Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cum stabilesc corect baza pt calc.indemizatiei de CM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


- - - - -

Cum stabilesc corect baza pt calc.indemizatiei de CM

baza concedii medicale baza concediu medical limitare baza
39 replies to this topic

#21 roxana15

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 17 November 2014 - 04:02 PM

Buna ziua

Am urmatoarea situatie : un angajat nou incepand cu 05.09.2014 cu 2 ore ( in luna septembrie a lucrat 18 zile ), in acel moment era angajat si la o alta societate X cu 8 h . Ulterior inceteaza activitatea de la societatea X in data de 22.09.2014 .
Pentru perioada 09.10.2014-15.10.2014 imi aduce concediu medical cod indemnizatie 01(boala obisnuita)si in continuare are concediu medical pana la sfarsitul lunii octombrie cu acelasi cod indemnizatie .
Mentionez ca acest salariat a mai fost angajat la firma in care lucrez tot cu 2 ore in perioada 24.04.2014-29.07.2014 timp in care era angajat si la aceeasi societate X tot cu 8 ore.

Nu am mai intalnit aceasta situatie si nu stiu cum sa procedez , am cautat in OUG 158/2005 dar nu sunt foarte lamurita asa ca am fost la Casa de Sanatate sa intreb cum aflu baza de calcul indemnizatie si cum calculez concediul medical( eu am presupus ca ii cumulez veniturile realizate in ultimele 6 luni). Raspunsul primit a fost nu ii pot plati concediu medical deoarece nu are stagiu de cotizare la mine de 22 zile lucrate, in luna septembrie avand doar 18 zile lucrate si nu are nici urgenta medico-chirurgicala cod 06. Este corect asa? sa nu ii platesc concediul avand in vedere ca acest salariat a lucrat in ultimele 6 luni zi de zi si acum ca si-a dat demisia din cealalta parte nu mai poate beneficia de plata concediului medical ca nu are stagiu la mine ?


Spre ca m-am facut inteleasa si ma puteti ajuta .



#22 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 November 2014 - 02:00 PM

In primul rand, vorbeste prostii "madama" de la casa (ca de obicei , astia de la sanatate sunt cu pluta la vale!).
Nu trebuie sa fie ultimele 22 de zile ci 22 de zile IN TOTAL in ultimul an, nu la rand. Asa ca ii calculezi CM-ul potrivit legii cu perioadele lucrate la tine (eu asa as face)

Art.12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevazute la art. 2 alin. (1) lit. a)—d) din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 399/2006, cu modificarile si completarile ulterioare, este de o luna realizata in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical. In intelesul prezentelor norme, se considera o luna de stagiu de cotizare realizat in ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acorda concediul medical situatia in care sunt realizate cel putin 22 de zile de stagiu de cotizare."


Daca si-a dat demisia de la unul dintre locurile de munca ... dumnezeu stie cum se rezolva si care ar fi baza, avand in vedere ca si la tine are stagiu de cotizare suficient!

Personal, consider ca ar fi corect sa ceara direct la casa de sanatate sa i se plateasca CM pentru primul loc de munca!
Dar este o problema cu demisia ... in lege apar alte situatii in care casa de sanatate ii plateste CM-ul daca nu mai este angajata persoana.




#23 roxana15

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 19 November 2014 - 09:39 AM

multumesc frumos pentru raspuns .



#24 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 19 April 2015 - 11:34 AM

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Avem un salariat care a fost angajat pe 16.03.2015 si care incepand cu 17.03.2015 a intrat in concediu medical dupa cum urmeaza:
-17.03.2015- 21.03.2015 Cm initial urgenta medico chirurgicala cod 06
-22.03.2015-31.03.2015 Cm in continuare boala obisnuita cod 01.
Precizez ca nu are venituri in ultimele 6 luni decat pt o zi lucrata la noi.

Eu zic ca primul concediu se plateste chiar daca nu are stagiu minim de cotizare fiind urgenta medico chirurgicala.
Al doilea nu se plateste deoarece nu are stagiu minim.

1.Cum se calculeaza indemnizatia pt primul concediu medical avand in vedere ca are doar o zi ?
2. Pt cel de al doilea concediu care nu se plateste:
- se calculeaza CAS ANGAJAT SI SOCIETATE?
- se trec concediile medicale neplatite in D112?
Multumesc!

Atasez mai jos extrase din lege pe baza carora am tras concluziile de mai sus:

ORDIN 60/2006
ART. 14
În cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA, dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă nu este condiţionat de
realizarea stagiului de cotizare.
ART. 70
În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situaţiile prevăzute la art. 9 şi 31 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, baza de calcul a indemnizaţiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuţia, cu respectarea prevederilor art. 69.
ART.74 EX 3.
Exemplul nr. 3 - Pentru cazurile prevăzute la art. 9 şi 31 din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005
*T*
- lei -
───────────────────────────────
luna 1 2 3 4 5 6*)
V - - - - - 500
NZ - - - - - 21
───────────────────────────────
*ST*
_________
*) Persoana respectivă are un stagiu de cotizare mai mic de o lună.
-------------
Exemplu nr. 3 de la art. 74 a fost modificat de pct. 23 al art. I din ORDINUL nr. 830 din 23 aprilie 2007, publicat in MONITORUL OFICIAL nr. 519 din 1 august 2007.
-------------
*) NOTA C.T.C.E. S

ART. 9 DIN OUG 158/2005
Asiguraţii au dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporară de muncă, fără condiţii de stagiu de cotizare, în cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA. Lista cuprinzând urgenţele medico-chirurgicale, precum şi bolile infectocontagioase din grupa A este stabilită prin hotărâre a Guvernului.



#25 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 April 2015 - 08:51 AM

In aceste cazuri, nu are dreptul la concediu medical, deci eu personal as trece concediu fara plata (adica absente motivate)



#26 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2015 - 11:39 AM

Vezi postareacristicros, la 19 April 2015 - 11:34 AM, a spus:

Eu zic ca primul concediu se plateste chiar daca nu are stagiu minim de cotizare fiind urgenta medico chirurgicala.
Al doilea nu se plateste deoarece nu are stagiu minim.
si eu zic la fel.
pt al 2-lea concediu, as face cum zice @mgabi, adica i-as acorda conced. fara plata (nu vad alta solutie in lipsa stagiului de cotizare cerut de lege).

pt primul, fiind urgenta medicala, cele 5 zile se suporta din FNUASS din prima zi de incapacitate temporara de munca.
baza de calcul este cea de la art. 10, alin. 4 al ord. 158/2005, actualizata :

(4) În cazul în care stagiul de cotizare este mai mic de o lună, pentru situaţiile prev ăzute la art. 9 şi 31, baza de calcul a indemnizaţiilor o constituie venitul lunar din prima lună de activitate pentru care s-a stabilit să se plătească contribuţia, cu respectarea prevederilor alin. (2).





#27 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 12 May 2015 - 11:11 AM

Am intampinat urmatoarea problema la stabilirea bazei pentru concedii medicale:

1. Conform "ORDONANTEI DE URGENTA nr. 158 din 17 noiembrie 2005 (*actualizata *) privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate

(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pâna la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii."

2. Din instructiunile pentru completarea Declaratiei unice 112 rezulta altceva:

"Atentie ! Suma veniturilor din ultimele 6 luni (D_17) nu poate depasi suma pe cele 6 luni a 12 salarii minime lunare. (unde d_17 este suma ventiturilor pe ultimele 6 luni). Si urmeaza un tabel din care rezulta care este suma maxima pentru baza de calcul

luna_r 01/2014 02/2014 03/2014 04/2014 05/2014 06/2014 07/2014 08/2014 09/2014 10/2014 11/2014 12/2014
salMin _ 850 ___ 850 ___ 850 ____ 850 ___ 850 ___ 850 ____ 900 ___ 900 ___ 900 ___ 900 ___ 900 ___ 900
D_17(i) _ 57600 _ 58200 _ 58800 _ 59400 _ 60000 _ 60600 _ 61200_ 61800 _ 62400 _ 63000 _ 63600 _ 64200
........
din 01/2013
limita = suma(12*salMin(i)) " adica sumele din randul al treilea din tabeleul de mai sus (este pt 2014 dar similar este si cel din 2015).

Problema a aparut la decontarea de la CASS deorece cei de la casa pretind ca limitarea trebuie facuta la fiecare suma din cele 6 si apoi se insumeaza pe cand din cele ce scrie la D112 sumele se insumeaza si apoi se limiteaza.
Diferenta este atunci cand intr-o luna se depasesc cele 12 sal.minime daca limitez la acea luna suma va scadea fata de cea cu limitarea la final unde deorece in celelate luni presupun ca nu am depasit limita si nu mai trebuie sa limitez nimic.

Oricum ca sa rezolvam problema trebuie facut cum pretind cei de la CASS dar este oare corect ?.

Aceasta postare a fost editata de Dinu George: 12 May 2015 - 11:19 AM




#28 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 May 2015 - 09:41 AM

Logic si normal ar fi sa aduni baza de calcul al contributiei (care este limitata la 12 sa.minime in fiecare luna!)
Cei de la CNAS au dreptate.

(1) Baza de calcul a indemnizatiilor prevazute la art. 2 se determina ca medie a veniturilor lunare din ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare, pâna la limita a 12 salarii minime brute pe tara lunar, pe baza carora se calculeaza contributia pentru concedii si indemnizatii."

In D112 ai o limita maxima a bazei de calcul, care nu poate depasi limitele adunate (formula amintita), dar nu se verifica exact calculul bazei (nu exista datele in declaratie).

Deci calculezi cum ti-au spus de la CNAS si totdeauna vei obtine o baza sub limita data de formula din D112.



#29 cristicros

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 62 Postari:

Postat 20 May 2015 - 09:53 AM

Problema este in declaratia D112 : nu ar tb sa apara aceste concedii medicale, chiar daca nu sunt platite. Daca apare CFP , acest concediu eu nu il raportez in REVISAL deoarece sunt motivate de concedii medicale. Daca in D112 imi apare ca nu a lucrat si eu nu am raportat in REVISAL nu primesc ITM in control ? Eu zic ca ar fi corect sa trec concediile medicale in D112.
Eu lucrez in SAGA si daca il trec in concediu medical , desi indemnizatia este 0 , SAGA imi calculeaza CAS-UL (IN FCT DE VENITUL MEDIU PE ECONOMIE), CEEA CE NU-I CORECT pt ca in final salariatul va aparea in statul de plata cu salariul net negativ.Dar daca il trec in CFP, nu imi mai apare in D112 concediile medicale.
Nu stiu care varianta sa o aleg.



#30 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 20 May 2015 - 10:29 AM

Salariatul nu poate sa apara in CM pentru ca nu are dreptul la CM (la al 2-lea ma refer).

Nu exista nici un fel de corelatie intre D112 si revisalul de la ITM, dar daca vrei neaparat sa-i faci suspendare nu te opreste nimeni.

Normal ar fi fost sa existe in D112 optiune pentru CM neplatit (pentru ca omul a fost bolnav si daca este o boala care duce la pensionare pe caz de boala trebuie sa insumeze acele 180 de zile, parca atatea erau).



#31 iuliannistor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 09 November 2015 - 05:54 PM

Bunã ziua!
Cum se poate regulariza neînregistrarea unui concediu medical din anul 2013 în declarația 112?
Mulțumesc anticipat...



#32 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2015 - 09:52 PM

cu rectificativa la D112.



#33 iuliannistor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 09 November 2015 - 09:58 PM

Nu e o perioada prea indepartata pentru a depune rectificativa?



#34 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2015 - 11:45 AM

corectia datelor in D112 (ceea ce ai intrebat) se face numai prin rectificativa, nu e alta cale.

implicatiile concrete ale acestei corectii depind de situatia existenta : daca e doar o eroare in D112, dar in statul de salarii s-a operat corect sau daca nici in stat nu e prins CM-ul si salaritul figureaza prezent/ in CFP... samd).

daca nu ne dai detalii, nu te putem sfatui mai mult decat ai intrebat punctual.



#35 iuliannistor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 10 November 2015 - 10:04 PM

Situatia se prezinta in felul urmator:

Concediile medicale nu au fost operate in statele de salarii in perioada 2013-2015.
Acum se propune regularizarea drepturilor salariale ale celor care au avut concedii medicale si concomitent depunerea D112 rectificative pentru aceasta perioada plus a declaratiei 205.



#36 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 11 November 2015 - 10:17 AM

Ce inseamna ca nu au fost operate?
Adica nu le-ati platit zilele in care au fost in CM sau le-ati platit ca si cum ar fi lucrat?

Ai o problema daca ai si concedii cu mai multe zile: nu vei mai putea cere banii de la FNUASS, pentru ca a trecut termenul, iar asta inseamna ca le veti suporta voi pe neductibile.

PS: Pontajul si semnarea statelor/fluturasilor au rostul lor ... vad din ce in ce mai putine firme care lucreaza corect ... este o debandada totala in tot mai multe contabilitati!

Orice corectie se face prin stat,D112 si D205 rectificative. Diferentele le inregistrezi la luna in care faci rectificarea.



#37 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2015 - 12:27 PM

Vezi postareamgabi, la 11 November 2015 - 10:17 AM, a spus:

Ce inseamna ca nu au fost operate?
Adica nu le-ati platit zilele in care au fost in CM sau le-ati platit ca si cum ar fi lucrat?
asta tot incerc si eu sa aflu, cu subiect si predicat ... din ce spune Iulian, parca as crede ca in stat apar ca fiind prezenti.

mai, oameni buni, spuneti clar ce va intrebam, ca n-o facem de curiozitate ci pt ca sunt solutii diferite in fct. de sit. concreta.
nu e normal sa ne tot dam noi cu presupusul, cand, pana la urma, voi sunteti cei care aveti nevoie de ajutor, zau ... :sad:

Vezi postareamgabi, la 11 November 2015 - 10:17 AM, a spus:

Ai o problema daca ai si concedii cu mai multe zile: nu vei mai putea cere banii de la FNUASS, pentru ca a trecut termenul, iar asta inseamna ca le veti suporta voi pe neductibile.
de ce, Gabita, sa fie nedeductibile ? ca doar cererea de restituire e un drept, nu o obligatie.
prin urmare, daca nu vor sau nu mai pot sa-si obtina inapoi ( de la Casa de Sanatate) banii platiti de firma pe medicalele care se pot deconta, atunci ramane chelt. normala si deductibila, parerea mea ...

notele contabile de corectie se fac in per. actuala, pe seama rezultatului reportat sau pe seama rezult. curent daca sumele nu sunt mari.



#38 iuliannistor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 11 November 2015 - 04:05 PM

Scuze pentru modul de exprimare. Prin faptul ca, concediile medicale nu au fost operate in statele de salarii ma refeream la situatia ca persoanele respective au primit salariul intreg ca si cum concediul medical nu ar fi existat.



#39 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2015 - 04:30 PM

dupa cum banuiam ...

acum, oportunitatea de a mai face toata aceasta recalculare sta in avantajele pe care le-ar obtine firma si salariatii daca acestia ar figura in CM.

la un CM nu se retin toate contrib. sociale (ca la un salariu normal) ceea ce mareste netul de plata al salariatului daca CM e in cota 100%.
daca e de 75%, atunci scade atat netul de plata cat si ctb. datorate statului.

depinde mult de fiecare caz in parte, iar eu cred ca este nevoie de o simulare astfel incat sa se adune datele pt. a forma o imagine de ansamblu - doar asa veti sti daca reglarea asta merita facuta.

daca e sa ma intrebi pe mine, avand in vedere ca oamenii au fost pontati prezent (deci nu au zile lipsa cu per. de suspendare), eu as opta pt lasatul balta al acestei povesti, NU as mai rascoli rahatul deloc si Doamne ajuta in continuare !
cred ca nu se justifica tot balamucul cu rectificative la D112 si chiar la D101 (daca sunteti platitori de impozi pe profit) pt. cateva sute de lei care, eventual, s-ar mai recupera de la salariati si din taxe nedatorate.
plus ca trebuie platit si contabilul pt toate operatiunile facute in plus fata de volumul normal zilnic ...
adica ce iei pe mere cam dai pe pere sau ce ramane e prea putin ca sa merite efortul.

eu zic sa va vedeti de treaba fara sa va mai complicati atat de mult pt atat de putin ... :smile:



#40 iuliannistor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:

Postat 11 November 2015 - 04:51 PM

Multumesc mult. Sincer si eu aderasem la aceasta idee dar vroiam sa mai consult pe cineva.
Am mai deschis un topic pe partea de ANAF care cred ca e la fel de interesant de discutat.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL