Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
deplasare interna / topic 2013-2015 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


deplasare interna / topic 2013-2015


11 replies to this topic

#1 Rares_Ilinca

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 January 2013 - 02:15 PM

Buna ziua conform modificarilor aduse codului fiscal prin ordonanta mai sus mentionata se prevede si faptul ca suma ce depaseste diurna deductibila legala(32.5 lei) este asimilata veniturilor salariale si este supusa impozitarii precum si retinerii contributiilor sociale obligatorii.
Ma ajuta si pe mine cineva cu inregistrarile contabile ale unui decont delegatie???



#2 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 07 February 2013 - 10:59 PM

Chiar asa ! Diurna ce depaseste limita legala, se considera "salariu net" sau "salariu brut" ?

Daca este "net", firma va suporta impozitul pe salarii si toate contributiile . Si nu prea se merita.

Daca este "brut", angajatul va datora o parte din taxe si nu le va restitui niciodata. Rezolvarea ar fi poprirea din salariu. Sa vezi distractie !

Aceasta postare a fost editata de dannad001: 07 February 2013 - 11:00 PM




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 10 February 2013 - 03:12 PM

venit salarial inseamna ca este considerat ca parte din total salariu (ca si primele,sporurile ... etc).

Deci se calculeaza toate cele :)
Pana acum doar ONG-urile si bugetarii "beneficiau" de aceasta obligatie, din 2013 s-a extins la toate diurnele.

Cat despre retinerea contributiilor societatii tot de la angajat printr-o poprire, ar trebui modificat contractul de munca individual sau colectiv (sau actul in care a fost stabilit) si nu cred ca se complica cineva cu asa ceva (suna anormal).

Diurna este stabilita de societate initial, de comun acord cu salariatul, nu cred ca este corect sa-i imputi salariatului diferenta.



#4 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 11 February 2013 - 05:23 PM

diurna ce depaseste 2,5 ori nivelul stabilit pentru personalul din institutiile publice, indiferent de forma de organizare a celui ce acorda diurna, este considerata venit de natura salariala si se cumuleaza cu salariul brut-calculandu-se impozitul pe venitul din salarii si toate contributiile sociale; cheltuielile cu diferenta de diurna nu este deductibila fiscal, deci se impoziteaza si la angajat si la angajator-desi cei de la MFP au spus ca vor rezolva aceasta situatie; pana atunci te intelegi cu angajatul sa-i dai doar o parte din diurna-care sa nu depaseasca limita legala, mai bine-i dai o prima, ceva, daca tot o impozitezi



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 12 February 2013 - 06:54 PM

Lexiroxi se refera la CF
- art. 55
(2) Regulile de impunere proprii veniturilor din salarii se aplică şi următoarelor tipuri de venituri, considerate asimilate salariilor:
............................................
i) sumele acordate de organizaţii nonprofit şi de alte entităţi neplătitoare de impozit pe profit, peste limita de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru indemnizaţia primită pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, pentru salariaţii din instituţiile publice; CF 2011, 2012

i) indemnizaţia primită de angajaţi pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, precum şi orice alte sume de aceeaşi natură, pentru partea care depăşeşte 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice; CF 2013

(4) Următoarele sume nu sunt incluse în veniturile salariale şi nu sunt impozabile, în înţelesul impozitului pe venit:
................
g) sumele primite de angajaţi în condiţiile prevăzute de lege sau de contractul de muncă aplicabil, pe perioada delegării şi detaşării în altă localitate, în ţară şi în străinătate, în interesul serviciului, ca indemnizaţii şi orice alte sume de aceeaşi natură, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit prin hotărâre a Guvernului pentru personalul din instituţiile publice, precum şi cele primite pentru acoperirea cheltuielilor de transport şi cazare;

-art. 21,
(3) Următoarele cheltuieli au deductibilitate limitată:
..............
b) suma cheltuielilor cu indemnizaţia de deplasare acordată salariaţilor pentru deplasări în România şi în străinătate, în limita a de 2,5 ori nivelul legal stabilit pentru instituţiile publice;


deci : pana in 2013 (adica 2012, 2011, ...), ceea ce depasea 2,5 ori nivelul stabilit pt institutii bugetare era DOAR chelt. neded. cf. art. 21 CF, DACA nu erau sume acordate de organiz. non-profit sau alte entitati neplatitoare de impozit pe profit
incepand cu 2013, ceea ce depaseste aceasta cota de 2,5 este venit salarial IMPOZABIL pt toate entitatile + chelt. neded. (cf. art. 21 CF) - desi este si venit salarial impozabil. :blink2:

si eu zic ca legiuitorul ar trebui sa se hotareasca :
- ori sunt chelt. deductibile limitat - prin urmare ceea ce depaseste nivelul de 2,5 este chelt. nedeductibila si am pus punct aici (fara a le considera venituri salariale, ci numai chelt. cu deplasare neded. - adica asa cum au fost tratate in anii din urma, chiar si fara exceptiile cu org. non-profit si alte entitati),
- ori sunt venituri de natura salariala impozabile - si atunci trebuie sa fie deductibile integral - end of story :angry2: - fiindca deja statul ma impoziteaza la ele din greu :huh:



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 12 February 2013 - 08:17 PM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 12 February 2013 - 06:54 PM, a spus:

Lexiroxi se refera la CF
... si la aceasta declaratie
"Ministerul Finantelor Publice va elimina dubla impunere a diferentelor de diurna platite de companiile private angajatilor, situatie creata de cele mai recente modificari ale Codului Fiscal.
Aflat la conferinta TAXEU 2013, secretarul de stat MFP, dl. Dan Manolescu, a confirmat aceasta situatie si a anuntat ca MFP o va rezolva in perioada urmatoare.
Potrivit modificarilor Codului fiscal, diferenta de diurna, platita de o companie privata unui angajat, care depaseste de 2,5 ori nivelul diurnei platita de institutiile publice este impozitata la angajat si la angajator, intrucat cheltuielile cu diferenta de diurna nu este deductibila fiscal."

http://codfiscal.net...te-angajatilor/



#7 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 15 February 2013 - 08:17 AM

Am citit despre indemnizatia de deplasare si tot n-am inteles foarte bine si mi-e teama sa nu gresesc.
Angajatul (sofer) face curse (transport marfa) Constanta - Bucuresti dus-intors in aceeasi zi aproximativ 10ore. I se da indemnizatie de deplasare 30lei pentru fiecare cursa.
Cum pot sa inregistrez eu acest lucru? Este venit de natura salariala, adica ii maresc salariul? Mentionez ca numarul curselor nu e acelasi in fiecare luna.
Si ce documente sa intocmesc?



#8 ddumi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 08 March 2013 - 11:03 AM

Incerc sa inregistrez o delegatie. Este corecta monografia de mai jos?
1. Avans acordat la plecare:
542 - 5311: 1000 lei
2. Inregistrarea facturii pentru cazare la hotel:
% 401: 388,00 lei
625 deductibil : 312,90 lei
4426 : 75,10 lei
3. Plata facturii pentru cazare:
401 - 542: 388 lei
4. Inregistrarea unei chitante pentru plata participarii la un seminar (obiectul delegatiei):
% 401: 150,00 lei
625 deductibil : 120,96 lei
4426 : 29,04 lei
5. Plata chitantei:
401 - 542: 150 lei

Diurna este de 100 lei/zi pentru 3 zile= 3 x 100 = 300 lei
4. Inregistrarea diurnei deductibile:
625 deductibil - 542: 97,50 lei (32,50 x 3)

Diurna nedeductibila (3 x 97,50 = 202,50 lei) vreau sa o includ in salarul brut, astfel incat programul de salarii sa-mi calculeze obligatiile angajatorului si angajatului:
5. 625 nedeductibil - 421: 202,50 lei

Prin aceasta contul 542 ramane cu sold 202,50 lei. Cum scap de el? Pot sa fac:
421 - 542: 202,50 lei
Ce parere aveti?

Aceasta postare a fost editata de ddumi: 08 March 2013 - 11:03 AM




#9 Burciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 May 2013 - 01:29 PM

Buna ziua,
Am si eu o speta din aproximativ aceeasi categorie:
Eu-angajat al unui SRL. SRL ma trimite cu ordin de deplasare pt o noapte in alt oras din tara (deplasarea mea are loc pt indeplinirea unor sarcini in cadrul unui contract de consutanta dintre SRL si Clientul sau). Eu trebuie sa fiu cazata la acelasi hotel de 4 stele precum Clientul meu. Problema:
De la contabilitatea noastra mi se spune ca nu pot sta la hotel de 4 stele (doar 3 stele fiind OK conform H.G. nr. 1860 / 2006) , citez "daca cazarea se face la mai mult de 3 stele (...) diferentele de cost intra pe statul de plata sub forma de bonus se iau toate taxele angajat angajator si salariu net se diminueaza."
Se invoca "regulile sunt impuse de Codul Fiscal: - Incepand cu data de 1 februarie 2013, in baza OG 8/2013 pentru modificarea si completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal si reglementarea unor masuri financiar-fiscale, art. 55 alineatul (4), litera g) si art. 296 indice 15" care in principiu spun ca " incepand cu data de 1 Februarie 2013 este considerat venit de natura salariala indemnizatia de delegare/detasare (diurna) ce depaseste 2,5 ori nivelul stabilit pentru personalul din institutiile publice, indiferent de forma de organizare a angajatorului. De asemenea, aceste sume intra in baza de calcul al contributiilor sociale."

Mentionez ca eu, salariatul, nu primesc niciun ban in mana pt cazare sub titulatura de "indemnizatie de delegare" sau "diurna". Cazarea ar urma sa fie achzhitionata de SRLul meu, de la Hotel de 4stele, cu factura emisa pe numele SRLului si plata prin transfer bancar sau cu plata la receptie, de catre mine (in schimbul careia primesc factura si chitanta pe numele SRL, nu al meu) (asadar in mana mea, contul meu, venitul meu, nu intra niciun ban).

In aceasta situatie, in care exista o tranzactie comerciala intre SRL si Hotel, de achzitionare servicii cazare la hotel 4 stele, poate fi considerata diferenta de pret dintre 3 stele si 4 stele, indemnizatie pentru mine si aplicate prevederile valabile de la 1 feb?

V-as fi recunoscatoare pentru un raspuns argumentat cu referiri la legislatie.

Va multumesc mult.
C.B.



#10 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 May 2013 - 10:01 AM

Limitarile de confort sunt valabile pentru institutiile publice in acel HG.

Cazarea si transportul n-au nici o legatura cu diurna. Multi le amesteca si fac un ghiveci din care nu mai intelege nimeni nimic. Doar DIURNA este venit salarial (pentru ca in realitate diurna este un bonus, o prima ... pe care o primeste cel care pleaca in delegatie pentru "efort", pentru ca o deplasare "pe bune" chiar este obositoare si iti da peste cap programul personal)

Daca societatea a hotarat sa "comande" cazare si transport, atunci societatea trebuie sa plateasca.
Eventualele diferente de transport si cazare (care "ies" din norme sau din contractul de munca, individual sau colectiv) se pot inregistra ca si cheltuieli de protocol sau daca nu, pe cheltuieli cu delegarile NEdeductibile.

Daca ar fi fost alegerea salariatului, atunci ar fi fost venituri in natura (nu salariale ca diurna) si s-ar fi impozitat.
Asta daca nu refuza societatea sa le deconteze (cum ar fi normal).



#11 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 07 June 2013 - 07:54 PM

Vezi postareaddumi, la 08 March 2013 - 11:03 AM, a spus:

Diurna este de 100 lei/zi pentru 3 zile= 3 x 100 = 300 lei
4. Inregistrarea diurnei deductibile:
625 deductibil - 542: 97,50 lei (32,50 x 3)

Diurna nedeductibila (3 x 97,50 = 202,50 lei) vreau sa o includ in salarul brut, astfel incat programul de salarii sa-mi calculeze obligatiile angajatorului si angajatului:
5. 625 nedeductibil - 421: 202,50 lei

Prin aceasta contul 542 ramane cu sold 202,50 lei. Cum scap de el? Pot sa fac:
421 - 542: 202,50 lei
Ce parere aveti?
diurna ce depaseste 2,5 ori nivelul stabilit pentru personalul din institutiile publice este considerata venit de natura salariala si se cumuleaza cu salariul brut - calculandu-se impozitul pe venitul din salarii si contributiile aferente; in contabilitate nu se inregistraza in salariul brut- doar impozitul si contributiile sociale se calculeaza incluzandu-se aceasta diferenta, iar in statul de plata se evidentiaza intr-o coloana distincta.
625=452 300
641=421 salariul brut
4312,4314,4372,444 se vor calcula incluzand la salariul realizat si diferenta de diurna



#12 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 28 January 2015 - 09:16 PM

Ordinul 60/2015 pentru actualizarea cuantumului indemnizatiei zilnice de delegare si detasare, precum si a sumei ce reprezinta compensarea cheltuielilor de cazare ale personalului aflat in delegare in situatia tn care acesta nu beneficiaza de cazare in structuri de primire turistica, prevazute in anexa la Hotararea Guvernului nr. 1.860/2006 privind drepturile si obligatiile personalului autoritatilor si institutiilor publice pe perioada delegarii si detasarii in alta localitate, precum si in cazul deplasarii, in cadrul localitatii, in interesul serviciului, publicat in MO 68/27.01.2015

Cuantumul diurnei se majoreaza la 17 lei/zi
Diurna deductibila 17x2,5=42.5 lei/zi






Similar Topics Collapse

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL