Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
sponsorizare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


sponsorizare

3 la mie
30 replies to this topic

#21 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 March 2014 - 07:59 AM

Buna ziua,
Firma va obtine (conform calculelor preliminare) in primul trimestru in mod sigur profit. Administratorul decide sa faca o sponsorizare si imi cere sa determin cam care ar fi suma maxima posibil de acordat.
Intrucat in noile reglementari valabile de la 1 ianuarie 2014 precizeaza ( cum era si in codul valabil pentru 2013)
"contribuabilii care fac cheltuieli de sponsorizare si/sau mecenat si acorda burse private, toate fiind nedeductibile, scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente in urmatoarea limita minima:
3 la mie din cifra de afaceri (...)
20% din impozitul pe profit datorat."
Nu stiu cum sa consider aceasta LIMITA MINIMA :blink: .
Apoi, intrucat se precizeaza ca sumele sponsorizate pot fi deduse din impozitul de platit in urmatorii 7 ani, inseamna ca pot acorda acum 3000 lei, chiar daca profitul meu previzionat va fi de 2000 lei, urmand sa scad la plata impozitului in urmatorii ani.
Am inteles eu bine? :huh:

Am citit si normele de aplicare in care este exemplificat modul de calcul :cool: .
Logic este simplu, dar exprimarea din Codul Fiscal ar fi similara cu expresia dintr-o lege in domeniul mediului : " limita minima de noxe admisa in apa potabila este de..." :biggrin2:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#22 zugry

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 December 2014 - 07:56 PM

Buna seara,

Tot vad pe la tv "redirectioneaza 20% catre ..." si vreau sa intreb: ca sa redirectionez 20% din profit catre un spital / ONG / etc cum provedez? OP pana la 31 dec catre organismul respectiv? si se inregistreaza ca o cheltuiala?




#23 micky81bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 22 January 2015 - 12:40 PM

buna ziua
va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:
-in trim 1 am sponsorizare 4000 ron, iar suma din sponsorizare ce o pot deduce este 500 ron ( cea mai mica dintre 20% impozit profit si 3 la mie din CA)
-in trim 2 sum dedusa este de 600, calculata dupa aceleasi criterii. Acum, in trim 2 scad 600 din impozit pe profit sau din 600 scad cei 500 scazuti deja in trim 1 si tin cont doar de 100?eu am scazut doar 100, dar nu mai sunt sigura ca am procedat corect
-in decl 101 ce duma se trece la dedducere?
mentionez ca fac calculul impozitului cumulat de la inceputul anului

-in decl 101 ce suma se trece la deducere
scuzati greselile, m-am grabit...



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2015 - 01:09 PM

pt trim I si II ai gandit f bine si ai procedat corect :smile: , in trim II scazi doar 100 ron (ai 600 ron cumulat)

in D101 treci ce deducere ai pana sf. anului, cumulat de la 01.01!
putin probabil sa ramana tot cei 600 ron fiindca asta ar insemna sa ai baza de impozitare identica la 31.12.



#25 micky81bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 22 January 2015 - 01:48 PM

multumesc, otilia
te rog lamureste-ma un pic, ca parca acum nu mai inteleg nimic; de ce pe trim 2 cand calculez cumulat de la inceputul anului fac diferenta la deducere (600-500), iar in decl 101 tot cumulat pe tot anul tin cont de deducere intreaga ?
scuze de insistenta



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2015 - 02:06 PM

stii si tu f bine de ce faci doar dif. fiindca ai spus-o chiar tu, draga de tine... :biggrin2: iarta-ma ca ma amuza situatia ... si e f. adevarat ca, uneori, ne zapaceste de tot fiscalitatea asta atat de incalcita si stufoasa ! :sad:

deci, baza de impozitare se calc. cumulat, urmand per. de calcul ale impoz. pe profit.
prin urmare, daca in trim I ai putut deduce 500 ron iar in trim II poti deduce 600 ron CUMULAT DE LA INCEPUTUL ANULUI - ca asa se calc. impozitul pe profit (cumulat de la inceputul anului) - atunci, ca sa ajungi la cei 600 ron pe care ai dreptul sa ii scazi din impozitul pe profit de plata la 30.06. si tinand cont ca deja ai scazut cei 500 ron de pe trim I la 31.03., rezulta ca la jumatatea anului mai ai de scazut numai 100 ron pt a atinge tinta de 600 ron cumulat.

desigur ca pana la sf. anului mai sunt 2 trim. in care pot avea loc schimbari semnificative ale profitului de plata, asa ca va trebui sa faci calculul , tot cumulat, pana la 31.12 ca sa vezi cum ramane la sfarsitul anului - daca mai ai tot 600 ron de dat sau nu si abia apoi treci suma finala (daca ea este > zero) in decl. 101.

te rog sa nu te superi pe mine, dar am o senzatie f ciudata de parca nu vb cu aceeasi persoana care a scris mesajul initial al acestei discutii si care parea sa fi gandit f bine tema (dorind mai mult o confirmare)...
zic asta doar ca fapt divers, nu c-ar fi vreo pbl. :smile: , sincer ! daca ai sti de cate ori mi s-a innodat si mie mintea ...



#27 micky81bv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:brasov

Postat 22 January 2015 - 02:13 PM

multumesc tare mult pt rabdare si explicatii !
cateodata parca nu mai sunt sigura de nimic, dar e bine cand gasesc oameni binevoitori



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 January 2015 - 02:20 PM

cu mare drag ! :smile:

cea mai tare faza pe care am patit-o fiind zapacita de o speta a fost atunci cand, cautand niste date pe net, am dat de un articol destul de maricel, pe care l-am considerat f. bun fara sa-mi dau seama ca este chiar al meu... faza tare, nu-i asa ?
abia la sfarsit am vazut cine e autorul (adica eu) :laugh: si m-am pupat singurica, in oglinda !
sa-ti mai spun ca nu mai stiam bine informatiile din acel articol si pe care evident ca le-am stiut la momentul scrierii lui ... ??

asa caaaa.... no comment ! cand e sa ti se blocheze mintea, se intampla chestii "funny" ! :biggrin2:



#29 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 27 February 2015 - 03:26 PM

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: am impozit pe pf 10000, ch cu sponsorizarea 200 , cifra de afacei 300000
in contabilitate am
691=441 10000
cand platesc impoiul ac
441=5121 9800 (10000-200)
Raman cu un sold la441 de 200 care reprezinta deducerea sponsorizarii. Cum inchid eu in contabiitate acest sold.
Multmesc@!

Aceasta postare a fost editata de cristicros: 27 February 2015 - 03:26 PM




#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 February 2015 - 03:51 PM

F. SIMPLU : cand platesti efectiv sponsorizarea se duce si restul de 200 ron, prin NC 441 = 5121/ 5311 !



#31 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 01 March 2015 - 03:33 PM

Pai eu credeam ca sponsorizarea o inregistrez in felul urmator:
6582 = 5311 pt sponsorizarea in numerar
sau
6582 = 3711

Daca as face si 441=5311 s-ar dubla plata.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL