Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Monografie institutii publice - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Monografie institutii publice


5 replies to this topic

#1 rusescualin

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 January 2012 - 12:58 AM

Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu o monografie a unei institutii publice? Multumesc anticipat!



#2 cristina5859

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1152 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 January 2012 - 08:40 AM

Cauta in Ordinul nr.1917/2005 !

Imaginatia este mai importanta decat cunoasterea. Cunoasterea este limitata, imaginatia inconjoara lumea .



#3 Teodora2011

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 March 2012 - 09:03 AM

Ma poate ajuta si pe mine cineva va rog, am primit un microbuz scolar si fonduri de la bugetul de stat pentru taxele de inmatriculare (taxa de poluare, si taxele de inmatriculare - numere, etc.)
Nu stiu care este inregistrarea corecta, daca ma poate ajuta cineva, va rog:

a. 635 = 447 si 447 = 7701;
b. 628 = 446 si 446 = 7701;
c. 635 = 446 si 446 = 7701.

Aceasta postare a fost editata de Teodora2011: 15 March 2012 - 09:09 AM




#4 shammy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 January 2013 - 01:20 PM

Buna ziua.
Avand in vedere prevederile OUG18/2009 privind cresterea performantei energetice a blocurilor de locuinte, lucrarile de interventie sunt finantate:
-cota de 50% din alocatii de la bug de stat
-cota de 20% din fondul de reparatii al asociatiei de proprietari
-cota de 30% din fonduri aprobate anual cu aceasta destinatie in bugetul local.
Fac mentiunea, ca platile se efectuaza, conform OUG18/2009, dintr-un cont de disponibil 50.02.40 deschis de coordonatorul local (primaria)

Din punct de vedere al primariei (care suporta cota de 30% din bugetul local pentru aceste lucrari), care sunt inregistrarile contabile corecte pentru:
-primirea contributiei de 20% de la Asociatia de proprietari (depusa in numerar in caseria institutiei publice)
5311=..."?"...

-primirea cotei parti de contributie de la As de proprietari direct in cont, cu ordin de plata

-virarea sumei din caserie in contul aferent platilor
581=5311
-viramente interne:
550=581
.."?"...= cum se inchide.

-primirea contributiei de 50 % din alocatii de la bugetul de stat cu aceasta detinatie pentru lucrarile executate.
550=...."??"...

Mutumesc.

Aceasta postare a fost editata de shammy: 25 January 2013 - 01:25 PM




#5 trikule

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Male

Postat 26 January 2013 - 09:02 AM

Nu sunt contabil la Primarie nu m-am lovit de acsemenea probleme niciodfata, dar incerc sa te ajut, insa nu considera ca am dreptate in niciun fel, de asemenea nu cred ca iti pot da inregistrarile contabile, doar incerc un dialog:
1. Primirea cotei de 20% - este important momentul intrarii sumei, adica inainte sau dupa ce primaria a facut plata, caci daca este inainte este un fel de avans, daca este dupa este un creditor.
2. De asemenea cota asociatiei de proprietari.

In principiu, cele doua sume nu reprezinta finantari ale bugetului ci sume pe care primaria doar le gestioneaza, dar daca le foloseste pentru a acoperi sume deja achitate folosesti contul 461 - debitori, daca doar le colectezi in scopul de a face plati ulterior folosesti contul 462 creditori.

Repet nu considera bun ceea ce ti-am spus, nu m-am ibtalnit cu o asemenea problema si nu stiu cum se rezolva, dar de ce nu intrebi pe cineva care a facut asta, la o primarie.



#6 shammy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 28 January 2013 - 09:13 AM

multumesc frumos, ma voi interesa la o primarie.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL