Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Discount pe factura de livrare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Discount pe factura de livrare

9 replies to this topic

#1 harabagiugabi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 February 2013 - 11:07 PM

Buna ziua,
Pot acorda discounturi pe factura de livrare cu produse care clienti fideli care cumpara de sume mari.Eu in anul2012 in contabilitate am intregistrat aceste discounturi prin 709 este corect sau nu din punct de vedere fiscal.



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 February 2013 - 12:31 PM

Cum acorzi discountul?

Daca faci reducere de pret (in functie de rulajul clientului dupa cum am inteles), atunci se opereaza reducerea respectiva (adica micsorezi 707). O.3055 asa spune, reducerile de acest gen se opereaza reducand pretul unitar. Daca nu te incurca programele in care lucrezi. Daca nu poti face reducerea de pret (asa-zisa) , atunci mergi pe varianta cu 667.

Daca facturezi un discount "la modul general", pe total valoare facturata, ne-legat direct de fiecare din produsele din factura, atunci il operezi tot pe 667, nu prin 709.

Nu operezi pe 709, pentru ca acolo se opereaza reducerile acordate ULTERIOR , nu pe aceeasi factura.

PS: Mai este o varianat, in care amesteci in factura de marfa si un discount general pentru toata luna anterioara (ar fi total neinspirat!) .. si atunci se poate considera ca este 709, adica ulterior facturarii.




#3 andy34

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:
  • Gender:Male

Postat 04 February 2013 - 12:42 PM

Dar puteți mai detaliat descrie procedura de reduceri, nu mi se primește totalul...
Mulțumesc anticipat.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 04 February 2013 - 12:45 PM

Daca explici si cum acorzi discountul ... si la ce se refera , poate te ajuta cineva :)



#5 cristina29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 June 2014 - 09:10 AM

Buna dimineata! :smile:
Am cautat in stanga si-n dreapta, si tot n-am gasit raspunsul la o intrebare... O firma (restaurant), care este pe pierdere, poate vinde produse finite in regim de catering, cu discount? O factura de acest gen are o valoare de 4000 lei (fara tva), iar costul de materii prime este in jur de 2000 lei (fara tva).
Multumesc!!!! :blush:
daca vrei un lucru bine facut... nu-l lasa pe maine si nu lasa pe altul sa-l faca in locul tau!



#6 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 11 June 2014 - 12:17 PM

sigur ca poti sa vinzi cu discount , nu conteaza ca societatea este pe pierdere
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres



#7 cristina29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 12 June 2014 - 12:34 PM

Multumesc frumos!
Inca o intrebare... Factura mea este de 4000 lei, costul materiilor prime 2000, pot acorda un discount de 10 - 20%?
:unsure:
daca vrei un lucru bine facut... nu-l lasa pe maine si nu lasa pe altul sa-l faca in locul tau!



#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 June 2014 - 08:08 AM

Atata timp cat nu vinzi sub pret (de achizitie/productie), poti sa dai cu cat vrei tu.

PS: Atentie la afiliati, aici se cam schimba situatia, trebuie sa "te tii" de pretul de piata.



#9 cristina29

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 June 2014 - 08:51 AM

Multumesc! :blush:
Restaurantul vinde in regim de catering unei singure firme, iar datorita platilor rapide, se doreste acordarea unui discount.
daca vrei un lucru bine facut... nu-l lasa pe maine si nu lasa pe altul sa-l faca in locul tau!



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 June 2014 - 10:19 AM

Poti sa-i dai cat discount te tine pretul :))

Poti specifica si in contract un discount pentru platile inainte de termenul de scadenta.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL