Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilant la 31 decembrie 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 3

Salt la continut


Bilant la 31 decembrie 2012


41 replies to this topic

#41 mykys

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 22 May 2013 - 08:58 AM

Buna ziua tuturor,
sunt la inceput de cariera,nici nu am inceput bine si m-am ales cu un bilant,
ideea este ca nu ma descurc prea bine cu notele bilantului,
ma poate ajuta cineva cu niste explicatii,sau un program ceva?
va multumesc



#42 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 22 May 2013 - 10:09 AM

Vezi postareacory1980, la 16 May 2013 - 02:27 PM, a spus:

Buna ziua
Eu am o alta intrebare pentru voi: pentru anul 2011 am depus declaratie pe propria raspundere ca societatea nu a avut activitate (in 2011 am avut de inregistrat doar cheltuieli de constituire de la Registrul Comertului)
In bilantul pentru anul 2012, coloana 1 va fi completata cu 0.
Coloana 2 va contine sumele corespunzatoare anului 2012.
Ce se intampla, de exemplu, cu sumele care au trecut prin contul 401 in 2011?
Deoarece firma nu a avut activitate nici in 2012, contul 401 nici nu mai apare in balante in 2012 (s-a inchis in 2011...si neavand sold, programul nu il mai preia in anul urmator)

Sau in NOTA 1 ..la Imobilizari necorporale..sold la 01.01.2012, ce trec???
0 lei sau suma care aparea in balanta decembrie 2011 in contul 201? Pentru ca nu a avut loc nici o crestere a cheltuielilor de constituire in 2012...dar daca in bilant am pus 0 pe coloana 1 la imobilizari, in nota cum pot inregistra sold la 01.01.2012?

Astept pareri cat mai curand, pentru ca exact acest bilant care credeam ca va fi simplu de intocmit imi da batai de cap.
Va multumesc

Am cerut parerea celor de la Finante, iar dl de la biroul de asistenta contribuabili mi-a raspuns ca "parerea dansului" este ca sumele din balanta decembrie 2011 trebuiesc trecute pe coloana 1 a bilantului de la decembrie 2012..desi nu a existat nici un bilant depus anul trecut. Si cred ca asa este cel mai corect, avand in vedere ca in bilant, la col 1, scrie "sold la 01.01.2012", si nu "date din bilantul anului trecut"







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL