Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
revenire la impozit micro 3% / topic 2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


revenire la impozit micro 3% / topic 2013

impozit
46 replies to this topic

#41 calinapop

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 21 March 2013 - 01:28 PM

Un SRL cu cod CAEN 6512

(Alte activitati de asigurari (exceptand asigurarile de viata) 6512 .
Aceasta clasa include: -furnizarea serviciilor de asigurare, altele decat cele de viata: -asigurare in caz de accidente si incendiu -asigurari de sanatate -asigurari de calatorie -asigurari privind dreptul de proprietate -asigurari pentru transport rutier, maritim si aerian -asigurari pentru pierderi financiare si obligatiuni),

ttrebuie sa treaca la impozit pe venit?



#42 Danutzaa

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 78 Postari:

Postat 21 March 2013 - 06:33 PM

Exemplu pe aceasi tema:

Societate cu Total Venituri pe 2012 < 65 000 euro; are Caen cf cui: Curatare cladiri, dar desfasoara strict servicii consultanta cf. cui secundar.
Intrebare: ce se ia in considerare? caen cf cui? sau caen cf facturi emise? dupa mintea mea ar fi ca se ia in considerare caen cf facturi emise, ca nu zice nicaieri ca treb sa fie caen principal sau nu...dar cum totul este interpretabil..as mai dori o parere..ca sa nu ma trezesc cu cine stie ce controale...
Multumesc frumos.




#43 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 21 March 2013 - 10:53 PM

@calinapop &Danutzaa
Citez doar din legislatie

,, OG nr,8/2013
38. Articolul 112^2 se modifică și va avea următorul cuprins:

(6) Nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere reglementat de prezentul titlu
persoanele juridice române care:
a) desfășoară activități în domeniul bancar;
b) desfășoară activități în domeniile asigurărilor și reasigurărilor, al pieței de capital,
cu excepția persoanelor juridice care desfășoară activități de intermediere în aceste
domenii; c) desfășoară activități în domeniile jocurilor de noroc, consultanței și
managementului.

HG 84/2013 cu aplicare din 14.03.2013
-
Norme metodologice:art.112^2 pct.6
6. Persoanele juridice române care nu sunt obligate să aplice sistemul de impunere pe
veniturile microîntreprinderilor sunt următoarele:
a) persoanele juridice care se organizează și funcționează potrivit legilor speciale de
organizare și funcționare din domeniul bancar (societățile comerciale bancare,
casele de schimb valutar, societățile de credit ipotecar, cooperativele de credit etc);
b) persoanele juridice care se organizează și funcționează potrivit legilor speciale de
organizare și funcționare din domeniul asigurărilor (de exemplu, societățile de
asigurare - reasigurare), al pieței de capital (de exemplu, bursele de valori sau de
mărfuri, societățile de servicii de investiții financiare, societățile de registru,
societățile de depozitare), cu excepția persoanelor juridice care desfășoară activități
de intermediere în aceste domenii (brokerii și agenții de asigurare);
c) persoanele juridice care desfășoară activități în domeniile jocurilor de noroc,
consultanței și managementului."




#44 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 25 March 2013 - 08:51 AM

buna ziua, cred ca am o situatie interesanta, m-am incadrat la micro la 31.12.2012, si am fost la finante sa depun d 010, si in acelasi timp le-am spus ca in luna martie am depasit plafonul de 65000 euro...si mi-au spus ca nu trebuie sa mai depun nimic, nici 010 nici d 101 pe ianuarie ramanand la impozit pe profit pt ca am dpasit plafonul chiar in primul trimestru!



#45 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 25 March 2013 - 03:27 PM

Vezi postareacarmen83, la 25 March 2013 - 08:51 AM, a spus:

buna ziua, cred ca am o situatie interesanta, m-am incadrat la micro la 31.12.2012, si am fost la finante sa depun d 010, si in acelasi timp le-am spus ca in luna martie am depasit plafonul de 65000 euro...si mi-au spus ca nu trebuie sa mai depun nimic, nici 010 nici d 101 pe ianuarie ramanand la impozit pe profit pt ca am dpasit plafonul chiar in primul trimestru!
Aceasta situatie nu este prevazuta la exceptii pentru 2013, deci solutia nu este corecta. Societatea se incadra la 31.12.2012 in prevederile CF pentru a trece la microintreprindere de la 1.02.2013, in consecinta intocmea D101/ianuarie si schimba vectorul fiscal 010. In continuare, pentru anul 2013 limita de 65000 euro se calculeaza luand in considerare veniturile incepand cu 1.02.2013.
Norme metodologice:
12. Veniturile luate in calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt aceleasi cu cele care constituie baza impozabila prevazuta la art. 112^7 din Codul fiscal.
Pentru anul 2013, veniturile luate in calcul la stabilirea limitei de 65.000 euro sunt cele de natura celor prevazute la art. 112^7 din Codul fiscal, inregistrate:
-incepand cu 1 ianuarie 2013, de catre persoanele juridice care aplica sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor de la aceasta data inclusive;
-incepand cu 1 februarie 2013, de catre persoanele juridice care aplica sistemul de impunere pe veniturile microintreprinderilor de la aceasta data inclusiv.



#46 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 March 2013 - 03:36 PM

Si totusi, daca a facut o factura de 100.000 in februarie, nu mai ramane la impozit pe venit, primul decont va fi pe trim.I , cu imp.pe profit.

Acum nu stiu daca mai tb.sa depuna 2 de 010 sau niciuna.

Parerea mea este ca depune 2 decl. de 010, pentru ca trebuie sa depuna si un D101 pe ianuarie.
Altfel risca sa plateasca amenzile pt. nedepunere.



#47 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2013 - 11:51 AM

http://www.anaf.ro/p...VPVFBHNTEwMDA!/

Imagine postataMINISTERUL FINANTELOR PUBLICE
AGENTIA NATIONALA DE ADMINISTRARE FISCALA
DIRECTIA GENERALA A FINANTELOR PUBLICE DAMBOVITA
Numar de operator de date cu caracter personal:19935
Nr.5714/25.01.2013

SCHIMBARE REGIM IMPOZITARE MICROINTREPRINDERI


In Monitorul Oficial, Partea I, nr. 54/23.01.2013, a fost publicată Ordonanţa Guvernului nr. 8/2013 pentru modificarea şi completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal şi reglementarea unor măsuri financiar-fiscale.
În contextul noutăţilor aduse de actul normativ, în articolul de mai jos, prezentăm regimul privind impozitarea microîntreprinderilor.


Definiţia microîntreprinderii
O microîntreprindere este o persoană juridică română care îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii, la data de 31 decembrie a anului fiscal precedent:
- realizează venituri, altele decât cele din activităţi în domeniul bancar, în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii, în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului;
- a realizat venituri care nu au depăşit echivalentul în lei al 65.000 euro;
- capitalul social este deţinut de persoane, altele decât statul şi autorităţile locale.


Atenţie! S-a abrogat condiţia referitoare la numărul de salariaţi.


Reguli de aplicare a sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderilor
Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor este obligatoriu pentru entităţile care îndeplinesc condiţiile menţionate mai sus.
Microîntreprinderile plătitoare de impozit pe profit sunt obligate la plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor începând cu anul fiscal următor, dacă îndeplinesc condiţiile menţionate mai sus.
Nu sunt obligate să aplice acest sistem de impunere persoanele juridice române care:
- desfăşoară activităţi în domeniul bancar;
- desfăşoară activităţi în domeniile asigurărilor şi reasigurărilor, al pieţei de capital, cu excepţia persoanelor juridice care desfăşoară activităţi de intermediere în aceste domenii;
- desfăşoară activităţi în domeniile jocurilor de noroc, consultanţei şi managementului.
O persoană juridică română care este nou-înfiinţată este obligată să plătească impozit pe veniturile microîntreprinderilor începând cu primul an fiscal, dacă condiţia privind capitalul social este îndeplinită la data înregistrării la registrul comerţului.
Microîntreprinderile nu mai aplică acest sistem de impunere începând cu anul fiscal următor anului în care nu mai îndeplinesc una dintre condiţiile menţionate mai sus.


Reguli tranzitorii
Pentru anul 2013, persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit care la data de 31 decembrie 2012 îndeplinesc condiţiile prevăzute la art. 112 indice 1 din Codul Fiscal modificat (menţionate mai sus) sunt obligate la plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor începând cu 1 februarie 2013, urmând a comunica organelor fiscale teritoriale modificarea sistemului de impunere, potrivit prevederilor Codului de Procedură Fiscală, până la data de 25 martie 2013 inclusiv. Până la acest termen se va depune şi declaraţia privind impozitul pe profit datorat pentru profitul impozabil obţinut în perioada 1 ianuarie 2013-31 ianuarie 2013.
Persoanele juridice române care au optat pentru acest sistem de impunere potrivit reglementărilor legale în vigoare până la data de 1 februarie 2013 păstrează acest regim de impozitare pentru anul 2013.



Baza de impozitare
Impozitul pe veniturile microîntreprinderilor, se aplică asupra bazei de impozitare constituită din veniturile din orice sursă, din care se scad:
- veniturile aferente costurilor stocurilor de produse;
- veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;
- veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
- veniturile din subvenţii de exploatare;
- veniturile din provizioane şi ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare;
- veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi şi/sau penalităţi de întârziere, care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
- veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii.
În cazul în care o microîntreprindere achiziţionează case de marcat, valoarea de achiziţie a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcţiune.


Anul fiscal
Anul fiscal al unei microîntreprinderi este anul calendaristic. În cazul unei microîntreprinderi care se înfiinţează sau îşi încetează existenţa, anul fiscal este perioada din anul calendaristic în care persoana juridică a existat.


Cota de impozitare
Cota de impozitare pe veniturile microîntreprinderilor este 3% care se aplică asupra bazei de impozitare.


Impunerea microîntreprinderilor care realizează venituri mai mari de 65.000 euro
Dacă în cursul unui an fiscal o microîntreprindere realizează venituri mai mari de 65.000 euro, aceasta va plăti impozit pe profit luând în calcul veniturile şi cheltuielile realizate de la începutul anului fiscal. Calculul şi plata impozitului pe profit se efectuează începând cu trimestrul în care s-a depăşit limita de 65.000 euro. Impozitul pe profit datorat reprezintă diferenţa dintre impozitul pe profit calculat de la începutul anului fiscal până la sfârşitul perioadei de raportare şi impozitul pe veniturile microîntreprinderilor datorat în cursul anului respectiv. În cazul contribuabililor care aplică prevederile speciale pentru anul 2013, limita de 65.000 euro şi impozitul pe profit datorat se calculează în mod corespunzător de la 1 februarie 2013.


Termenele de declarare a menţiunilor
Persoanele juridice române plătitoare de impozit pe profit comunică organelor fiscale teritoriale aplicarea sistemului de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, potrivit prevederilor Codului de Procedură Fiscală, până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului pentru care se plăteşte impozitul pe veniturile microîntreprinderilor. Persoanele juridice care se înfiinţează în cursul unui an fiscal înscriu menţiunea în cererea de înregistrare la registrul comerţului.
În cazul în care, în cursul anului fiscal, una dintre condiţiile impuse nu mai este îndeplinită, microîntreprinderea comunică organelor fiscale teritoriale ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, potrivit prevederilor Codului de Procedură Fiscală, până la data de 31 ianuarie inclusiv a anului fiscal respectiv.
Microîntreprinderile care au realizat venituri mai mari de 65.000 euro vor comunica organelor fiscale teritoriale ieşirea din sistemul de impunere pe veniturile microîntreprinderilor, în cursul anului respectiv, potrivit prevederilor Codului de Procedură Fiscală.
Plata impozitului şi depunerea declaraţiilor fiscale
Calculul şi plata impozitului pe veniturile microîntreprinderilor se efectuează trimestrial, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul.
Microîntreprinderile au obligaţia de a depune, până la termenul de plată a impozitului „Declaraţia privind obligaţiile de plată la bugetul de stat”, selectând rândul “impozit pe veniturile microîntreprinderilor”, formular 100.


Impozitarea persoanelor fizice asociate cu o microîntreprindere
În cazul unei asocieri fără personalitate juridică între o microîntreprindere şi o persoană fizică, rezidentă sau nerezidentă, microîntreprinderea are obligaţia de a calcula, reţine, declara şi plăti la bugetul de stat impozitul stabilit prin aplicarea cotei de 3% la veniturile ce revin acesteia din asociere, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare trimestrului pentru care se calculează impozitul.







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL