Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
angajamente legale salarii aferente decembrie - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

angajamente legale salarii aferente decembrie

6 replies to this topic

#1 chitilin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 26 February 2013 - 09:42 PM

Buna seara tuturor


Va supun atentiei urmatorul aspect reiesit in urma unui control derulat la institutia unde lucrez.

Am fost intrebat de ce in Anexa 7 (detalierea cheltuielilor) a contului de executie, la 31.12.2012, la rubrica angajamente legale nu am evidentiat si salariile aferente lunii decembrie.
Am explicat persoanei respective ca aceste salarii reprezinta cheltuieli ale anului bugetar 2012, dar sunt angajamente legale si bugetare ale anului 2013.
Mi-a spus ca in normele de inchidere ale exercitiului bugetar nu scrie nicaieri si ca noi ar fi trebuit ca in bugetul anului 2012 sa includem si platile efectuate in luna ianuarie 2013 :laugh: .

Ideea este ca am vazut prevazut undeva (exista un act normativ) explicit faptul ca, salariile lunii decembrie sunt cheltuieli ale anului curent, dar sunt angajamente legale ale anului urmator, avand in vedere ca plata lor se va face din bugetul anului urmator. Nu mai tin minte ce act normativ.
Daca ati citit undeva chestia asta am marea rugaminte de a-mi spune si mie pentru a trasmite , mai departe, "organului" de control.

Va multumesc anticipat



#2 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 27 February 2013 - 09:31 AM

Si eu evidentiez salariile din decembrie ca angajamente legale.

Din OMFP 71 normele de inchidere a ex.fin.2012:

2.6.(1) Pentru realizarea cerinței prevăzute în funcțiunea contului 8067 "Angajamente legale",
respectiv ca la finele anului soldul contului să reprezinte totalul angajamentelor rămase neachitate în limita creditelor bugetare aprobate sau a creditelor de angajament aprobate, se vor efectua următoarele:
a) analiza și regularizarea sumelor reprezentând angajamente legale aferente drepturilor salariale
ale personalului și obligațiilor aferente, astfel încât soldul contului să reflecte obligații rămase neachitate înscrise în documentele de lichidare înregistrate în conturile 421 "Personal ‐ salarii datorate", 431 "Asigurări sociale", 437 "Asigurări pentru șomaj" etc., pentru care au fost prevăzute credite bugetare.
Potrivit cerințelor contabilității de angajamente, cheltuielile de personal (salarii în bani și în natură
și contribuțiile aferente acestora) se recunosc în perioada în care munca a fost prestată. Astfel, drepturile cuvenite și neachitate personalului, precum și contribuțiile aferente exercițiului bugetar, evidențiate în conturile precizate mai sus, pot depăși valoarea angajamentelor legale neachitate;




#3 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 27 February 2013 - 09:45 AM

Si ce spuneai tu e prevazut in acelasi ordin

2.6.(2) Cheltuielile de personal, cheltuielile cu pensiile și ajutoarele sociale, precum și cheltuielile cu utilitățile, aferente lunii decembrie pentru care creditele bugetare sunt aprobate în bugetul anului următor, nu se înregistrează la finele anului în contul 8067 "Angajamente legale" și nu se raportează în anexa 7 "Contul de execuție a bugetului instituțiilor publice ‐ Cheltuieli" ca angajamente legale, dar se înregistrează ca și cheltuieli efective (6XX) și se raportează în anexa 7 la coloana "cheltuieli efective".



#4 chitilin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 32 Postari:

Postat 27 February 2013 - 07:33 PM

Merci mult de tot

Referitor la prima ta postare, am citit ca inregistrezi salariile aferente lunii decembrie 2012 ca angajamente legale ale anului 2012. Le-ai raportat in anexa 7 ca angajamente legale? Facand acest lucru nu ai depasit valoarea creditelor prevazute in buget (ca si a angajamentelor bugetare)?

Oricum multumesc mult....m-ai salvat.



#5 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 28 February 2013 - 11:46 AM

Am facut si eu cum mi s-a spus de "mai sus".

Sper sa ne tii la curent cu problema..



#6 BIBI

    Membru activ

  • Validating
  • PipPipPip
  • 1336 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti
  • Interests:contabilitate, fiscalitate, legislatie

Postat 04 April 2013 - 07:36 PM

Lamurirea vine cam tarziu: inregistrarea in 8067 se face functie de subordonarea institutiei si de sursa de finantare.

Aceasta postare a fost editata de BIBI: 04 April 2013 - 07:38 PM




#7 bogdanv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:

Postat 05 April 2013 - 08:07 AM

Vezi postareaBIBI, la 04 April 2013 - 07:36 PM, a spus:

Lamurirea vine cam tarziu: inregistrarea in 8067 se face functie de subordonarea institutiei si de sursa de finantare.
Adica.......






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL