Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ONG - revenire la impozit micro ?? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ONG - revenire la impozit micro ??

5 replies to this topic

#1 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1282 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 March 2013 - 09:59 PM

Mai oameni buni , ONG-urile (pers.juridice romane platitoare de imp.pe profit pt.activitatile economice) trec si ele la micro?

Ca de la fisc, fiecare inspector intrebat da alt raspuns ... unii ca da, altii ca nu, altii ca nu stiu inca.

Voi ce informatii aveti?



#2 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 05 March 2013 - 11:20 AM

Pentru ong-uri nu se aplica prevederile og 8 din 2013 care a intrat in vigoare la 1 februarie 2013 referitor la impozitarea cu 3%.




#3 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1282 Postari:
  • Gender:Female

Postat 13 March 2013 - 12:10 AM

Este normal sa nu le incadrezi, dar imi trebuie si o justificare beton, sa stea in picioare si peste 3-4 ani la un control (nu poti sa stii ce idei au in cap inspectorii).

De care sectiune ma leg ca sa justific ramanerea la imp.profit?
De "capitalul social"? Ca alta gaselnita nu vad.



#4 GEORGE NEAGU

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 271 Postari:
  • Gender:Male

Postat 15 March 2013 - 10:22 PM

Cititi la art.15 din codul fiscal si vedeti ca pe acolo, referitor la asociatii si fundatii, nu s-au adus modificari prin og 8 din 2013.



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1282 Postari:
  • Gender:Female

Postat 15 March 2013 - 11:42 PM

Art.15 se refera la scutiri, eu ma refer la ONG-urile platitoare de impozit pe profit (pentru partea din activ.economice care depaseste 15.000 euro/10%)

Acestea sunt persoane juridice romane platitoare de impozit pe profit (pentru ce depaseste 15.000euro).
Singura conditie de micro care poate fi invocata este cea de capital social (adica un ONG nu are capital social subscris/varsat) si atunci sa consider ca nu se incadreaza la microintreprinderi pentru ca nu indeplineste puncul d).



#6 bogdan_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Craiova

Postat 16 March 2013 - 10:21 PM

Asa cum a spus d-l George Neagu ONG-urile nu au legatura cu microintreprinderile. Nu va mai trebuie o alta justificare beton. Este suficient art. 15 din codul fiscal.

Pentru activitatea economica desfasurata de un ONG va uitati la alin 3. Acesta explica acele plafonane si face trimitere la modul de calcul al impozitului "prin aplicarea cotei prevăzute la art. 17 alin. (1) sau art. 18, după caz."

Art. 17 se refera la cota de 16%, iar art 18 la cota suplimentara de 5% pt baruri, discoteci s.a.m.d.

In concluzie nici o legatura cu microintreprinderile.

Aceasta postare a fost editata de bogdan_p: 16 March 2013 - 10:27 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL