Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
omisiunea constituirii rezervei legale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

omisiunea constituirii rezervei legale


10 replies to this topic

#1 claudana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 09 February 2013 - 12:52 PM

Buna ziua!
Va rog frumos sa-mi raspunde-ti la o intrebare.
Tin contabilitate la o firma infiintata in decembrie 2010. In primul an a avut o pierdere de 860 lei. In 2011 a avut un profit brut de 622 lei. Nu am stiut ca trebuie sa constitui mai intai rezerva legala si apoi sa acopar pierderea din urma. Prin urmare din profitul brut obtinut in 2011 am acoperit o parte din pierderea din 2010, ramanand neacoperita suma de 238 lei (860-622). In 2012 firma a avut un profit brut de 850 lei. Am constituit rezerva legala in decembrie 2012 de 40 lei (5% din profitul brut dar nu mai mult de 20% din capitalul social-care in cazul meu este 200 lei), am acoperit pierderea de 238 lei in ianuarie 2013, iar diferenta de profit brut l-am impozitat si l-am inregistrat in contul 117.
Va rog frumos sa-mi spune-ti care sunt consecintele faptului ca nu am respectat legea si nu am constituit rezerva legala in 2011 ci in 2013. Ce pot sa-mi faca la un eventual control de fond sau la un control de alta natura cand vor descoperi aceasta greseala.
Va multumesc!
O zi buna!



#2 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 February 2013 - 10:30 PM

nu este corect, nu constitui rezerva legala din profitul anului 2012 si nici nu este deductibila la calculul impozitului pe profit
erai obligata sa constitui rezerva legala din profitul anului 2011-primul an cu profit si sa o evidentiezi in 1061 in decembrie 2011; in 2012, corectezi pe baza unei Hotarari AGA- repartizezi rezerva legala din contul 1171 si apoi acoperi pierderea din ce mai ramane in contul 1171; din pct. de vedere fiscal nu mai beneficiezi de deducerea rezervei legale la calcului profitului impozabil, nemaindeplinind conditiile de deductibilitate prevazute in CF.

folosind profitul anului 2011 pentru constituirea rezervei legale, prin corectarea contabila a erorii exercitiului precedent pe seama rezultatului reportat, scapi de amenda-zic eu; alte pareri?




#3 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 22 April 2013 - 11:25 AM

buna ziua, la firma la care lucrez, nu s-au constituit rezerve legale, si firma a avut in ultimii 4 ani profit.am omis sa le constitui.....le pot constitui pe toate intr-un an?adica profitul brut, imi permite sa constitui doar 1280lei, iar eu ar trebuie sa constitui (17380*20%=3476 lei), pot constiui toata suma intr-un an?mentionez ca nu am sa o deduc din impozitul pe profit pt ca atunci cand o sa o folosesc, sa nu ma incurc cu deductibila si nedeductibila.este posibil sa deduc toata suma?



#4 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 28 January 2014 - 09:57 AM

buna ziua, vad ca nu am primit nici un raspuns.Acum am detalii mai clare.Deci am profit contabil 900000 lei, rezerva legala o, pierdere fiscala 450000, capital social 1500 lei.rezerva ar trebui sa fie constituita in valoare de 1500*20%= 300 lei.nelamurirea este: pot sa constitui rezerva doar 300 lei, sau sunt nevoita sa constitui 5% din rpfit, adica 900000*5%=45.000????????mentionez ca nu am de gand sa o deduc din impozitul pe profit.va rog sa ma lamuriti.se poate constitui ce suma vreau eu?adica doar 300 lei????/



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2014 - 11:35 AM

probabil ca nu ti s-a mai raspuns fiindca ai deja raspunsul dat de Lexiroxi si care se poate adapta usor la sit. ta !

deci, explicand mai in detaliu, lucrurile stau cam asa :
1. operatiunea de repartizare neefectuata in anii trecuti se corecteaza pe baza unei Hotarari AGA prin care :
* fie repartizezi rezerva legala A FIECARUI AN IN PARTE din contul 1171 - daca repartizarea nu "incape" in primul an cu profit. acesta solutie este cea mai riguroasa si, pe buna dreptate, Lexiroxi a indicat-o exclusiv.
* fie, in extremis, faci repartizarea acum - la inchiderea lui 2013, prin NC 129=1061, dar fara a deduce suma.
aici parerea mea difera de cea a colegei noastre, in sensul ca (fortat, e adevarat) se poate opera repartizarea si la 31.12.2013; cand spun asta ma bazez mai mult pe uzanta in desf. controalelor si cred ca, desi este o eroare ce se corecteaza prin 117, totusi sunt sanse reale sa nu fii sanctionata daca o corectezi in 2013, mai ales ca ea nu are impact fiscal negativ pt bugetul de stat (nefiind deductibila).

2. apoi, este gresit sa tratezi procentele de 20% si 5 % complet separat, cand ele sunt conditii simultane, cf. L31/1990, actualizata, art. 183, alin. 1) : "Din profitul societăţii se va prelua, în fiecare an, cel puţin 5% pentru formarea fondului de rezervă, până ce acesta va atinge minimum a cincea parte din capitalul social."

prin urmare, daca mergi pe minimum, atunci doar cei 300 lei (20% din capitalul social de 1.500 lei) ii ai de repartizat si o poti face fie la inchid. lui 2013, fie pe seama ct. 117 inca din primul an cu profit (solutia mai riguroasa), daca cei 300 lei reprezinta 5 % din profitul contabil calculat cf. art. 22 CF, adica ai avut 6.000 lei profit contabil ( 6.000x5% = 300).
daca nu il poti repartiza prin 117 intr-un singur an, atunci il repartizezi in ani succesivi in care ai avut profit, pana la incidenta sumelor minime de mai sus, dar neaparat cu cele 2 conditii indepl. in tandem - nu separat, astfel ca vei avea mai multe NC de corectie, de forma 117=1061.

atentie : repartizarea prin 117 iti va influenta celelalte repartizari din profit (de ex. dividendele distribuite), situatie cu atat mai neplacuta cu cat sumele sunt f. mici pt firma in cauza !
de asemenea, dupa parerea mea, suma de 300 lei poate fi deductibila la calc. impoz. pe profit, insa nu cred ca merita sa refaci una sau mai multe D101 pt a economisi 48 lei impozit profit platit in plus (300x16%) - e o suma mult prea mica pt. o firma care are circa 450.000 lei profit cumulat ; deci, eu zic ca te-ai gandit f. bine sa nu mai aplici deductibilitatea rezervelor legale indiferent de modalitatea de repartizare a lor.




#6 carmen83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 37 Postari:

Postat 20 February 2014 - 11:30 AM

Va multumesc din suflet dna Otilia, uite acum am vazut raspunsul la mesajul meu, nu inteleg de ce nu mi-a venit notificare pe mail ca mi-ati raspuns, cand asteptam foarte mult(este posibil sa nu stiu eu sa administrez foarte bine site-ul...dar la alte intrebari mai vechi la care mi-ati raspuns, imediat m-a notificat.Optiunea cu revizuirea profitului din anii anteriori ma cam sperie in conditiile in care s-au distribuit dividende, asa ca as opta pt constituirea rezervei pt anul 2013, nu o deduc, ideea este ca nu vreau sa constitui 5% din profit(patronii nu sunt de acord sa constitui o rezerva asa mare pentru ca vor dividende, adica 5%din 450000 lei ar veni =22500 lei, si 20% din capitalul social ar fi 300 lei, cu aceasta suma ar fi de acord, pt ca e mica.Nelamurirea intervine aici: pot constitui doar 300 lei? sau ma obliga legea sa constitui neaparat 5 % adica 22500 lei? Va multumesc inca o data pentru timpul si explicatiile in detaliu, este un timp liber pe care l=ati putea folosi in alt scop.Apreciez.

am verificat in anul 2003, primul an cu profit, s-a repartizat pe alte rezerve si profitul a fost 42573 lei, iar 5% -rezerve ar insemna 2129 lei, ceea ce e mai mare decat 20% din capital social , respectiv 300 lei.Asta ar insemna ca la suma de 1829(2129-300) sa fi fost platit impozit pe profit, ca era partea nedeductibila din rezerva legala. plus ca ar fi implicat si o rectificativa la d 101, si nu mai primeste nimeni o declaratie din 2003.asa ca solutia este sa constitui in 2013,

ar fi foarte simplu, refac o hot aga din 2003, sau mai bine o corectez? in 2013? pt ca in 2013 facem inregistrarea?si din 42573 din inreg:117=1068 stornez 300 lei si i repun 117=1061 300 lei.dar nu e 5%, aici e problema mea...........ca 300 lei nu e 5%, conditiile simultane fiind minim 5% din profit , si dar nu mai mult de 20% din capital social.eu asta nu inteleg....se poate constitui o suma mai mica de 5 %?repet, de deductibilitate nici nu poate fi vorba!



#7 mihaela.eugenia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 16 June 2016 - 06:55 PM

Am preluat in 2015 contabilitatea unei societati care era profit din 2013, si nu avea constituita rezerva legala.La randul meu, si eu am uitat s-o constitui in decembrie 2015...Acum, profitul va fi repartizat pe dividende.Ce mai pot sa fac? :sad: Capitalul sociatl este 200 lei .

Aceasta postare a fost editata de mihaela.eugenia: 16 June 2016 - 07:02 PM




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2016 - 11:42 AM

nu te ajuta raspunsurile de mai sus ? :smile:



#9 mihaela.eugenia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 18 June 2016 - 06:03 AM

117 = 1061 cu 40 lei :smile:

Intrebarea este daca pot face acum, in iunie aceasta inregistrare? Si tot acum, in iunie sa depun D 100 pentru impozitul pe dividende, sa-l achit pana pe 25 iulie, urmand ca plata dividendelor sa incep s-o efectuez cu luna iulie.(se vor plati doar prin casa, in limitat plafonului de 10.000 lei)



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2016 - 12:56 PM

da, poti repartiza in iunie profitul inca nerepartizat (cel din ct.117), iti trebuie hot. AGA sau decizia asociatului unic, in acest sens.



#11 mihaela.eugenia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 18 June 2016 - 07:07 PM

Multumesc mult! :wub:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL