -l inchid.Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez.Ce fac cu casa de marcat,unde o radiez si cat ar trebiu sa platesc?
Trebuie sa predati memoria fiscala a casei de marcat.Costul este in jur de 150 ron.Mai multe detalii eu am gasit pe www.reclama.ro

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 22 August 2013 - 09:49 AM
eliminare reclama neautorizata







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL