Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Declaratii nedepuse - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Declaratii nedepuse

declaratii nedepuse
30 replies to this topic

#21 barbarian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 16 May 2016 - 09:15 PM

Multumesc pentru raspuns.
Deci, nu trebuie sa depun decl. 094 sau 101, nu? Ca anul trecut am avut o dna. contabila care mi-a spus ca tre sa depun 094 iar anul asta am o alta dna. contabila care imi spune ca trebuie sa depun pe 101.
Si, ca in reclama aia cu hemoroizi, ... nu mai inteleg nimic! :wub:



#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2016 - 09:26 AM

101 se depune numai pt firmele platitoare de impozit pe profit, ori tu spui ca esti micro.
094 se depune de catre platitorii de tva si inca niste conditii pe care tu nu le indeplinesti de vreme ce nu ai avut activitate pe firma de atatia ani.

:laugh: dragul de tine, ai un simt al umorului de apreciat, mai ales ca situatia ta nu e amuzanta deloc, dar, daca mai poti face haz de necaz, atunci cred ca ai resursele interioare necesare pt a-ti rezolva plb.

bafta multa !




#23 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 May 2016 - 12:00 PM

Este posibil sa fie nevoie si de D101 (si chiar D392B) pentru 2012, daca ai iesit din suspendare in cursul anului 2012, cand erai inca la impozit pe profit.

Daca ai suspendat in mijlocul anului 2009 (pe 3 ani) inseamna ca in 2012 a incetat suspendarea.

Incepand cu 2013 nu se mai depune D392 daca nu ai avut activitate, deci scapi de D392B pentru 2013-2015.
Sfatul meu este sa mergi la anaf si sa vezi ce declaratii figureaza la ei ca fiind nedepuse, daca tot platesti amenda macar sa ramai "curat" (poate scapi cu avertisment!)



#24 barbarian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 May 2016 - 12:03 PM

Multumesc mult, mult de tot pentru raspuns, acu simt ca a iesit soarele pe strada sperantei, la parter.
Huh.. Imagine postata

Ca de cateva zile m-au trecut toate naduselile, ca trebuia sa depun si 101 in martie, si eu nu am depus-o, si ma pastea si o amenda de mii de lei... vai mie!! Imagine postata

Uite ca nu strica niciodata o a doua opinie medicala contabila. Imagine postata

O zi buna! Imagine postata



#25 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 17 May 2016 - 12:10 PM

Platesti o singura amenda pentru toate declaratiile nedepuse (indiferent ca depui una sau 20).
De aceea ti-am spus sa te interesezi la anaf sa vezi ce apare la ei.

PS: Dumnezeule, ce contabil ai de ti-a zis sa ca trebuie D101 pentru perioada in care figurezi cu impozit micro ??? :ohmy2:



#26 barbarian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 May 2016 - 12:24 PM

Vezi postareamgabi, la 17 May 2016 - 12:10 PM, a spus:

Platesti o singura amenda pentru toate declaratiile nedepuse (indiferent ca depui una sau 20).
De aceea ti-am spus sa te interesezi la anaf sa vezi ce apare la ei.

PS: Dumnezeule, ce contabil ai de ti-a zis sa ca trebuie D101 pentru perioada in care figurezi cu impozit micro ??? :ohmy2:

Ehee, este o experta! :smile:



#27 barbarian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 May 2016 - 12:30 PM

Vezi postareamgabi, la 17 May 2016 - 12:00 PM, a spus:

Este posibil sa fie nevoie si de D101 (si chiar D392B) pentru 2012, daca ai iesit din suspendare in cursul anului 2012, cand erai inca la impozit pe profit.

Daca ai suspendat in mijlocul anului 2009 (pe 3 ani) inseamna ca in 2012 a incetat suspendarea.

Incepand cu 2013 nu se mai depune D392 daca nu ai avut activitate, deci scapi de D392B pentru 2013-2015.
Sfatul meu este sa mergi la anaf si sa vezi ce declaratii figureaza la ei ca fiind nedepuse, daca tot platesti amenda macar sa ramai "curat" (poate scapi cu avertisment!)

M-am uitat si eu pe net dupa D392B si nu stiu daca m-as incadra pentru ca firma nu mai are activitate de prin 2005. Ori, acolo se spune ca

Citeaza

Declaratia 392 B se completează de către persoanele impozabile neînregistrate în scopuri de TVA, potrivit dispozițiilor art. 153 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, a căror cifră de afaceri realizată la finele anului calendaristic, excluzând veniturile obținute din vânzarea de bilete de transport internațional rutier de persoane, este inferioară sumei de 220.000 lei..

Acu, cum ar trebui interpretat, o firma cu cifra de afaceri 0 intra in categoria firmelor care au o cifra de afaceri inferioara sumei de 220,000 lei? Ca e cam neclar, au precizat suma limita maxima dar nu au spus nimic de cea minima.



#28 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 May 2016 - 01:55 PM

o firma cu cifra de afaceri zero este una cu CA sub 220.000 lei, evident. :smile:
avantajul unei CA = 0, dpv al D392 este ca aceasta decl. nu se mai depune incepand cu cea aferenta anului 2013 (de depus in 2014).

ref. la D101 pt anul 2012, @mgabi are dreptate, ea trebuie depusa daca la sf. anului 2012 erai platitor de impozit pe profit; suspendarea incetand in cursul anului 2012, pe fractiunea de an 2012 de dupa incetarea suspendarii si pana la sf. anului ai revenit la regim normal de declarare.
"revenit"-ul asta e valabil numai daca ai avut regim derogatoriu pe per. suspendarii; daca n-ai avut acest regim trebuiau depuse toate decl. cf. vectorului fiscal si pe per. suspendarii fiindca doar regimul derogatoriu te scutea de depunerea UNORA dintre decl.

concluzionand, daca te intereseaza sa faci curatenie si in urma (ceea ce eu nu am inteles din mesajul tau anterior, ci ca vrei sa stii numai despre decl. curente), atunci sfatul Gabrielei este unul corect : o vizita la admin. financ. de care apartii cu firma, ca sa afli ce decl. nu ai depus si ar fi trebuit.
amenda e de 250 lei si este adevarat ca se da aceasta suma indiferent cate decl. ai de depus, DAR la fel de bine poti scapa doar cu avertisment, insa asta tine de fiecare administratie in parte.

in Codul de procedura fiscala 2016 exista un termen de prescriptie de 5 ani pt obligatiile si declaratiile fiscale, astfel :

ART. 94 Stabilirea creanţelor fiscale sub rezerva verificării ulterioare
(1) Cuantumul creanţelor fiscale se stabileşte sub rezerva verificării ulterioare, cu excepţia cazului în care stabilirea a avut loc ca urmare a unei inspecţii fiscale sau a unei verificări a situaţiei fiscale personale.
(2) ..............
(3) Rezerva verificării ulterioare se anulează numai la împlinirea termenului de prescripţie a dreptului de a stabili creanţe fiscale sau ca urmare a inspecţiei fiscale ori a verificării situaţiei fiscale personale

ART. 105 Corectarea declaraţiei fiscale
...........
(5) Declaraţia de impunere nu poate fi depusă şi nu poate fi corectată după anularea rezervei verificării ulterioare.

ART. 110 Obiectul, termenul şi momentul de la care începe să curgă termenul de prescripţie a dreptului de stabilire a creanţelor fiscale
(1) Dreptul organului fiscal de a stabili creanţe fiscale se prescrie în termen de 5 ani, cu excepţia cazului în care legea dispune altfel.
(2) Termenul de prescripţie a dreptului prevăzut la alin. (1) începe să curgă de la data de 1 iulie a anului următor celui pentru care se datorează obligaţia fiscală, dacă legea nu dispune altfel.
....................................................................................

ART. 1 Definiţii
În înţelesul prezentului cod, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
.......
17. declaraţie fiscală - act întocmit de contribuabil/plătitor, în condiţiile şi situaţiile prevăzute de lege, reprezentând declaraţia de impunere şi declaraţia informativă;

deci, pt decl.101 si 392B afer. 2012, termenul de prescriptie este de 5 ani incepand cu 1 iulie 2013, adica 1 iulie 2018, cand se anuleaza rezerva verificarii ulterioare si decl. nu mai poate fi depusa chiar sa vrei.
daca nu depui decl. pana atunci si - f important - nu te descopera fiscul cu asta, ai scapat definitiv !
eu una nu am nervi atat de tari incat sa stau cu grija ani la rand pt o pbl. nerezolvata, dar daca te tin nervii atunci poti adopta si o asemenea solutie, mai ales ca datoria la stat este zero.
sa fiu in locul tau as incerca sa depun decl. restante fiindca sunt sanse bune sa scapi doar cu avertisment (pt. ca nu ai avut activitate si nu ai datorii la stat) - asa dormi linistit, dar desigur ca exista si riscul amenzii (in practica multor administratii financiare se da minimul acesteia = 250 lei).



#29 barbarian

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 17 May 2016 - 10:54 PM

Arriba, Arriba! Andale, Andale!

Imagine postata

Le-am gasit!!! Pe toate!!! Am depus 101 pe 2012 si 2013 precum si un 392B pe 2012. :laugh:

Multumesc frumos, sunteti cele mai faine contabile!! Imagine postata



#30 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 18 May 2016 - 08:32 AM

multumim, multumim ! :biggrin:

bravo, te-ai scos !
in 2013 mi-am amintit ca a fost nebunia de la inceputul anului, cu trecerea la micro abia de la 1 febr., iar luna ian. ramasa tot cu impozit pe profit ... de aia cred ca mai ai inca o D101 - pt ian 2013.



#31 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 18 May 2016 - 08:54 AM

Da, asa este, uitasem si eu de "minunatia" din 2013 ... uite asa ne mai aducem aminte de toate nebuniile din istorie :laugh:

Ma bucur ca ai rezolvat!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL