Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
demisie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

demisie

1 reply to this topic

#1 maviov

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 February 2013 - 08:41 AM

Buna ziua,
Am cateva intrebari cu privire la demisia mea si va rog sa imi raspundeti cat de curand.Va multumesc!
Pe data de 11-02-2013 mi-am depus demisia de la locul de munca.Conform contractului perioada de preaviz este de 20 de zile lucratoare, respectiv pana pe data de 08.03.2013. Activitatea mea inceteaza cu data de 9 martie.
Acum sunt in preaviz, dar angajatorul meu mi-a spus ca nu are nevoie sa stau toata perioada in preaviz si ca pot pleca si de maine.
Pana pe 20 ale lunii, trebuie sa iau salariul pe ianuarie. Apoi in martie,pe ce perioada trebuie sa iau salariul? pe toata luna feb, inclusiv in aprilie pentru cele 8 zile din martie?sau daca plec de maine, voi lua in martie doar salariul pana pe 20 feb? sau trebuiesc sa fiu platit pana expira preavizul , indiferent daca angajatorul nu mai vrea sa stau in preaviz?
Concediul nu am avut luat, mentionez ca lucrez din octombrie 2012 la aceasta companie. Nu am avut nici in 2012 nici pana acum in 2013. Trebuie sa mi se calculeze zilele de concediu si sa fiu platit in plus? Dar pe 2012 aveam aces drept?Nu am luat niciun ban pe concediu in 2012,nu cumva trebuia sa iau si pe cele 2 luni aproape lucrate si calculate zilele de concediu?
SPER SA IMI FITI DE AJUTOR CAT MAI REPEDE! VA MULTUMESC!



#2 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 19 February 2013 - 11:17 AM

Demisia este un act unilateral al angajatului, angajatorul neputand refuza primirea cererii de demisie. Asa cum ai mentionat, termenul de preaviz este de 20 de zile lucratoare in cazul functiilor de executie.
In cazul tau contractul inceteaza fie, la data terminarii preavizului, fie la data renuntarii totale sau partiale de catre angajator la termenul respectiv. Deci, daca angajatorul vrea, contractul se poate incheia mai repede fara a se astepta trecerea celor 20 de zile lucratoare..
Acum, pentru perioada lucrata in 2012 si in 2013 ai dreptul la concediu de odihna.
Angajatorul poate sa decida sa plateasca acele zile de concediu de odihna neefectuate, ceea ce nu cred, sau poate sa va dea acel concediu de odihna cuvenit pentru 2012 si 2013 acum.
Sfatul meu este sa vorbit cu angajatorul, sa-i explicati ca aveti concediu de odihna neefectuat si sa va calculeze zilele ce vi se cuvin, sa intrati in concediu, iar la sfarsitul concediului sa va inceteze contractul.
In ceea ce priveste salariul acesta se plateste pentru zilele lucrate ( aici intra si concediul de odihna).
Angajatorul va datoreaza salariu pana la incheierea contractului. In cazul in care inceteaza inainte de data terminarii preavizului, salariul vi se datoreaza pana la data incetarii si nu pana la data preavizului.







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL