Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
vechime in cartea de munca - Probleme ITM - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

vechime in cartea de munca - Probleme ITM

6 replies to this topic

#1 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 26 March 2013 - 11:00 AM

Am preluat o firma, care a ajuns la lichidator pentru nedepunere bilant.
Verificand actele constat ca avea un angajat in perioada 2006-2007 pentru care depunde declaratiile la finante si plateste contributii DAR nu depune nimic la ITM, nici macar nu inregistreaza firma.
Ce mai pot face acum pentru ca angajatul sa aiba inscrisa in cartea de munca perioada lucrata?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 March 2013 - 11:17 AM

Perioada exista la CAS, daca s-au depus declaratiile. Pensiile sunt calculate de CAS nu de ITM.

Cartea de munca n-are nici o valoare dupa apr.2001 (poate sentimentala :))..)




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2013 - 11:43 AM

@mgabi are dreptate ! :smile:

daca vrei, ii poti elibera tu o adeverinta de vechime, in baza contractului de munca si a pontajului.
pt. salariat, aceste acte sunt doveditoare.
de asemenea, pers. respectiva isi poate lua o adeverinta pt stagiul de cotizare de la casa de pensii - daca decl. au fost depuse.



#4 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 26 March 2013 - 11:46 AM

Asta chiar daca firma nu figureaza la ITM ca si angajator?
Si in acest caz sa nu mai incerc sa depun declaratiile la ITM? Sa las totul asa?
Poate angajtul respectiv sa verifice la pensii daca apare cu vechime, sa fie el linistit?



#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 March 2013 - 11:50 AM

Se duce la CAS si cere stagiul de cotizare complet, prima data in an se elibereaza gratuit.
Face o cerere (cred ca gaseste formularul pe la copiator) si o depune la CAS.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2013 - 12:02 PM

in mod normal, ar trebui facute si demersurile pt inreg. la ITM, insa, daca nu le mai faci, amenzi nu cred ca mai puteti lua fiindca fapta e f veche si-i prescrisa (dupa parerea mea).
de aceea, in cazul acestei firme, eu nu m-as mai complica cu raportari la ITM, ci m-ar interesa numai cele la pensii - pt stagiul de cotizare al fostului salariat.
cel mai bine ar fi sa vb cu lichidatorul firmei, el stie cel mai bine ce-i trebuie ca sa inchida firma.

da, poate si pers. respectiva sa ceara acea adev., in nume personal, insa cred asta costa; nu stiu care mai e tariful exact, dar parca era vreo (150 ) 15 lei pt un asemenea document.

vezi
Decizia Casei Nationale de Pensii Publice nr. 1/2012 privind comisionul si tarifele care se percep de catre Casa Nationala de Pensii Publice si de catre casele teritoriale de pensii la efectuarea unor operatiuni care nu sunt legate de stabilirea si de plata pensiilor si a altor drepturi de asigurari sociale din sistemul public de pensii a fost publicata in Monitorul Oficial, Partea I, nr. 129, din 22 februarie 2012.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 March 2013 - 12:05 PM
corectie tarif CAS




#7 lenuta.pop

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 143 Postari:

Postat 26 March 2013 - 01:31 PM

Cred ca asa o sa fac.
Il trimit pe angajat sa ceara stadiul de cotizare sa vada ca e inregistrata perioada si la ITM las totul asa.
Oricum firma merge mai departe cu lichidarea.Lichidatorul mi-a cerut sa rezolv situatia asta.
Of nu va puteti imagina in ce hal sunt actele!

Va multumesc frumos.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL