Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Executare silita din toate sursele posibile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Executare silita din toate sursele posibile


4 replies to this topic

#1 keeekeeess

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 February 2013 - 09:33 PM

Buna ziua,

Acum cativa ani mi-am facut PFA la insistentele tatalui meu pentru ca primea niste reduceri de la stat, eu fiind student. Se pare ca nu si-a facut bine socotelile, pentru ca am ramas cu restante la CAS. A incercat sa rezolve ceva, dar in final a pierdut procesul si urma sa fiu executat silit.

Acum cateva saptamani am avut proptire pe suma datorata statului intr-un cont bancar, apoi mi-a fost executat suma.

Problema e ca ANAF a trimis aceasi foaie si la serivciu si la ING, adica la urmatorul salariu urmeaza sa ma execute iar cu aceasi suma si, pentru acelasi lucru.

Eu nu sunt in tara si nu am cum sa ajung in tara, iar colega de la servici mi-a zis ca nu poate face nimic in privinta asta, e obligata sa vireze o parte din salariu meu in contul specificat de ANAF, iar dovada de la ING ca mi-au fost luati banii nu e buna, ci trebuie hartie de la ANAF.

Intrebarea mea este : au voie cei de la ANAF sa trimita hartii peste tot si sa ia banii de mai multe ori din surse diferite? Imi imaginez ca au trimis la ghici si, unde or fi banii, de acolo or lua.

Pana ma intorc in tara, banii sunt luati din salariu. Stiu ca pot sa-i recuperez, dar legea e de partea mea si pot sa-i dau in judecata pentru abuz, sau asa sunt procedurile?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 February 2013 - 11:08 PM

1. mai bine depuneti o cerere la anaf prin care sa se ridice poprirea, trimiteti pe cineva la ei, de genul

CERERE DE ANULARE A TITLURILOR EXECUTORII EMISE

Prin prezenta va solicitam a ridica indisponibilizarea contului .................... deschise la ING Bank etc , si a anula titlurile executorii emise de dvs., intrucat au ramas fara obiect, ca urmare a achitarii obligatiilor societatii noastre.
2. este scris undeva in codul de procedura fiscala parca, un termen in care sunt obligati ca in1-2 zile de la incasare sa ridice automat poprirea pe cont.




#3 keeekeeess

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 18 February 2013 - 11:45 PM

Contul era folosibil, doar ca o parte din bani erau propriti, bani care dupa o perioada au fost transferati de catre ING la ANAF. Intre timp la servici nu s-a primit nimic cum ca as fi platit datoria la ANAF, deci ma executa si dincoace.

Aceasta postare a fost editata de keeekeeess: 18 February 2013 - 11:48 PM




#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 February 2013 - 01:34 AM

da, dar nu ar trebui-vedeti ce v-am raspuns mai sus



#5 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 19 February 2013 - 11:34 AM

Asa cum v-a spus simihaela_cva, din experienta, nu asteptati ca ei sa emita decizia de ridicare a popriri pentru ca ei nu se grabesc.
Demersurile trebuie sa le faceti dumneavoastra.
Daca s-a achitat intreaga suma poprita mergeti la ei (cineva care sa va reprezinte) cu o cerere eventual si cu o copie dupa cartea dumneavoastra de identitate.
Nu stiu care este procedura in alta parte, dar in Craiova nu se depune cererea la registratura ci se merge direct la inspectorul care v-a poprit contul. Acesta in baza verificarii fisei dumneavoastra emite ordinul de ridicare a popririi, ordin pe care vi-l inmaneaza. Cu acesta mergeti la banci. Aveti grije sa va emita ordin de ridicare a popririi pt. toate conturile pe care s-a infiintat poprirea.
Pentru a merge mai repede puteti sa mergeti si cu o dovada a efectuarii platii, eventual un extras de cont de la banca.
In general acel ordin de ridicare a popririi se emite in aceasi zi sau in ziua urmatoare solicitarii dumneavoastra.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL