Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Bilant la 31 decembrie 2012 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Bilant la 31 decembrie 2012


41 replies to this topic

#1 Sorin Deac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 12 February 2013 - 04:04 PM

Buna ziua. (sper ca postez in threadul corect, daca nu, imi cer scuze). As avea nevoie de putina indrumare in ceea ce priveste importul soldurilor din 31.12.2011 pentru intocmirea bilantului la 31.12.2012. Am observat ca butonul "IMPORT F10, F20 an precedent" a fost inlocuit cu "Import fisier XML creat cu alte aplicatii". In urma importului, s-au populat ambele coloane cu sumele din 2011. Imi puteti spune, va rog, cum se importa doar sumele de la sfarsitul anului 2011 in coloana "01.01.2012?

Va multumesc anticipat



#2 silan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 February 2013 - 06:47 PM

se salveaza xml din atasamentul de la 2011 si apoi se apasa import din bilant 2012 din locatia de unde l-ati salvat.




#3 Sorin Deac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 February 2013 - 02:21 PM

Am incercat aceasta varianta inainte de a deschide topic-ul, dar in urma importului, se completeaza ambele coloane cu datele din bilantul din 2011, deci, practic, obtin o copie a acestuia.



#4 cosmin0304

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Male

Postat 19 February 2013 - 03:03 PM

descarca ultima versiune care face importul corect
eu am versiunea atasata
daca se va termina azi mentenanta de pe site anaf.ro poti sa verifici daca nu a aparut alta versiune mai noua

Fisiere atasate





#5 Sorin Deac

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 21 February 2013 - 03:45 PM

Va multumesc. Deocamdata tot v100 a ramas.

Aceasta postare a fost editata de Sorin Deac: 21 February 2013 - 03:46 PM




#6 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2013 - 12:51 PM

Tin contabilitatea unei firme cu care am contract de prestari servicii pentru contabilitate.

Cum semnez bilantul pentru 2012, ca "alta persoana imputernicita" ?

Firma a avut in 2012 cifra de afaceri si total active sub 35000 euro. In 2012 a aplica reglementarile Ordinului 3055 iar de la 1 ianuarie 2013 aplica normele contabilitatii simplificate.

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 11 March 2013 - 12:51 PM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2013 - 02:39 PM

desigur !

nici n-ai putea semna altundeva, sa vrei ... fiindca, din cate am vazut, nu exista alta rubrica pretabila. :smile:



#8 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 11 March 2013 - 05:56 PM

In explicatia pentru "alta persoana imputernicita" se zice in .pdf ca trebuie sa fie "angajata, potrivit legii".

Angajata cu contract de munca sau cu contract de prestari servicii contabile.
Probabil asta vor sa zica.

In Codul muncii parca se utilizeaza notiunea de "salariat" dar si de "angajat" pentru a desemna acelasi lucru (lucratorul).

Pentru claritate cred ca ar fi necesara o optiune suplimentara la semnatura bilantului.



#9 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 March 2013 - 08:31 PM

Vezi postareadannad001, la 11 March 2013 - 05:56 PM, a spus:

In explicatia pentru "alta persoana imputernicita" se zice in .pdf ca trebuie sa fie "angajata, potrivit legii".
Angajata cu contract de munca sau cu contract de prestari servicii contabile.
Probabil asta vor sa zica.
Nu cred ca este corect, deoarece administratorul poate desemna un economist angajat in cadrul societatii si poate incheia contract de prestari servicii contabile cu alta persoana autorizata membra CECCAR. In opinia mea, pentru intocmirea si semnarea Bilantului, un economist nemembru CECCAR trebuie sa se angajeze cu CIM pe o anumita perioada.

Ordin 3055/2009 pentru aprobarea Reglementarilor contabile conforme cu directivele europene
321.
(2) Situatiile financiare anuale sunt semnate de persoanele in drept, cuprinzand:
– numele si prenumele persoanei care le-a intocmit, inscrise in clar;
– calitatea acesteia (director economic, contabil-sef sau alta persoana desemnata prin decizie scrisa de administrator, persoana autorizata potrivit legii, membra a Corpului Expertilor Contabili si Contabililor Autorizati din Romania);
– numarul de inregistrare in organismul profesional, daca este cazul.



#10 alynastoica

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 March 2013 - 02:45 PM

:rolleyes:



#11 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 March 2013 - 10:25 PM

@Lexiroxi, :smile:

este vb despre exceptia aceea din Legea contabilitatii (pt CA< 35.000 euro)

m-am interesat si la AF1 si am primit confirmare ca, doar in aceste cazuri, este valabil ctr de colaborare/ prestari servicii (cod civil) intocmit cu persoane ce au studii economice superioare.

sunt in aceeasi situatie cu @dannad001 :smile: si m-a interesat direct subiectul.



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 March 2013 - 10:35 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 13 March 2013 - 10:25 PM, a spus:

doar in aceste cazuri, este valabil ctr de colaborare/ prestari servicii (cod civil) intocmit cu persoane ce au studii economice superioare.
Multumim Otilia pentru informatie :smile: - e foarte binevenita clarificarea privind persoana raspunzatoare de intocmirea situatiilor financiare in acest caz

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 14 March 2013 - 10:37 PM




#13 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 14 March 2013 - 11:02 PM

.....dar eu nu gasesc baza legala care sa dea drept de semnatura pe formularele situatiilor financiare economistilor cu studii superioare neacreditati CECCAR care nu incheie CIM cu societatea, iar in sprijinul celor argumentate de mine sunt si Formularele de situatii financiare, care nu prevad rubrica unde s-ar putea semna – in afara celor indicate expres, cu mentiunea explicita la „alta persoana imputernicita”=persoana angajata; mentiunea din Lg. Contabilitatii se refera la contractele de conducere a contabilitatii, iar pentru persoana raspunzatoare de intocmirea situatiilor financiare se aplica Ordinul 3055/2009 si Ordinele ptr. stabilirea metodologiei de intocmire, depunere si semnarea formularelor :ohmy2:



#14 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2013 - 10:58 PM

Legea contabilitatii

"
Art. 5.
.................................

(1^1) Persoanele care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat cifra de afaceri netă sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro şi totalul activelor sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru un sistem simplificat de contabilitate, aprobat prin ordin al ministrului finanţelor publice.


art.28
.....................

(12) Situaţiile financiare anuale şi raportările contabile ale persoanelor prevăzute la art. 5 alin. (1^1) se întocmesc şi se semnează de către persoanele care organizează şi conduc contabilitatea acestora. "



#15 sisgog

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 217 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Oradea

Postat 19 March 2013 - 09:01 AM

intr-un curs tinut de finante, in Oradea, chiar s-a deschis subiectul. Persoana de la Finante spunea este in proiect aprobarea semnarii bilantului de catre prestatori de servicii contabile (nemembrii CECCAR) pe baza de contract prestari servicii pentru firmele care aplica sistem simplificat . Dar momentan nu se poate. Momentan pe baza de astfel de contract (incheiat de prestator nemembru CECCAR), se poate doar organiza si conduce contabilitatea, dar semnat bilant, in continuare tot ca anii trecuti



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2013 - 12:50 PM

extras din

ORDINUL MINISTERULUI FINANŢELOR PUBLICE
NR. 40/15.01.2013

Art. 4. - (1) Potrivit prevederilor art. 5 alin. (11) din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, persoanele care în exerciţiul financiar precedent au înregistrat cifra de afaceri netă sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro şi totalul activelor sub echivalentul în lei al sumei de 35.000 euro pot opta pentru sistemul simplificat de contabilitate.
(1) Încadrarea în criteriile de mărime prevăzute la pct. 2.16 se efectuează pe baza indicatorilor determinaţi din situaţiile financiare anuale, respectiv a balanţei de verificare, încheiate la finele exerciţiului financiar precedent, utilizându-se cursul de schimb valutar comunicat de Banca Naţională a României, valabil la data încheierii aceluiaşi exerciţiu financiar.
(2) Entităţile care, la finele exerciţiului financiar precedent, depăşesc limitele unuia sau ambelor criterii de mărime prevăzute la pct. 2.16 aplică Reglementările contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările şi completările ulterioare, începând cu prima raportare contabilă efectuată în exerciţiul financiar următor celui pentru care s-a constatat depăşirea criteriilor.
(3) Entităţile care îndeplinesc cele două criterii prevăzute la pct. 2.16, dar nu optează pentru aplicarea sistemului simplificat de contabilitate, aplică Reglementările contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările şi completările ulterioare.
2.19. În cazul entităţilor nou-înfiinţate, acestea pot opta în primul exerciţiu financiar fie pentru aplicarea sistemului simplificat de contabilitate, fie pentru aplicarea Reglementărilor contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările şi completările ulterioare. Dacă în al doilea exerciţiu financiar de raportare aceste entităţi încetează să îndeplinească criteriile prevăzute la pct. 2.16, ele sunt obligate să aplice Reglementările contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările şi completările ulterioare.
2.20. (1) Entităţile care au optat pentru aplicarea sistemului simplificat de contabilitate utilizează pentru evidenţierea operaţiunilor economico-financiare planul de conturi simplificat şi tratamentele contabile prevăzute de reglementările contabile simplificate.
(2) În funcţie de necesităţile de informaţii şi complexitatea operaţiunilor economico-financiare, aceste entităţi pot utiliza şi conturi din Planul de conturi general, precum şi tratamente contabile cuprinse în Reglementările contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările şi completările ulterioare.
(3) Entităţile care au utilizat o parte sau toate conturile din Planul de conturi general cuprins în Reglementările contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările şi completările ulterioare, completează situaţiile financiare anuale simplificate pe baza informaţiilor corespunzătoare elementelor prezentate în aceste situaţii.
(4) Entităţile care au optat pentru sistemul simplificat de contabilitate, inclusiv cele care au utilizat unele tratamente contabile cuprinse în Reglementările contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 3.055/2009, cu modificările şi completările ulterioare, şi/sau o parte ori toate conturile din planul de conturi general cuprins în aceleaşi reglementări, întocmesc situaţii financiare anuale simplificate, care se compun din bilanţ şi cont de profit şi pierdere simplificate, în condiţiile prevăzute de legea contabilităţii.

2.21. Situaţiile financiare anuale simplificate trebuie însoţite de o declaraţie scrisă de asumare a răspunderii conducerii persoanei pentru întocmirea acestora în conformitate cu sistemul simplificat de contabilitate.
2.22. Formularele cuprinse în situaţiile financiare anuale simplificate sunt prevăzute în cap. VI din Sistemul simplificat de contabilitate, aprobat prin Ordinul ministrului finanţelor publice nr. 2.239/2011.
2.23. (1) Situaţiile financiare anuale simplificate pentru exerciţiul financiar încheiat la 31 decembrie se întocmesc şi se semnează de către persoanele care organizează şi conduc contabilitatea entităţilor, potrivit legii.
2) Situaţiile financiare anuale simplificate se semnează şi de către administratorul sau persoana care are obligaţia gestionării entităţii.

(3) Situaţiile financiare anuale se întocmesc şi se publică, potrivit legii, în limba română şi exprimă în lei. Această unitate de măsură se va trece pe fiecare formular în parte.



#17 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2013 - 01:21 PM

deci, ce am inteles eu din asta :

1. firmele care indeplinesc conditiile de a aplica sistemul simplificat pot utiliza si toate conturile din OMFP 3055/2009
2. optiunea pt. a aplica sistemul simplificat de conta se face ... cum ?? ca eu nu am gasit nimic specificat pt anul trecut, IN CURSUL ANULUI, deci cred ca poate fi o hot. AGA sau a admistratorului societatii, adica un docum. intern fiindca in alta parte nu am avut unde sa depun vreun formular sau decl. speciala facuta de ANAF. voi stiti altceva ?
3. daca sunt indeplin. conditiile pt a face situatii financiare simplificate, atunci relativ la acestea e suficienta decl. pe proprie rasp. a conducerii firmei si asta-i toata optiunea pt bilantul simplificat.

alte pareri ?



#18 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 19 March 2013 - 10:33 PM

corectez:
„mentiunea din Lg. Contabilitatii se refera la contractele de conducere a contabilitatii si intocmirea, respectiv semnarea situatiilor financiare anuale, iar pentru persoana raspunzatoare de intocmirea situatiilor financiare se aplica Ordinul 3055/2009 si Ordinele ptr. stabilirea metodologiei de intocmire, depunere si semnarea formularelor „
scuze dannad001 pentru deruta-exprimarea a fost incompleta, dar eu ma refeream strict la semnarea situatiilor financiare-legislatia in acest caz, nu este in concordanta cu legea contabilitatii

iata si un pct. de vedere CECCAR
http://www.ceccartim...14-59-43-01.pdf

1. Potrivit art. 10, alin. 3.1 persoanele juridice care au inregistrat in anul anterior cifra de afaceri sub 35.000 euro si active totale sub 35.000 euro pot organiza si conduce contabilitatea in una din urmatoarele trei modalitati:
- prin compartimente proprii (art. 10, alin. 2), cu angajati potrivit Codului muncii;
- prin externalizare la persoane fizice sau juridice controlabile si controlate din punct de vedere educatie, etica si calitate, membre C.E.C.C.A.R, pe baza de contracte de prestari servicii contabile;
- prin angajarea unei persoane fizice care are studii economice superioare, pe baza de contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil.
2.Potrivit art. 10, alin. 4.1 coroborat cu art. 28, alin. 12, raspunderea pentru organizarea si conducerea contabilitatii, precum si pentru intocmirea si semnarea situatiilor financiare, la persoanele juridice prevazute la art. 5, alin 1.1 revine persoanelor fizice cu studii superioare in baza contractelor sau conventiilor civile incheiate.
3. La art. 1, alin. 3 din OUG nr. 44/2008 privind desfasurarea activitatilor economice de catre persoanele fizice autorizate, intreprinderile individuale si intreprinderile familiale se prevede: "Prezenta ordonanta de urgenta nu se aplica acelor activitati economice pentru care legea a instituit un regim juridic special, anumite restrictii de desfasurare sau alte interdictii.", ori se stie ca profesia contabila in Romania este o profesie reglementata.
Rezulta fara echivoc ca:
a) persoanele cu studii economice superioare care organizeaza si conduc contabilitatea la persoanele juridice cu cifra de afaceri si respectiv total active sub 35.000 euro pot desfasura aceasta activitate doar pe baza de contracte/conventii civile incheiate potrivit Codului civil.
b) prevederile OUG nr. 44/2008 privind persoanele fizice autorizate nu sunt aplicabile persoanelor prevazute la punctul a) de mai sus; aceste persoane nu pot avea decat calitatea prevazuta de reglementarea speciala, respectiv legea contabilitatii si nu pot incheia decat contracte/conventii de prestari servicii potrivit art. 942 si art. 948 din Codul civil.

Aceasta postare a fost editata de Lexiroxi: 19 March 2013 - 10:39 PM




#19 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2013 - 11:03 AM

multumesc frumos, Lexiroxi !! :smile:

(in paranteza fie spus, chiar ma surprinde fair-play-ul CECCAR-lui si spun asta fiindca, de-a lungul timpului, in general CECCAR numai fair-play n-a fost cu nemembrii lui ... bine, nici cu membrii sai nu s-a "purtat" cum ar fi trebuit, daramite cu ceilalti din tagma contabila ... :sad: )



#20 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 27 March 2013 - 02:26 PM

cu multa placere :smile:

Vezi postareaOtilia Alupei, la 19 March 2013 - 01:21 PM, a spus:

1. firmele care indeplinesc conditiile de a aplica sistemul simplificat pot utiliza si toate conturile din OMFP 3055/2009
2. optiunea pt. a aplica sistemul simplificat de conta se face ... cum ?? ca eu nu am gasit nimic specificat pt anul trecut, IN CURSUL ANULUI, deci cred ca poate fi o hot. AGA sau a admistratorului societatii, adica un docum. intern fiindca in alta parte nu am avut unde sa depun vreun formular sau decl. speciala facuta de ANAF. voi stiti altceva ?
3. daca sunt indeplin. conditiile pt a face situatii financiare simplificate, atunci relativ la acestea e suficienta decl. pe proprie rasp. a conducerii firmei si asta-i toata optiunea pt bilantul simplificat.
reglementarile sunt cuprinse in
Ghid practic cuprinzand unele aspecte privind aplicarea Reglementarilor contabile simplificate, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr.2239/2011

http://discutii.mfin...ta2239_2011.pdf

Situatiile financiare anuale ale exercitiului financiar 2012
Situatiile financiare anuale aferente exercitiului financiar 2012 au la baza valoarea indicatorilor de la finele exercitiului financiar 2011.Indicatorii aferenti exercitiului financiar 2011 sunt determinati pe baza situatiilor financiare intocmite la finele exercitiului financiar 2011.
.........
In aplicarea reglementarilor contabile simplificate, entitatile trebuie sa dezvolte politici contabile proprii care se aproba de administratori, potrivit legii. Astfel, administratorii entitatii trebuie sa aprobe politici contabile pentru operatiunile derulate, inclusiv proceduri proprii pentru situatiile prevazute de legislatie.
In functie de necesitatile de informatii si complexitatea operatiunilor economico-financiare, persoanele care indeplinesc criteriile prevazute de Ordinul ministrului finantelor publice nr. 2.239/2011 pot utiliza si conturi din planul de conturi general, precum si tratamente contabile cuprinse in Reglementarile contabile conforme cu directivele europene, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr. 3.055/2009, cu modificarile si completarile ulterioare.
Potrivit reglementarilor contabile mentionate, politicile contabile reprezinta principiile, bazele, conventile, regulile si practicile specifice aplicate de o entitate la intocmirea si prezentarea situatiilor financiare anuale simplificate.
La elaborarea politicilor contabile entitatile au in vedere specificul si complexitatea activitatii desfasurate.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL