Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Contabilitatea II pe cont propriu - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Contabilitatea II pe cont propriu

16 replies to this topic

#1 bobemihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 February 2013 - 08:50 AM

Salut,

Ma numesc B. Mihai si am si eu cateva intrebari pentru cei cu mai multe experienta, sper sa ma puteti ajuta.
Am o interprindere individuala cu activitate comert cu amanutul si sunt platitor de TVA.
In prezent am o contabila care imi tine firma dar doresc sa renunt la ea din cauza unor probleme intampinate si doresc sa preiau singur contabilitatea, mai exact sa invat sa imi tin singur contabilitatea firmei.

Am absolvit facultatea de stiinte economice (management si marketing) dar practic nu stiu sa fac nimic, nu stiu practica.

Primu lucru la care m-am gandit este sa fac niste cursuri de contabilitate primara. Am gasit la o scoala (Absolut School) niste cursuri de contabilitate. Doresc sa stiu daca la aceste cursuri voi sti practic sa tin contabilitatea sau daca mai este nevoie si de alte cursuri.
Daca totusi aveti alta scoala sa imi recomandati va rog sa o faceti.

Din ce am vazut eu contabila lucreaza cu niste softuri, la aceste cursuri facem practica pe softuri specifice ?

Va multumesc anticipat



#2 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 05 February 2013 - 11:43 AM

Nu stiu daca te vor ajuta acele cursuri.
Daca pana acum ti-a facut actele o contabila n-ar trebui sa-ti fie greu sa o copiezi...........
Softuri pt I.I. nu prea iti trebuie, poti folosi EXCEL pentru jurnale iar in registru treci totalurile lunare.
Pt. decl. TVA nu stiu exact cum e, dar in rest sunt declaratii pe care le descarci de pe net.
Nu e greu....Bafta




#3 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 05 February 2013 - 12:06 PM

- Daca vrei sa participi la cursuri de contabilitate, cauta sa fie despre contabilitate in partida simpla (pentru PFA, IF si II). E diferita contabilitatea pentru II fara de cea pentru societati.
- Faptul ca esti platitor de TVA presupune depunerea unor declaratii: 300, 394, 392 --> poti vedea si ce declaratii depunea contabila sa iti faci o idee. Trebuie sa vezi daca esti platitor de TVA la luna sau la trimestru, ca sa stii cum se depun declaratiile.
- Poti tine in excel situatii, cum zice si Bogdanv, sau poti folosi un soft de contabilitate anumit pentru partida simpla care sa iti usureze munca:poti face NIR-urile in el, poti lista Rapoartele de gestiune zilnice de marfa, poti lista Registrul de Incasari si plati lunar, in loc sa le completezi de mana. Si daca nimeresti un soft bun, vei putea face si declaratiile in el, cu conditia sa le verifici.
- pentru comert cu amanuntul, eu fac lunar un tabel in excel cu marfa aprovizionata si vanduta, ca sa pot determina adaosul comercial aferent vanzarilor din luna respectiva, deoarece la I.I. se considera venit acest adaos, nu valoarea incasata din vanzarea marfurilor. Analog, nici plata furnizorilor de marfa nu reprezinta cheltuiala.
- anual se depun la finante si declaratiile 200, 220, 600.
- stiu ca multi au impresia ca e mai usor sa iti faci un PFA sau II , ca pana la urma nu e asa greu de tinut contabilitatea si singur, dar la cate declaratii sunt de realizat si de depus, ai sa vezi ca nu e chiar asa de simplu, mai ales ca nu ai mai trecut niciodata prin asta. Parerea mea e ca singur nu vei reusi sa le faci pe toate, decat cu un ajutor de la alt contabil. Si daca mai ai si salariati pe I.I., alte declaratii, state de plata, semnatura electronica.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#4 bobemihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 February 2013 - 01:46 PM

Multumesc mult pentru raspunsuri

Contabila sigur nu o sa-mi arate nimic, este doar ce am vazut eu pe monitorul ei cand ma duc cu actele. O platesc cu 350 pe luna ca sa-mi faca si probleme, sa-mi scoata profituri uriase, desi eu am cheltuieli f multe, si nu ma refer la marfa pe care o vand (intretinere, masini, scule, utilaje diverse).

Angajati nu am deci trebuie doar sa am grija de firma. Eu stiu doar sa tin cele 3 registre niruri care le fac singur, registru jurnal incasari si plati si jurnal pentru cumparaturi. Eu le completez pe toate ii duc dosaru facut cu toate rapoartele Z ale casei. Eu cred ca ea face totul pe PC si poate invat sa le fac singur, economisesc 42 milioane pe an, plus riscu sa te bage in faliment sau amenda.

Eu nu stiu de unde sa incep, nu am pe nimeni in familia contabil sau vreun prieten, voi incerca cu aceste cursuri. Din pacate am cautat pe net si nu am gasit nici un curs mai mult specializat pe Inteprindere Individuala, doar SRL.



#5 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 05 February 2013 - 02:03 PM

Da o cautare pe internet dupa cursuri de contabilitate in partida simpla, poate gasesti ceva in judetul tau.
Imi amintesc ca anul trecut se faceau cursuri gratuite de contabilitate pt PFA la Camera de Comert Suceava.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#6 bobemihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 February 2013 - 02:43 PM

O alta intrebare as avea. Ce programe imi recomandati pentru tinerea contabilitatii ? Exista un program general in care fac totul ? Sau sunt programe separate fiecare specializat pe diverse operatiuni.
La contabila mea am vazut doar winmentor, si am mai gasit pe internet pCont care costa in jur de 500 lei.

Am inteles ca sunt programe care te ajuta sa faci declaratiile. Va rog frumos sa-mi recomandati ce programe am nevoie pentru a tine contabilitatea firmei.

Va multumesc



#7 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 05 February 2013 - 03:59 PM

Din ce scrii tu mi se pare ca tu tii contabilitatea, nu contabila.
Pai registrele alea sunt contabilitatea.....in rest ea ce mai face ...declaratia de TVA, si decl. 200 o data pe an?



#8 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 05 February 2013 - 04:20 PM

E o diferenta. Sa faci declaratia 200 la o I.I. cu comert nu presupune copierea sumelor din Registrul de Incasari si plati in declaratie.
Cum am mai zis, trebuie efectuata descarcarea de gestiune (manual, in excel sau prin orice mijloc) pentru a vedea cat reprezinta veniturile de fapt (adaosul comercial aferent vanzarilor)
Apoi, la un control fiscal iti va cere modul de calculare a venitului net din declaratia 200. Asta inseamna o situatie separata cu veniturile si cheltuielile din anul respectiv, cu explicatii, cu cheltuieli defalcate pe deductibile si nedeductibile.
Eu am avut un control recent luna trecuta si mi-a cerut fel si fel de acte, aproape ca la o societate comerciala: fise la mijloacele fixe, situatia obiectelor de inventar, situatia cheltuielilor pe fiecare masina in parte, pe fiecare obiect de activitate in parte, decizii de emitere prima factura, inventarele (inclusiv confirmari de sold si inclusiv inventarele la bunurile detinute cu contract de inchiriere sau comodat), dosarele de personal, foi de parcurs, etc.
sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#9 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 05 February 2013 - 04:33 PM

Buna,
intra pe cest sit. Descarca programul si poti sa-ti faci singur orice ai nevoie pentri II. Daca nu te descurci scrie-mi si-ti explic.
http://www.sagasoft.ro/detalii_PS.php



#10 bobemihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 05 February 2013 - 08:44 PM

Multumesc mult de raspunsuri, sunteti de real ajutor. Am aflat azi cat nu aflam in 10 de ani de la contabila mea,

Eu sunt patit cu acesti contabili, respect meseria, ii respect pe cei care o practica, dar eu am avut parte de cine nu trebuie. Prima contabila care mi-a acceptat cazu am aflat dupa o luna ca habar nu avea ce inseamna o II si ea intocmea bilante, balante, conturi si facea fix ca la un SRL, pana i-am deschis ochii ca eu sunt II.

A doua contabila si cea curenta anul trecut ma duc pe la ea si am intrebat-o ca fapt divers ce declaratii mai trebuiesc puse si daca are nevoie de vreun act ceva. A cascat ochii la mine si imi spune cu un zambet pe fata ca nu stiu ce declaratie a uitat sa o puna si e grav ca amenda este de 200 milioane, si ca sa pui acea declaratie mai intai platesti amenda si apoi o pui. Apoi imi spune sa ma duc eu acolo sa pun personal acel act si sa vad cum fac cu amenda :| :| Si uite asa m-am dus ca un caine plouat si a trebuit sa-i pup in ... si sa fac acolo pe victima ca nu cu intentie s-a uiat de acea declaratie. A fost acolo o doamna draguta si m-a ajutat sa scap de amenda.

Tatal meu acum multi ani pe cand avea un SRL a patit un lucru mult mai grav tot de la o contabila care uitase ani la rand sa depunde declaratiile de TVA si alte declaratii, greseli in acte si s-a trezit tata cu garda si cu somatia scrisa cu duba dupa ei sa-l ridica pentru evaziune, fals in acte, neplatirea TVA-ului. Dupa luni de investigari spagi si batai de cap s-a afla ca se pierduse acte de la contabila, firma era in regula.

Asa am hotarat sa merg pe cont propriu, ca poate o sa gresesc, e raspunderea mea, e greseala mea, nu platesc pe altu pentru asta.

Am sa incep sa fac acele cursuri pentru a avea o baza. Apoi poate gasesc un contabil pe care sa-l platesc pentru cateva sedinte sa-mi arata practic.

Multumesc inca odata pentru ajutor, o sa mai revin si cu alte intrebari.

Cu stima



#11 brenda_sv_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 249 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava
  • Interests:sa invat cat mai multe

Postat 05 February 2013 - 09:55 PM

Hmm.. pe un forum de contabili, vii si spui toate astea, ca nu ai incredere in contabili. Intr-adevar pare ca nu ai nimerit la contabilul care trebuia. Dar pacat ca ii bagi pe toti in aceeasi oala.
Atunci te rog sa nu iei nimic in seama din ce ti s-a spus astazi aici pe forum, pentru ca na .. raspunsurile ti-au fost date tot de niste contabili.

Aceasta postare a fost editata de brenda_sv_ro: 05 February 2013 - 09:58 PM

sunt un mic invatacel, dar o sa cresc si eu mare ca voi



#12 bobemihai

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 06 February 2013 - 08:43 AM

Din pacate am fost inteles gresit. Nu am zis ca toti contabilii sunt la fel, am zis ca eu am avut ghinion sa dau peste cine nu trebuie. Respect aceasta meserie, stiu ca trebuie sa fie foarte informat si foarte organizat si nu oricine este facut pentru asa ceva.

Am avut de aface doar cu 3 contabili asta nu inseamna ca sunt toti la fel, dar pe viitor eu vreau sa stiu sa-mi fac singur.

Daca am insultat pe cineva, a fost fara intentie si imi cer scuze.

Cu stima



#13 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 06 February 2013 - 08:55 AM

Lasa, ca te faci tu mare si le arati tu la toti. Mare contabil, vreau sa zic...



#14 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2013 - 10:14 PM

Cumpara si studiaza cateva carti de contabilitate (chiar manuale de ASE, anul I si./sau II), ia si o carte de Conta Partida Simpla, cum ti s-a indicat mai sus.
Citeste, fa exerciti, cauti pe google cand nu stii ceva, apoi mai intrebi pe forum ce nu intelegi.
Gasesti pe net inclusiv tutoriale... forumuri-uri specializate in PFA/II etc,

Contab nu e foarte grea, dar din pricina legislatiei stufoase si schimbatoare din RO, nu e tocmai floare la ureche.

In paralel ia-ti un soft (a se citi "Cumpara") si incepi sa citesti manualul aferent. Eu recomand cu caldura SAGA PS (Saga Partida Simpla).

Ai multe informatii si pe site-ul MF si ANAF.

Succes!
Dan



#15 brokk3ns0ul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 09 June 2013 - 05:14 PM

Buna ziua.
In primul rand imi cer scuze pentru deschiderea noului topic ,banuiesc ca sigur mai erau deschise pe acest fel de topic.
am avut un SRL cu activitate principala constructiile civile si industriale, dupa care am deschis o noua acivitate cu comertul articolelor sportive in magazine specializate ( articole pescuit mai precis)
Acum srl-ul este in insolventa dar doresc sa continui cu articolele de pescuit si m-am gandit sa deschid un II.
Din cate am citit si auzit contabilitatea se poate tine singur.
Legat de NIR eu am un model de la contabila care imi tinea srl-ul si cu acest model de nir faceam la articole de pescuit.
Am sa il pun si aici poate imi va spune cineva daca este bun sa nu.
Acum ce nu stiu este daca mai imi trebuie si ce anume imi trebuie ptr toata chestia asta.
-jurnale.............
-ceva ptr intrari si iesiri marfa si pentru bonurile de casa care le scot...acel Z unde il inregistrez ??
multumesc anticipat Fisier atasat  nir 2.JPG   80.96K   55 downloads



#16 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 June 2013 - 07:38 PM

1.
Ai deschis acel II deja sau te gandesti sa-l deschizi?
Dupa cate stiu eu, daca ai cazier fiscal nu poti deschide activitati de nici un fel ...

2.
Formularele de NIR, bon consum, bon fiscal , raport casa z ... etc sunt la fel, indiferent daca esti srl,pfa, ii ... sau alt tip.
Cat despre contabilitate, se face Registrul de incasari si plati.
Eu te sfatuiesc totusi sa iei legatura cu un contabil, macar la sfarsit de an sa te ajute.

Cauta "Contabilitate in partida simpla" , vei gasi tot ce te intereseaza.



#17 brokk3ns0ul

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 11 June 2013 - 09:43 AM

Vezi postareamgabi, la 10 June 2013 - 07:38 PM, a spus:

1.
Ai deschis acel II deja sau te gandesti sa-l deschizi?
Dupa cate stiu eu, daca ai cazier fiscal nu poti deschide activitati de nici un fel ...

2.
Formularele de NIR, bon consum, bon fiscal , raport casa z ... etc sunt la fel, indiferent daca esti srl,pfa, ii ... sau alt tip.
Cat despre contabilitate, se face Registrul de incasari si plati.
Eu te sfatuiesc totusi sa iei legatura cu un contabil, macar la sfarsit de an sa te ajute.

Cauta "Contabilitate in partida simpla" , vei gasi tot ce te intereseaza.
inca nu am deschis
vreau luna aceasta sa deschid acest II normal pe numele sotiei ca la mine lipsa :(
stiu ca nu mai pot
sa inteleg ca trebuie sa cumpar acest registru de incasari si plati care se complecteaza zilnic banuiesc

oricum am sa stau de vb cu un contabil ptr ajutor
multumesc mult
o zi buna






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL