Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CCM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CCM

3 replies to this topic

#1 AlinaDaniela90

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 February 2013 - 02:37 PM

O firma pentru care s-a semnat contractul colectiv de munca la nivelul Sectorului de Activitate ( are acelasi cod CAEN), dar nu este parte semnatara a acestuia, trebuie sa respecte acest contract?

Potrivit art. 133 din Legea nr. 62/2011, clauzele contractelor colective de munca produc efecte pentru toti angajatii incadrati in unitatile din sectorul de activitate pentru care s-a incheiat contractul colectiv de munca si care fac parte din organizatiile patronale semnatare ale contractului



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14019 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 February 2013 - 02:47 PM

in baza acestui art. de lege, chiar daca firma respectiva nu a aderat in scris la una dintre organizatiile patronale semnatare ale CCM, atata vreme cat activitatea sa are codul CAEN pt care s-a incheiat acel CCM, ea trebuie sa-l aplice.
parerea mea ... :smile:




#3 AlinaDaniela90

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 14 February 2013 - 03:12 PM

Dar nu este cuprinsa in lista unitatilor pentru care se aplica CCM



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Global Moderators
  • PipPipPipPipPipPip
  • 14019 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 February 2013 - 05:09 PM

m-am interesat mai bine si, intr-adevar, legea 62/2011 este mult mai restrictiva priv. plaja de aplicare a unui CCM incheiat la nivelul sectorului de activitate (fata de legea veche, ref. la aceeasi situatie - CCM la nivel de ramura).
acesta este motivul pt care s-a inclus in legea 62/2011, in mod special, limitarea ce spune ca numai unitatile care fac parte din organizatiile patronale semnatare ale CCM la nivelul sectorului de activitate aplica prevederile acestuia.
faptul ca nu esti parte semnatara a devenit mai puternic (cu "noua" lege) decat faptul ca apartii aceluiasi sector de activitate (ai acelasi cod CAEN cu unitatile semnatare), deci s-a renuntat la principiul cf caruia apartenenta la ramura / sectorul de activ. respectiv este suficienta pt a crea obligativitatea aplicarii contractului (principiul "erga omnes").

asadar, in cazul tau raspunsul este NU, nu trebuie sa aplici CCM la nivel de sector, chiar daca ai acelasi cod CAEN, fiindca nu esti parte semnatara a acelui contract, iar CCM la nivelul sectorului de activitate NU mai extrapoleaza automat prevederile sale tuturor unitatilor ce apartin aceluiasi sector.





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL