Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
situatii financiare - firma fara activitate de la constituire pana la 31.12 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


situatii financiare - firma fara activitate de la constituire pana la 31.12

fara activitate
1 reply to this topic

#1 marydona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 29 January 2013 - 03:02 PM

Anexe la Ordin 43/2013:
"3.3. Entitatile care nu au desfasurat activitate de la constituire pana la 31 decembrie nu intocmesc situatii financiare anuale, respectiv situatii financiare anuale simplificate, urmand sa depuna in acest sens la unitatile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice o declaratie pe propria raspundere a persoanei care are obligatia gestionarii entitatii..."

La ce se refera ca nu au desfasurat activitate: nu au avut venituri, dar nici alte cheltuieli in afara de cele de constituire?

De ex., daca pt firma infiintata in 31.10.12, nu am avut nici un venit, iar pe langa cheltuielile de constituire am mai avut si cheltuilei cu achizitia registrelor obligatorii, stampila, nu ma pot incadra sa nu depun situatiile financiare pt 2012?
De la asistenta-finante mi s-a dat un raspuns evaziv cum ca, daca am efectuat deja achizitii, as avea, de fapt, activitate; ori dupa mine as include in categoria chelt.de constituire si cele cu registrele obligatorii si stampila, fara de care firma nu ar fi putut sa existe de fapt sau ar fi primit amenda...

Apropo, registrele si stampila se inregistreaza cel mai corect pe 604, 6028, sau 303?

Multumesc!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 May 2013 - 02:42 PM

daca ar fi sa consideram ca nu ai avut activ., termenul pt depunerea decl. de INactivitate a trecut de mult (28 febr.), asa ca tot bilant ar trebui sa faci.

legiuitorul a considerat ca numai chelt. pt obtinerea certific. de inreg. sunt chelt. de constituire - in urma acestor demersuri fiind infiintata (constituita) firma ca pers. juridica - se obtine CUI !!

cheltuielile de constituire sunt cheltuielile ocazionate de infiintarea sau dezvoltarea unei entitati, adica taxe si alte cheltuieli de inscriere si inmatriculare, cheltuieli privind emisiunea si vanzarea de actiuni si obligatiuni, precum si alte cheltuieli de aceasta natura, legate de infiintarea si extinderea activitatii entitatii.

sumele inregistrate la „Cheltuieli de constituire” trebuie explicate in note.
in situatia in care cheltuielile de constituire nu au fost integral amortizate, nu se face nicio distribuire din profituri, cu exceptia cazului in care suma rezervelor disponibile pentru distribuire si a profitului reportat este cel putin egala cu cea a cheltuielilor neamortizate.


eu inreg. registrele pe 604 si stampila pe 303 (pt a o da in fol. cuiva care sa si raspunda de ea)







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL