Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


sponsorizare

3 la mie
30 replies to this topic

#1 dexa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 27 January 2013 - 05:52 PM

buna,

se poate incheia contract de sponsorizare si cu o persoana fizica, sau e obligatoriu cu un ONG?



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 January 2013 - 06:31 PM

Societatile comerciale pot incheia contracte de sponsorizare numai cu ong. Pentru persoane fizice puteti folosi contractul de mecenat.
Pentru societatile comerciale, cheltuielile cu sponsorizarea si mecenatul sunt deductibile, limitat, din impozitul pe profit.




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2013 - 11:45 AM

intrebare primita pe PM

cami.covasa, la 15 March 2013 - 09:35 AM, a spus:

Buna Otilia,

Am o mica intrebare si m-as bucura daca m-ai putea ajuta.
Am vrea sa directionam 20% din impozit unui ONG. Stiu ca pentru impozitul aferent 2012 contractul cu ONG si virarea banilor trebuia facuta pana la 31.12.2012.
Intrebarea mea este urmatoarea: daca acum fac un contract cu un ONG, si virez banii pana la 31.03.2013, acest lucru este considerat ca directionare de 20% din imp aferent trim 1/2013 ( tin cont de el pana la sfarsitul lui 2013), sau acest lucru trebuie facut doar la sfarsitul anului, estimand impozitul de plata la dec. 2013?

Multumesc frumos! si scuza-ma pentru deranj.

Cami Nastasiuc




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2013 - 12:31 PM

NORME METODOLOGICE cf 2013 :

"Contribuabilii care efectuează sponsorizări și/sau acte de mecenat, potrivit Legii nr. 32/1994 privind sponsorizarea, cu modificările și completările ulterioare, și Legii bibliotecilor nr. 334/2002, republicată, cu modificările și completările ulterioare și/sau care acordă burse private, pe bază de contract, în condițiile Legii nr. 376/2004 privind bursele private, cu modificările ulterioare, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente, dacă aceste cheltuieli însumate îndeplinesc cumulativ condițiile prevăzute de art. 21 alin. (4) lit. p) din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.


ART. 21 al. 4 p)
49^1. Exemplu de calcul privind scăderea din impozitul pe profit datorat a cheltuielilor reprezentând sponsorizarea.
Un contribuabil plătitor de impozit pe profit încheie un contract de sponsorizare conform legii privind sponsorizarea, în calitate de sponsor, în valoare de 15.000.000 lei. Contractul de sponsorizare se încheie în data de 2 februarie 2005.
La calculul profitului impozabil pentru trimestrul I 2005, contribuabilul prezintă următoarele date financiare:
Venituri din vânzarea mărfurilor = 1.000.000.000 lei
Venituri din prestări de servicii = 2.000.000 lei
_________________
Total cifră de afaceri 1.002.000.000 lei
Cheltuieli privind mărfurile = 750.000.000 lei
Cheltuieli cu personalul = 20.000.000 lei
Alte cheltuieli de exploatare = 90.000.000 lei
_________________
din care:
15.000.000 lei sponsorizare
Total cheltuieli 860.000.000 lei
Calculul profitului impozabil pentru trimestrul I 2005:
Profitul impozabil = 1.002.000.000 - 860.000.000 + 15.000.000 = 157.000.000 lei.
Impozitul pe profit înainte de scăderea cheltuielii cu sponsorizarea:
157.000.000 x 16% = 25.120.000 lei.
Avându-se în vedere condițiile de deducere prevăzute la art. 21 alin. (4) lit. p) din Codul fiscal, prin aplicarea limitelor, valorile sunt:
- 3 la mie din cifra de afaceri reprezintă 3.006.000 lei;
- 20% din impozitul pe profit înainte de deducerea cheltuielilor de sponsorizare reprezintă 5.024.000 lei.
Suma de scăzut din impozitul pe profit este 3.006.000 lei.
Pentru trimestrul I 2005 impozitul pe profit datorat este de:
25.120.000 - 3.006.000 = 22.114.000 lei."



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 March 2013 - 04:06 PM

CF, art. 128, (8), Nu constituie livrare de bunuri, în sensul alin. (1):
f) acordarea de bunuri de mică valoare, în mod gratuit, în cadrul acţiunilor de sponsorizare, de mecenat, de protocol/reprezentare, în condiţiile stabilite prin norme.

Norme metodologice:
(10) În sensul art. 128 alin. (8) lit. f) din Codul fiscal:
a) .....
b) bunurile acordate gratuit în cadrul acţiunilor de sponsorizare sau mecenat nu sunt considerate livrări de bunuri dacă valoarea totală în cursul unui an calendaristic se încadrează în limita a 3 la mie din cifra de afaceri constituită din operaţiuni taxabile, scutite cu sau fără drept de deducere, precum şi din operaţiuni pentru care locul livrării/prestării este considerat a fi în străinătate potrivit prevederilor art. 132 şi 133 din Codul fiscal.
Încadrarea în plafon se determină pe baza datelor raportate prin deconturile de taxă depuse pentru un an calendaristic.
Nu se iau în calcul pentru încadrarea în aceste plafoane sponsorizările şi acţiunile de mecenat, acordate în numerar, şi nici bunurile pentru care taxa nu a fost dedusă.

Depăşirea plafoanelor constituie livrare de bunuri cu plată, respectiv se colectează taxa. Taxa colectată aferentă depăşirii se include în decontul întocmit pentru ultima perioadă fiscală a anului respectiv. Pentru bunurile/serviciile acordate gratuit în cadrul acţiunilor de sponsorizare şi mecenat în cursul anului 2012 se aplică prevederile legale în vigoare în anul 2012, inclusiv în ceea ce priveşte modul de determinare a depăşirii plafonului şi a perioadei fiscale în care se colectează TVA aferente acestei depăşiri.



#6 cami.covasa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 102 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 March 2013 - 02:48 PM

Multumesc frumos Otilia! Numai Bine!



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 March 2013 - 03:27 PM

cu drag ! :smile:

numai bine si tie !



#8 dexa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 25 March 2013 - 10:00 PM

Am o intrebare: in cazul in care in anul 2012 am dedus din impozitul pe profit datorat, pt diferenta trebuie sa colectam TVA?
ex profit impozabil 100.000
impozit 16% 16.000
ch. sponsorizare 5.000 (din care doar 3200 deductibil)
Pt diferenta de 1800 lei trebuie sa colectam TVA?



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2013 - 12:14 PM

@dexa, scrie mai sus, in mesajul meu, textul e cel subliniat + cel colorat cu rosu.

mai, oameni buni, cititi macar ce scriem la topic, zau asa ... :huh:
cu drag va raspundem la intrebari, dar trebuie sa faceti si voi minimul de efort sa cititi cu atentie baza legala pe care v-o dam gata selectata, subliniata, marcata.... !! acum, pe bune ... :sad:



#10 dexa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 26 March 2013 - 10:01 PM

in cazul in care pentru anul 2012 am depasit plafonul de deductibilitate a chelt cu sponsorizarea (facuta sub diverse forme: numerar/virament/acordare bunuri) se colecteaza TVA pt intreaga depasire, in luna martie 2013, urmand a fi preluata in decontul lunii martie si achitata in 25 aprilie 2013??



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 March 2013 - 04:27 PM

Citeaza

dexa : am depasit plafonul de deductibilitate a chelt cu sponsorizarea (facuta sub diverse forme: numerar/virament/acordare bunuri) se colecteaza TVA pt intreaga depasire


Dexa, la sponsorizari in numerar sau viramente NU se colecteaza TVA.

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 27 March 2013 - 04:28 PM

Dana




#12 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 March 2013 - 09:48 PM

Dana a pus punctul pe i.

Se colecteaza TVA pentru depasire plafon sponsorizari/protocol , pentru ajustari , pentru alte minuni (cu sau fara autofactura) DOAR in masura in care S-A DEDUS initial un TVA pentru acestea.

Asta este si ideea acestor colectari de TVA: sa "anuleze" deducerea de TVA pe care am facut-o la un moment dat (si la care nu mai am dreptul din diverse motive)

Daca eu cheltuiesc "bani", atunci acei "bani" provin din beneficiul brut (care n-are treaba cu tva-ul).
Daca eu cheltuiesc "produse", atunci acele produse au necesitat o achizitie (de marfa sau mat.prime) la care am dedus la vremea respectiva tva-ul. Acum colectez acel tva ca sa "sting" deducerea initiala.

Putin off-topic:
Contabilitatea/fiscalitatea/stiintele economice (nu degeaba le spune stiinte!) - toate sunt cat se poate de logice, matematice. De aceea exista putini economisti adevarati, pentru ca majoritatea celor care au ales sa se orienteze pe "economice" si-au inchipuit ca este un domeniu umanist.
MARE greseala :))) .

S-au trezit ca nu pricep nimic din ceea ce fac si nici n-au vreo sansa pe viitor sa devina cu adevarat profesionisti (oricat s-ar stradui), pur si simplu pentru ca nu sunt facuti pentru asta. Din pacate n-au fost indrumati la timp pentru o activitate care sa li se potriveasca (sa-si foloseasca talentele , cele cu care s-au nascut)



#13 mikkacont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 April 2013 - 10:45 AM

BUNA ZIUA! LEGAT DE SPONSORIZARE, AM URMATOAREA PROBLEMA: SUNT UN SRL CARE AM ORGANIZAT UN EVENIMENT. PENTRU A DESFASURA ACEASTA ACTIVITATE AM PRIMIT SPONSORIZARE. AM MAI MULTE INTREBARI. POT PRIMI SPONSORIZARI, EU CA SI SRL? DACA DA UNDE LE INCADREZ? COLECTEZ TVA? CHELTUIELILE CUM LE INCADREZ? AM TOT CAUTAT SI NU AM GASIT O SOLUTIE. VA MULTUMESC ANTICIPAT?



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2013 - 12:08 PM

extras din regulament :
" Limbaj.
.........
Nu postati mesaje scrise integral cu litere mari, bold, italic sau underline.
........"

in limbaj de net, a scrie textul cu litere mari = a tipa la cititori, ceea ce este o forma de agresiune ! :sad:



#15 mikkacont

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 11 April 2013 - 01:53 PM

Imi cer mii de scuze :wacko:



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2013 - 03:24 PM

nu-i pbl., am banuit ca nu stiai - de aceea nici n-am facut mai mult decat sa atrag atentia ! :smile:



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 April 2013 - 03:31 PM

Vezi postareamikkacont, la 11 April 2013 - 10:45 AM, a spus:

POT PRIMI SPONSORIZARI, EU CA SI SRL?
nu !

cf. L 32/1994 privind sponsorizarea, art. 4, poate fi beneficiar al sponsorizarii:
a) orice persoana juridica fara scop lucrativ, care desfasoara in Romania sau urmeaza sa desfasoare o activitate in domeniile: cultural, artistic, educativ, de invatamant, stiintific - cercetare fundamentala si aplicata, umanitar, religios, filantropic, sportiv, al protectiei drepturilor omului, medico-sanitar, de asistenta si servicii sociale, de protectia mediului, social si comunitar, de reprezentare a asociatiilor profesionale, precum si de intretinere, restaurare, conservare si punere in valoare a monumentelor istorice;
b) institutiile si autoritatile publice, inclusiv organele de specialitate ale administratiei publice, pentru activitatile prevazute la lit. a);
c) emisiuni ori programe ale organismelor de televiziune sau radiodifuziune, precum si carti ori publicatii din domeniile definite la lit. a);
d) orice persoana fizica cu domiciliul in Romania a carei activitate in unul dintre domeniile prevazute la lit. a) este recunoscuta de catre o persoana juridica fara scop lucrativ sau de catre o institutie publica ce activeaza in domeniul pentru care se solicita sponsorizarea.

asadar, societatile comerciale nu pot beneficia de sponsorizari.

:sad: eu credeam ca da... dar m-am mai uitat o data si iata ca, totusi, nu ...



#18 numai bine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 September 2013 - 10:03 AM

Buna ziua!
As dori sa ma lamuresc in legatura cu redirectionarea a 3 la mie din cifra de afaceri a unui SRL catre un ONG (sau 20% din impozit pe profit). Cand se poate face aceasta redirectionare? Ce implica? Multumesc



#19 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 16 September 2013 - 10:44 AM

Se poate face sponsorizare, pe baza contractului de sponsorizare, de catre o societate comerciala, catre un ong legal constituit. De obicei se face cam in a doua parte a anului cand deja se vede cum sta firma din punct de vedere financiar si se poate previziona si evolutia pana la sfarsitul anului fiscal astfel incat, la 31 decembrie, sa nu se trezeasca ca de fapt suma care a fost data ca sponsorizare nu se incadreaza in conditiile pe care le-ati scris deja. Ce depaseste se va impozita.
Beneficiarul va prezenta firmei un material scris de solicitare si justificare a destinatiei sumei sau bunurilor solicitate. Trebuie sa aveti in vedere ca daca solicitati prin contractul de sponsorizare ca beneficiarul sa-si indeplineasca anumite obligatii, acesta chiar sa le faca.



#20 numai bine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 16 September 2013 - 01:43 PM

Multumesc pentru raspunsul promt. Aveam incertiduni asupra perioadei in care se poate face si cu privire la suma cu care se poate sponsoriza (daca este calculata trimestrial sau anual). Cred ca m-ati lamurit, multumesc inca o data.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL