Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
NEplata servicii contabile - ce fac cu actele ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


NEplata servicii contabile - ce fac cu actele ?


7 replies to this topic

#1 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 15 March 2013 - 07:54 PM

Am cautat pe forum, am dat search dupa toate cuvintele care mi-au venit in cap, dar nu am gasit...asa ca m-am gandit sa deschid eu topicul asta.
Cum ati procedat in cazul in care un client nu v-a achitat facturile de servicii de contabilitate? Am un client care nu mi-a mai achitat facturile de aproape un an. Are ceva probleme cu cash-ul, dar pentru alti furnizori gaseste bani. M-a tot amagit ca o sa-mi dea in transe, l-am crezut si am continuat sa-mi fac treaba, am lucrat actele, am depus declaratii, bilanturi, am facut situatii pentru banca - linii de credit, factoring, pentru societatile de leasing, tot tacamul. Si nimic. Si asa s-a adunat o suma bunicica.
De cand nu mi-a mai platit nu i-am mai dat dosarele, am ditai arhiva acasa. E ok sa nu i le dau pana nu achita tot? Sau ultima balanta? Am incetat deja contractul cu 31 ian.
Multumesc



#2 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 19 March 2013 - 12:48 PM

chiar nu ati avut probleme de genul asta cu clientii? Eu am dat peste singurul neserios?




#3 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 19 March 2013 - 01:59 PM

Contractul incheiat intre parti, reglementeaza colaborarea intre parti.

Cred ca trebuie sa consulti un avocat.

Probabil va fi vorba de :
- notificare prin executor judecatoresc
- dare in judecata.

Pana una alta vezi sa nu-i pierzi urma.



#4 raynaliv

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Neamt

Postat 19 March 2013 - 02:51 PM

Vezi postareates, la 19 March 2013 - 12:48 PM, a spus:

chiar nu ati avut probleme de genul asta cu clientii? Eu am dat peste singurul neserios?

Am si eu probleme de genul dar.... nu i-am anulat contractul de prestari servicii sa nu-l pierd. Daca am mare nevoie de bani il sun sa-i solocit o suma (nu integral) cand ii dau deconturile de tva. Nu i le transmit on-line din aceste motive sa vina sa si le ridice sa le depuna la ghiseu. Asa reusesc sa mai scot bani de la el (trimestrial)!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 20 March 2013 - 12:03 PM

tes, cu tot dragul (si sper sa nu te superi, te rog), esti in situatia asta numai si numai din vina ta !!
dupa pererea mea, dannad001 are dreptate !!
eu stiu ca nu ai voie sa-i retii actele, ci doar sa nu-i dai ce ai lucrat tu, insa, din pacate pt tine si din fericire pt el, deja i-ai depus o multime de decl. - asa ca omu' e asigurat aici si asta n-o mai poti lua inapoi !!

stii cum e zicala :
- prima oara cand esti inselat de catre o anumita pers., e numai vina acelei pers.
- a doua oara cand se intampla e vina amandurora (a ta - fiindca desi te-a inselat o data, totusi i-ai dat o a 2-a sansa fara sa te asiguri ca nu vei fi pacalita din nou, iar a lui - fiindca a facut un mare kk pe bunavointa ta)
- a 3-a oara, e numai ta fiindca nu ti-ai invatat lectia la timp !

asadar :
- pt faptul ca nu te-a platit prima luna, e numai el de vina !
- pt neplata celei de-a 2-a luni (faptul ca i-ai acceptat asa ceva si omu' a profitat de asta) e vina amandurora
- DAR pt neplata celei de-a 3-a luni (si urmatoarele) e numai vina ta fiindca, in continuare, i-ai acceptat o asemenea porcarie ! :sad:

dragilor,
o atitudine atat de concilianta nu va face bine absolut deloc, ci este numai de natura a adanci "teapa", mai ales cand volumul de munca e mai mult decat 1-2-3 decl. pe zero sau (doar) cu preluare de sold !!
sincer ii inteleg pe cei care accepta plati intarziate cand pt firma in cauza au ff putine docum de intocmit si, din aceasta cauza, isi pot asuma lejer riscul de a nu mai fi remunerati vreodata, insa pe restul ... :blink2: nu va inteleg deloc, oricat de mare ar fi disperarea de a nu pierde un client, fiindca iata ca banii tot nu vi-i mai luati, asta-i un risc real si major - stiu multe asemenea ex., iar consecintele rezilierii ctr. in astfel de sit. pot fi extrem de neplacute.

pana la urma, e treaba fiecaruia dintre noi sa ne asiguram, cat mai mult posibil, ca vom primi contravaloarea muncii noastre si eu cred ca pbl. platilor se pune in termenii de baza "mananca el sau mananc eu", iar cine accepta var. "mananca el" atunci trebuie sa-si asume si toate rezultatele acestei optiuni. :sad:

oameni buni, lumea se urateste tot mai mult pe zi ce trece si de aceea o abordare mai intelegatoare/ lejera / binevoitoare a acestor aspecte din partea noastra se materializeaza, de cele mai multe ori, cu o "tzeapa" pe care noi si numai noi am lasat-o sa se intample, iar asta e mult-mult mai greu de rezolvat ulterior !

in concluzie, dragilor, nu uitati :

- tzepe de genul asta ni se intampla pt noi le permitem !!
- daca a trecut si termenul scadent pt plata celei de-a 2-a luni si inca nu ati fost platiti, atunci e cazul sa luati masuri imediate de a va recupera banii + stop lucru / reziliere ctr. !!
- NU asteptati mai mult de atat fiindca sansele sa fiti inselati in continuare sunt din ce in ce mai mari - omu' vede ca merge, ca acceptati astfel de mizerii si vi le va face in continuare, fara absolut nici o remuscare, iar suma va creste cu fiecare luna care trece !!

fiti isteti si tineti cu voi cand e vb de drepturile voastre !! :biggrin:



#6 arnold.levi.h

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 May 2014 - 01:04 AM

Buna,
In primul rand imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.

Problema mea este urmatoarea:
IMM-ul la care am lucrat acuma 4 ani (2010-2011) inca nu si-a platit tot catre mine ce are de platit, din acest motiv, eu nu le-am restituit documentele. Mentionez ca nu am incercat sa le trag o tzeapa si sa le cer mai multi bani. Ne-am inteles intre noi la o suma si aceasta promisiune nu sa tinut de catre ei. Cat timp am fost sub contract de munca, contabilitatea era facuta ok, declaratii depuse, toate ok. Contractul de munca a devenit suspendat cand societatea a intrat la activitate suspendata. Cand a iesit din suspendare, si declaratiile nu mai erau depuse, a luat o amenda, de vina ei spun ca sunt eu.

Mentionez ca contabilitatea sa tinut la mine in birou, pe programul contabil cumparat de mine, pc-ul meu. Ei nu au investit in absolut nimic pentru a asigura de ceea ce am eu nevoie sa le fac hartiile.

Acum sunt amenintat de ei ca vin cu avocati si ca ceea ce fac este ilegal. Am consultat un consilier juridic si zice ca nu au ce sa imi faca. Statele de plata nu sunt semnate, nu este dovada ca s-a facut plata catre mine.
Va rog frumos da-ti cu parerea. Este bine ceea ce fac? Este ilegal? Stiu ca nu ii frumos, dar totusi ma gandesc ca o intelegere este o intelegere si se respecta.

Va multumesc.



#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 May 2014 - 02:12 PM

Codul de procedura fiscala stabileste conditiile de pastrare si arhivare a actelor contabile.
Art. 80 Reguli pentru conducerea evidenţei contabile şi fiscale
(1) Evidenţele contabile şi fiscale vor fi păstrate, după caz, la domiciliul fiscal al contribuabilului, la sediile secundare ale acestuia, inclusiv pe suport electronic, sau pot fi încredinţate spre păstrare unei societăţi autorizate, potrivit legii, să presteze servicii de arhivare.

(2) Prin excepţie de la prevederile alin. (1), evidenţele contabile şi fiscale ale exerciţiului financiar în curs se păstrează, după caz, la domiciliul fiscal al contribuabililor, la sediile secundare ale acestora sau, în perioada 1 - 25 a lunii următoare, la sediul persoanei fizice ori juridice autorizate pentru prelucrarea lor în vederea întocmirii declaraţiilor fiscale.

Orice retineri ale actelor, in afara acestor situatii, poate fi considerata ilegala, iar daca ai ghinionul sa ii vina un control si sa nu poata prezenta actele din cauza ta ... ai mai pus una pe lista fiindca iata ce zice Legea 245/2005 pt. prevenirea si combaterea evaziunii fiscale, la art. 4.

Art. 4. - Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda refuzul nejustificat al unei persoane de a prezenta organelor competente, dupa ce a fost somata de 3 ori, documentele legale si bunurile din patrimoniu, in scopul impiedicarii verificarilor financiare, fiscale sau vamale.


Neplata drepturilor banesti catre tine este o alta pbl., complet separata dpv legal, si ea se solutioneaza numai de catre instantele judecatoresti, daca nu se poate pe cale amiabila. Este f bine ca nu ai semnat statele de plata - va fi o buna dovada ca nu ai primit salariile respective. Atentie, insa, sa nu le fi semnat ei, in fals, caz in care vei fi nevoit sa ceri expertiza grafologica.


Prin urmare, sit. poate degenera usor si, in caz extrem, veti ajunge sa va dati in judecata unii pe altii, fiecare pt motivul sau :

- ei pe tine, pt ca nu le dai evidenta contabila si astfel le blochezi/ingreunezi activ. firmei, le aduci prejudicii

- tu pe ei, pt neplata drepturilor banesti cuvenite.


Eheiii, si uite asa va fi care pe care, cine are mai multi nervi si bani de tocat, cat "sange" ai in "instalatie" ca sa te "bati" cu ei pe termen destul de lung (peste 1 an). :sad:

De mentionat ca ai mari sanse de castig daca dovedesti ca iti datoreaza acei bani, dupa cum si ei SIGUR castiga si vei fi obligat de catre instanta sa le dai actele, DACA si ei dovedesc ca ele sunt la tine si o pot face fie prin marturia ta/ a altora, fie prin P-V de predare/primire - daca exista. Oricum, atunci va trebui sa-ti iei un avocat !!


O intelegere acceptata de ambele parti trebuie respectata, e f adevarat, insa in ziua de azi trebuie sa te asiguri ca va fi asa, luandu-ti cat mai multe masuri de precautie.





#8 arnold.levi.h

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 08 May 2014 - 02:06 PM

Sarumana pentru raspuns Otilia.
Da, am avut un control in 2012, vroia sa ma sperie, (primul meu control :laugh: ) fiindca oamenii care au venit, chiar daca se dadeau controlori, habar nu aveau sa se uite prin bilant/balanta, plus erau ceva cunostinte de-ale administratorului. I-am primit la mine in birou, Acolo firma a luat o amenda, nu din vina mea, ci fiindca a facut administratorul prostii.

Dupa cate inteleg din lege, ii vorba de inchisoare, doar daca nu sunt prezentate documentele la controale? Si la lichidare firma de exemplu? Sau ii tot una? Mentionez ca adminul personal nu s-a prezentat fizic la usa mea sa ceara hartiile, doar amenintari pe telefon.

Oricum la judecata nu ajung, nu prea am incredere ca se va face dreptate, si chiar nu vreau galeata de stres in plus. Vreau doar sa il tin un pic pe jar pe admin. Din 2013 dupa cate am citit intai se intalnesc partiile cu un mediator sa se incerce rezolvarea problemei pe cale amiabila. Daca se ajunge pana aici as fi foarte bucuros fiindca administratorul chiar crede ca incerc sa il fur/santajez.

O zi buna tuturor :biggrin:





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL