Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declarație PFA venit estimat în al doilea an de funcționare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Declarație PFA venit estimat în al doilea an de funcționare

5 replies to this topic

#1 DenisC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 06 February 2013 - 03:44 PM

Salutare!
am un PFA de 1 an de zile iar acum am depus la finanțe declarația cu veniturile realizate pe anul trecut și declarația cu veniturile pe care estimez că le voi face în anul în curs (menționez că am dublat valoarea de venituri față de anul trecut, în declarație).
Întrebarea mea este, cum voi fi impozit anul acesta? Conform declarației estimative pentru anul în curs, sau conform veniturilor realizate anul trecut?
De la finanțe am primit ambele răspunsuri, pe cuvânt dacă știu ce să mai fac.
Mulțumiri, Denis



#2 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 07 February 2013 - 09:07 AM

Eu primesc la fiecare inceput de an de la finante o decizie cu sumele pe care trebuie sa le platesc pt. impozit care sunt calculate la o declaratie estimativa pe care am depus-o cu multi ani in urma.




#3 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 08 February 2013 - 02:26 PM

@denis
Vei primi decizia de impunere anticipata pt 2013 conform declaratiei estimative depusa pt anul in curs.

@bogdanv
nu prea cred, decat daca esti pfa la norma de venit (caz in care si normele s-au mai schimbat) sau daca toate declaratiile tale cu veniturile anuale realizate sunt identice cu prima declaratie estimativa



#4 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 11 February 2013 - 10:06 AM

Veniturile anuale realizate au fost mereu mai mici decat cele estimate.



#5 adutza2000

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 14 February 2013 - 02:43 PM

din cate stiu eu, este in felul urmator:

declaratia cu veniturile realizate pe anul 2012, adica declaratia 200, trebuie depusa pana in 25 mai 2013, urmand ca plata impozitului pe anul trecut sa se efectueze pana in data de 25 iulie 2013 (adica in termen de 2 luni de la depunerea declaratiei). pentru aceasta declaratie, trebuie sa aveti decizie de impunere, in care trebuie sa va scada si estimativul declarat in anul 2012 si platit trimestrial.

declaratia cu veniturile estimative pe anul 2013, adica declaratia 220, trebuie depusa pana in 25 ianuarie 2013, iar 16% din suma trecuta pe aceasta declaratie, se plateste trimestrial, adica 25 martie, 25 iunie, 25 septembrie, 25 decembrie 2013. aceeasi poveste si la declaratia cu venituri estimative pentru anul in curs, trebuie sa aveti decizie de impunere.

anul urmator, daca nu se modifica legislatia, trebuie sa procedati la fel, asta in cazul in care sunteti declarat in sistem real.

cam astea ar fi informatiile pe care le stiu eu. sper sa fi fost de ajutor..

sa aveti o zi magica



#6 DenisC

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 15 February 2013 - 08:58 AM

Mulțumesc tuturor pentru răspunsuri!

Constat cu puțină surprindere că este o ceață totală și la fisc. Și de acolo am primit mai multe versiuni posibile, nimeni nefiind în stare să ofere o referință legislativă sau o soluție sigură; asta în condițiile în care ei ar trebui să știe mai bine decât noi.

Încă o dată merci frumos și toate cele bune,
Denis





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL