Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
materiale editoriale create =productie? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


materiale editoriale create =productie?

productie
1 reply to this topic

#1 marydona

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 30 Postari:

Postat 19 February 2013 - 09:58 PM

Daca o societate, pe langa activitatea principala de servicii, doreste sa vanda si materiale editoriale proprii, create (cataloage, suport de curs, manuale, proiecte, lucrari diverse) sau aplicatii soft create, in forma electronica si/sau fizica (pe suport hartie sau magnetic), aceste materiale si aplicatii trebuie privite ca produse (productie), sau se pot vinde si ca materiale sau servicii?

Cum s-ar contabiliza intrarile si iesirile in cazul in care ar trebui socotite ca produse?

Multumesc!



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 February 2013 - 12:03 AM

Daca sunt in forma fizica (pe hartie de ex.) si firma face aprovizionarile cu hartie,cartuse sau ce-o mai fi nevoie , atunci ar cam fi productie.
De altfel si codul caen se refera la productie/editare de publicatii.
De ex: grupa 58: Activitati de editare

Daca se produc doar programe, aplicatii sau pagini web, atunci se incadreaza mai degraba la servicii (cel putin in speta descrisa de tine).
(ca si in denumirile aferente codurilor caen)
De ex: grupa 62:Activitati de servicii în tehnologia informatiei

Cat despre contabilizare, se procedeaza ca la orice productie, intrari de materii prime, bonuri de consum, receptia de produse finite (cataloagele) si vanzarea acestora.

Produsele soft, eu personal le-as inregistra totusi pe 701 la vanzare, fara sa le mai evidentiez in 711 (pentru ca nu prea am cum sa determin valoarea lor, nu am "bucati" sau stocuri, odata terminata o aplicatie, o pot vinde la infinit teoretic)







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL