Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum stabilesc corect baza pt calc.indemizatiei de CM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

Cum stabilesc corect baza pt calc.indemizatiei de CM

baza concedii medicale baza concediu medical limitare baza
39 replies to this topic

#1 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 21 February 2013 - 10:24 AM

Am o salariata care s-a intors din CIC in 21.01.2013. Acum in luna febr are concediu medical. Pentru stabilirea indemnizatiei de CM a adus o adeverinta cu indemnizatia primita de la primarie, unde a primit in mod eronat si suma aferenta lunii ianuarie ca si luna intreaga , desi s-a intors la serv din 21. Acolo urmeaza sa-si reglementeze situatia( si sa restituie o parte din suma)...dar ce venituri ii iau eu in calcul la baza aferenta lunii ian...are 9 zile lucrate cu un brut de 587 lei si are si intreaga suma de indemizatie de la primarie...Multumesc mult



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 February 2013 - 07:52 PM

Media bazei de calcul (indemnizatia) din cele 6 luni ANTERIOARE lunii in care a aparut riscul/concediul.

Adica iul-dec.2012




#3 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 22 February 2013 - 09:40 AM

Vezi postareamgabi, la 21 February 2013 - 07:52 PM, a spus:

Media bazei de calcul (indemnizatia) din cele 6 luni ANTERIOARE lunii in care a aparut riscul/concediul.

Adica iul-dec.2012

Da, si spuneam ca in concediu medical intra in cursul lunii februarie ...deci am nevoie si de luna ianuarie.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 February 2013 - 08:48 PM

Da, scuze .. oboseala.

In ianuarie ar trebui sa-i iei ca baza doar suma pentru zilele de CIC legale , adica suma proportionala afereanta celor 20 zile(parca 21.01 ai zis) , la care adaugi baza din statul tau de pe ianuarie.
Nu as lua toata suma de CIC din ianuarie pentru ca este gresita si (prin cine stie ce minune) daca se prind, trebuie sa refaci calculele si declaratiile.

Eu asa as face.



#5 anda2004

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 27 February 2013 - 10:36 AM

Vezi postareamgabi, la 22 February 2013 - 08:48 PM, a spus:

Da, scuze .. oboseala.

In ianuarie ar trebui sa-i iei ca baza doar suma pentru zilele de CIC legale , adica suma proportionala afereanta celor 20 zile(parca 21.01 ai zis) , la care adaugi baza din statul tau de pe ianuarie.
Nu as lua toata suma de CIC din ianuarie pentru ca este gresita si (prin cine stie ce minune) daca se prind, trebuie sa refaci calculele si declaratiile.

Eu asa as face.

Multumesc mult...asa o sa fac.



#6 ram1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 13 May 2013 - 04:48 PM

buna ziua,am si eu o mica problema

un salariat a fost angajat cu 01.03.2013,iar in aprilie a intrat in medical astfel

1.cm de 6 zile cu cod 06,deci urgenta medico chirurgicala
2 cm in continuare pana la sfarsitul lunii,cu cod 01
3 cm cu cod 01 pt luna mai

cele 5 zile suportate de firma se acorda si pt cm cu cod 06 si pt cel cu cod 01,amandoua fiind in aceeasi luna sau doar pt primul?
iar la venitul de baza iau in calcul doar venitul din martie sau solicit o adeverinta de la fostul loc de munca cu veniturile si zilele lucrate si impreuna cu acestea calculez media celor 6 luni ?

astept un ajutor urgent
multumesc



#7 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 14 May 2013 - 09:26 AM

1.Societatea plateste 5 zile calendaristice dintr-un CM pe ACEEASI BOALA (adica te uiti pe cele x concedii medicale sa aiba acelasi cod de diagnostic si sa fie in continuare, fara pauze)

2. Da, trebuie sa-ti aduca adeverinta cu stagiu (baza de calcul contributie si nr. de zile, zilele de CM etc). Daca n-a mai lucrat iei in calcul doar luna de la tine.



#8 ram1

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 41 Postari:

Postat 14 May 2013 - 04:16 PM

multumesc frumos pt raspuns



#9 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 06 August 2013 - 10:44 AM

Buna ziua
Asi dori si eu o lamurire cu privire la calculul unui concediu medical pentru un salariat care a avut perioade de somaj tehnic 75% conform art. 53 din Codul Muncii, cu plata tuturor contributiilor aferente atat salariatului cat si angajatorului , mai putin somaj.
concret : CM boala obisnuita in perioada 01.07.2013 - 14.07.2013.

Lunile anterioare :

iunie 2013 : 19 zile lucrate = 1400 lei
mai 2013 : 21 zile lucrate = 1400 lei
aprilie 2013 : 22 zile lucrate = 1400 lei
martie 2013 : 11 zile lucrate = 733 lei si 10 zile somaj tehnic 75% = 500 lei
februarie 2013 : 20 zile lucrate = 1400 lei
ianuaria 2013 : 21 zile lucrate = 1400 lei

Se iau sau nu se iau in calcul zilele si suma aferenta perioadei de somaj tehnic din luna martie ?
Daca da, imi puteti indica o baza legislativa in acest sens ?

multumesc anticipat



#10 getuza

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 06 August 2013 - 05:28 PM

Cadrul legislativ: O.U.G. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, publicata in M.O. 1074/29.11.2005 si modificata prin Legea 391/2006 si O.U. 91/22.11.2006.
  • Media zilnica a bazei de calcul privind indemnizatia de asigurari sociale de sanatate se determina ca raport intre suma veniturilor realizate in ultimele 6 luni, PE BAZA CARORA S-A ACHITAT CONTRIBUTIA PENTRU CONCEDII SI INDEMNIZATII, si numarul total de zile pentru care s-a achitat contributia pentru concedii si indemnizatii in acesta perioada:
    • Art.3: “Dreptul la concediile si indemnizatiile prevazute la art.2 alin (1) este conditionat de plata contributiei de asigurari sociale de sanatate DESTINATA SUPORTARII acestor indemnizatii, denumita in continuare PENTRU CONCEDII SI INDEMNIZATII.”;
    • Art. 4 alin.(2): “Cota de contributie pentru concedii si indemnizatii, destinata exclusive finantarii cheltuielilor cu plata drepturilor prevazute de prezenta ordonanta de urgenta, ESTE DE 0,85% APLICATA LA FONDUL DE SALARII sau, dupa caz, la drepturile reprezentand indemnizatie de somaj, asupra veniturilor supuse impozitului pe venit ori asupra... si se achita la bugetul Fondului National Unic de Asigurari Sociale de Sanatate.”;
    • Art.5: “ Incepand cu data intrarii in vigoare a prevederilor prezentei ordonante de urgenta, cota de contributie prevazute la art.4 alin. (2) se datoreaza si se achita de catre:
      • a). angajatori pentru asiguratii prevazuti la art. 1 alin.(1) lit. A si B;
      • b). institutia care administreaza bugetul asigurarilor pentru somaj pentru asiguratii prevazuti la art. 1. alin(1) lit. C;
      • c). persoanele prevazute la art. 1 alin.(2).
    • Art. 6 alin.(2): “ Persoanele juridice sau fizice prevazute la art.5 lit.a). au obligatia platii cotei de contributie pentru concedii si indemnizatii de 0,85%, aplicata la fondul de salarii REALIZAT, cu respectarea prevederilor legislatiei financiar-fiscale in materie. Prin fond de salarii realizat, in sensul prezentei ordonante de urgenta, se intelege TOTALITATEA SUMELOR utilizate de un angajator pentru plata DREPTURILOR SALARIALE SAU DE NATURA SALARIALA.
    • Art.10 alin.(1): “Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art.2 se determina ca medie a VENITURILOR LUNARE din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pana la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii.”.
  • Art. 53 din Legea nr. 53/2003-Codul Muncii cu modificarile si completarile ulterioare:" Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare a acitivitatii salariatii implicati in activitatea redusa sau intrerupta, care nu mai desfasoara activitate, beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat,..."

Venitul brut al salariatului in luna martie 2013 este 1233 lei (733 lei zilele lucrate + 500 lei somajul tehnic) iar venitul net este 1030 lei [1233-(6+129+68)] . Venitul brut fiind baza de calcul pentru fondul de salarii.





#11 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 14 August 2013 - 10:49 AM

multumesc pentru raspuns



#12 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 19 August 2013 - 05:21 PM

Buna ziua
Pentru un salariat angajat la o societate cu norma intreaga si la o a doua societate cu 1 ora/saptamana, va rog sa ma lamuriti cum pot calcula concediul medical pentru a doua societate.
Dupa calculul indemnizatiei de concediu medical, a reiesit pentru luna iulie o suma de 60 ron. Avand in vedere ca cas-ul angajat este in valoare de 82 ron (2223 x 35% x 10.5%)....inseamna ca salariatul vine cu bani de acasa pentru plata acestuia??? Si nu primeste nici un ban pentru acea luna??

Daca gresesc eu la modul de calcul, va rog sa ma corectati

Va multumesc



#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 August 2013 - 09:22 AM

Da, teoretic asa iese.

In concluzie, este mai bine sa treci CFS, sa-si faca cerere de conc.fara plata pentru motive personale.



#14 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 20 August 2013 - 10:01 AM

Eu am dat exemplul la modul general. De fapt, este vorba de o mamica care trebuie sa intre in concediu pentru crestere copil. Deci, trebuie sa apara ca fiind in concediu medical la ambele societati.



#15 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 20 August 2013 - 11:05 AM

modul de calcul al unui CM in cazul unui salariat cu CIM cu timp partial nu este diferit de modul de calcul al unui CM in cazul unui salariat cu CIM cu 8 ore, acesta raportandu-se strict la veniturile incasate de persoana respectiva. CAS-ul se calculeaza luand in calcul salariul mediu pe economie indiferent de norma de munca
CAS integral il virezi la Buget, iar restul de plata il recuperezi-incasezi de la angajat cu chitanta



#16 cory1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 20 August 2013 - 11:11 AM

Multumesc
De acest lucru nu eram sigura (daca trebuie sa-i cer angajatei sa aduca banii de acasa..)



#17 bella_n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 01 April 2014 - 05:37 PM

Buna ziua, am si eu o intrebare si sincer nici nu stiu pe ce topic sa il trec asa ca mi s-a parut ok aici deoarece este vb tot de sarcina, cu o luna inainete de prenatal am avut 5 zile de concediu medical si o zi de concediu de odihna....pe statul meu scrie asa salariu de baza 1250 si salariu realizat 1139, dupa toate impozitele si celelelte scaderi ramane rest plata 845...ceea ce nu inteleg eu de ce e diferenta intre salariu de baza si cel brut de 111? cat de mult ma uit pe statul asta si tot nu reusc sa imi dau seama... va rog daca se poate sa ma lamuriti si pe mine!!! si la o luna intreaga de medical din ce salariu se calculeaza 75% din cel de baza sau din cel brut?
Va multumesc



#18 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 April 2014 - 08:53 AM

Concediul medical se calculeaza asa:
75% din media zilnica a veniturilor realizate din ultimele 6 luni anterioare CM-ului

(adica venit asigurat insumat din 6 luni / total zile lucrate in acele 6 luni)

Deci suma depinde de venitul brut avut in acele 6 luni, iar daca ai avut venituri mai mici atunci ...

PS: Veniturile care intra in calcule in general sunt veniturile realizate brute (nu sal. de baza si nici sal. net), adica si sporuri, si prime , etc



#19 bella_n

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 April 2014 - 05:52 PM

deci se face media la venit pe lunile: ian, dec, noi, oct, sept si aug? eu in august am fost in crestere copil cu indemnizatie 600 si de pe 16 sept m-am intors la serv cu salariu de incadreare 1250....deci cum fac? si media asta o impart la nr de zile lucrate? sau luna cu indemnizatie nu se pune? si in sept sunt daor cu jumate de luna muncita...multumesc!



#20 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 April 2014 - 09:19 AM

Luna cu indemnizatia este si ea stagiu de cotizare, se pune si ea.
Banuiesc ca ti-a cerut adeverinta pentru a vedea cat a fost cuantumul indemnizatiei si pe ce perioade.

Daca in sept. ai doar jumatate de norma, inseamna ca vei avea zilele intregi , dar venitul la jumatate.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL