Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Deducere TVA bonuri fiscale incepand cu 14.03.2013 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Deducere TVA bonuri fiscale incepand cu 14.03.2013


35 replies to this topic

#1 Irina007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 187 Postari:

Postat 21 March 2013 - 10:21 AM

În data de 14 martie 2013 a fost publicată în Monitorul Oficial al României nr.136, Hotărârea Guvernului nr.84/2013 pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.44/2004.
Una dintre modificările legislative în domeniul TVA instituite prin acest act normativ se referă la deducerea TVA pentru achiziţiile de bunuri şi servicii pe bază de bonuri fiscale emise în conformitate cu prevederile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr.28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare.
Prin Ordonanţa Guvernului nr.15/2012 au fost transpuse prevederile Directivei 2010/45/CE privind facturarea. Una dintre prevederile transpuse în legislaţia naţională se referă la posibilitatea de a permite operatorilor economici să emită facturi simplificate dacă valoarea acestora este de cel mult 100 euro, inclusiv TVA, la cursul din data exigibilităţii TVA. Având în vedere că bonurile fiscale conţin elementele minimale ale unei facturi simplificate şi acestea pot constitui documente pe baza cărora se poate deduce TVA, prin H.G. nr.84/2013 au fost stabilite condiţiile în care TVA poate fi dedusă pe baza bonuri fiscale.
Astfel, începând cu data de 14 martie 2013, prin intrarea în vigoare a H.G. nr.84/2013:

    • pentru orice achiziţii de bunuri şi servicii, s-a prevăzut la punctul 46 alin.(3) din Titlul VI al Normelor de aplicare a Legii nr.571/2003 privind Codul fiscal, aprobate prin H.G. nr.44/2004, astfel cum au fost modificate prin H.G. nr.84/2013, faptul că TVA poate fi dedusă de beneficiar, în condiţiile legii, pe bază de bonuri fiscale emise în conformitate cu prevederile OUG nr. 28/1999, a căror valoare individuală, inclusiv TVA, nu este mai mare de 100 euro, dacă furnizorul/prestatorul a menţionat pe bonul fiscal cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal codul de înregistrare în scopuri de TVA al beneficiarului. Cursul de schimb utilizat pentru determinarea în euro a valorii bonului fiscal este cursul din data emiterii bonului fiscal. Aceste prevederi sunt aplicabile inclusiv pentru livrarea de carburanţi auto pe baza de bonuri fiscale.
    • la aceeaşi dată şi-au încetat aplicabilitatea prevederile referitoare la justificarea deducerii TVA pentru carburanţii auto pe baza bonurilor fiscale, indiferent de valoarea acestora, emise conform OUG nr.28/1999, în condiţiile în care acestea erau ştampilate şi aveau înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare a autovehiculului.

În vederea aplicării noilor prevederi, orice comerciant care doreşte ca bonurile fiscale să poată constitui documente pentru deducerea TVA la beneficiari persoane impozabile înregistrate în scopuri de TVA, pot să-şi adapteze soft-urile aparatelor de marcat electronice fiscale astfel încât să poată înscrie pe bonuri, cu ajutorul aparatului de marcat electronic fiscal, codul de înregistrate în scopuri de TVA al beneficiarului.
Comerciantul care nu poate înscrie cu ajutorul aparatelor de marcat electronice fiscale codul de înregistrare în scopuri de TVA a beneficiarului, neavând un soft adaptat în acest sens, la solicitarea beneficiarilor va emite, potrivit legii, factura pentru livrările de bunuri şi/sau prestările de servicii care să cuprindă toate elementele prevăzute la art.155 alin.(19) din Codul Fiscal.
În situaţia în care beneficiarul solicită totuşi emiterea unei facturi care să cuprindă toate elementele prevăzute la art.155 alin.(19) din Codul Fiscal, deşi comerciantul are un soft adaptat prin care poate insera codul de înregistrare în scopuri de TVA a beneficiarului, potrivit legii comerciantul are obligaţia să emită această factură, pe lângă bonul fiscal.

http://www.mfinante....etalii&id=35258

Aceasta postare a fost editata de Irina007: 21 March 2013 - 10:29 AM




#2 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 21 March 2013 - 03:19 PM

M-a sunat un client azi sa-mi spuna ca a alimentat la Agip si a cerut sa i se emita bonul fiscal cu Cui-ul lui inscris direct de pe casa de marcat. Surpriza!!!!! Benzinaria cu pricina nu avea casa de marcat updatata conform legislatiei.
Daca benzinariile nu au - avem pretentii la ei - ce sa mai zicem de magazinele mai mici? Librariile de exemplu?




#3 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2013 - 04:16 PM

mai nimeni nu are, acum, casa de marcat update cu aceasta modificare legislativa !!

aproape toata media economica (si nu numai ) critica faptul ca masura cu pricina este NEaplicabila la momentul asta + cel din viitorul apropiat ( ca sa fim f. optimisti in aprecieri si sa nu (le) zicem altele mai de durata ... ) !!

bravo, guvernanti !! :angry2:



#4 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 21 March 2013 - 05:16 PM

E foame mare de bani! Asa ca, pentru inceput, nu se deduce TVA la combustibil, ca doar cine poate sa stea la coada la benzinarie sa ia factura. Apoi, baietii destepti distribuitori de case de marcat trebuie sa-si faca plinul. Probabil, ca sa poata sa cotizeze mai departe.

Vorba unui unchi de-al meu mai in varsta: Sa le dea Dumnezeu un fiu si-un frate!

Aceasta postare a fost editata de kmkz: 21 March 2013 - 05:17 PM




#5 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 21 March 2013 - 08:27 PM

Doar nu-si inchipuia cineva ca se vor modifica in 2 zile programe, memorii, softuri de case ... si chiar alte case de marcat (acolo unde chiar nu se poate introduce o informatie noua, pentru ca nu a fost construita casa pentru asa ceva!)

Iar ei stiau ce debiteaza (in scris), vorba lui kmkz , este foame mare de bani, jecmanesc tot ce prind (mai putin pe aia mari, ca sunt de-ai lor).
Oare cat de idiotizata este populatia asta de inca ii mai suporta? (indiferent de culoare,nuanta)
Sau suntem doar lasi din mosi-stramosi (genetica bat-o vina!) ?

Cel mai bine ar fi ca toti care alimenteaza sa ceara factura (pe care sunt obligati s-o dea la cerere!), sa vedem cand s-or face cozi frumoase la casierii, se vor sesiza oare?
Macar benzinarii mari sa zica ceva, poate pe ei ii aude cineva.



#6 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 22 March 2013 - 09:55 AM

mgabi:

Citeaza

Doar nu-si inchipuia cineva ca se vor modifica in 2 zile programe, memorii, softuri de case...

Bineinteles ca s-a facut cu buna stiinta, este o bataie crasa de joc pe fata, iar noi, asa cum spui suntem cred ca cei mai lasi sau chiar cei mai prosti dintre cei prosti :angry2: . Pana cand?????????????

Au dreptate si simpaticul "kamikaze" si draga Otilia, CF s-a facut pe o banca, au dat cu zarul si daca a iesit 5 si 6 si-au spus hai sa modificam art. 5 alin.6, sau alte "posibilitati" si evident este rea credinta, cum nu cred ca a mai fost vreodata.

mgabi: "Cel mai bine ar fi ca toti care alimenteaza sa ceara factura..."
Cel mai bine ar fi sa nu mai alimentam bugetul deloc cateva luni si asa suntem in colaps si mergem tot inspre rau, macar sa simta si cei de sus ceva la buzunar... Chestia cu benzina este inca o picatura, cum se facea tortura, picatura cu picatura, eu sunt extrem de furioasa pt. toate modificarile si modificarile la modificari aduse in ultimele luni in legislatie si evident mi-e SILA de guvernantii nostri!!!!!

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 22 March 2013 - 10:00 AM

Dana




#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 22 March 2013 - 11:34 AM

Multumim, ne "bucuram" :sad: .

Dana




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2013 - 02:55 PM

Vezi postareaDana42, la 22 March 2013 - 09:55 AM, a spus:

... CF s-a facut pe o banca, au dat cu zarul si daca a iesit 5 si 6 si-au spus hai sa modificam art. 5 alin.6, ................
:laugh:

furiosi, dar cu simtul umorului de nota 10 !!



#9 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 March 2013 - 10:57 PM

Daca tot suntem la umor , ce ziceti, se vor raporta in 394 aceste bonuri (care acum au regim de factura simplificata) ???

Glumeam, sper sa nu se gandeasca si ei la asta :laugh:



#10 anansc83

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Arad

Postat 23 March 2013 - 07:47 PM

V-as ruga sa-mi spuneti, in cazul in care pana la data de 14.03.2013 salariatii cu auto proprie imi aduceau decont de cheltuieli + bon fiscal carburant, de acum va trebui sa solicit factura cu datele firmei + decont in vederea deducerii TVA de 50%?



#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 March 2013 - 04:19 PM

Citeaza

anasc83: va trebui sa solicit factura cu datele firmei + decont in vederea deducerii TVA de 50%?
Da, daca nu este trecut pe bonul fiscal, de catre casa de marcat a emitentului, codul fiscal al societatii.




1. "Minunea" aceasta intra in vigoare in 14.03.2013? Bine am inteles? Ce mult imi plac :sad: fractiunile acestea de luna la modificari.

2. Nu mai citesc in CF, sigur stie cineva de aici: cheltuiala cu TVA-ul este deductibila?

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 27 March 2013 - 04:21 PM

Dana




#12 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 March 2013 - 04:37 PM

Scuze, corectie la punctul 2: cheltuiala cu combustibilul este deductibila?

Dana




#13 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 March 2013 - 09:08 PM

Daca te referi la deducerea limitata... a ramas in vigoare. Doar informatiile care trebuie sa apara pe facturi/bonuri pentru a fi luate in considerare s-au modificat.

Ai un bon de motorina pentru o duba cu care transporti marfa/ materiale ... este deductibila integral;
Ai un bon cu motorina pentru masina dir.general ... este deductibila 50%
Ai un bon de combustibil pentru masina amantei dir.general (adica a 2-a masina a dir.general) ... nu-i deductibila (teoretic trebuie chiar imputata suma).



#14 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 March 2013 - 12:06 PM

Buna,

Inteleg ca nu mai este nevoie ca bonul sa fie stampilat?

Dar daca ai un bon de taxi fara CUI (factura nu se pune problema sa primesti) mai trebuie stampila sau nu pe el?

Aceasta postare a fost editata de mihael@: 28 March 2013 - 12:15 PM




#15 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 28 March 2013 - 12:45 PM

Merci mult, Gabi!

Citeaza

Ai un bon de combustibil pentru masina amantei dir.general...
:biggrin: ... simpatica!
Din pacate ai si dreptate.

Dana




#16 cristian nastase

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:

Postat 29 March 2013 - 01:10 PM

Am o intrebare oarecum fara sens, totusi as vrea sa aflu parerea voastra: daca firma nu este inregistrata ca platitor de tva, avand un cod caen scutit de tva (servicii medicale), mai e nevoie inscrierea codului de identificare fiscala a firmei pe bonurile fiscale de la benzinarie?



#17 dannad001

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 224 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 29 March 2013 - 01:41 PM

Din cate am inteles, Bonul fiscal cu CUI-ul cumparatorului simuleaza Factura simplificata.

Din aceasta perspectiva, ca sa ai document justificativ valabil pentru deducere cheltuiala/tva,
trebuie sa soliciti un astfel de Bon "fitos".

Atentie Bonul sau Factura simplificata trebuie sa aiba valoarea totala (inclusiv tva) sub 100 EURO.

Cu emiterea facturilor simplificate este o intreaga distractie (implica motivarea necesitatii emiterii acestui tip de facturi, la ANAF).

Daca Bonul nu are cui-ul cumparatorului, vanzatorul trebuie sa emita Factura normala la cererea clientului. Iar daca nu-i da factura, nu cumpara (daca isi permite).

Pana se schimba softurile caselor de marcat, cumparatorul trebuie sa intrebe din prag "Emiteti factura ?" si numai dupa aceea eventual intra :smile:



#18 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 29 March 2013 - 10:03 PM

"Minunea" este necesara DOAR pentru deducerea TVA-ului.

Cheltuiala se poate deduce si cu bonurile de pana acum (daca faci un decont sau memoriu justificativ sau ce-ti trece prin cap sa scrii acolo).



#19 MariusDaniel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male

Postat 30 March 2013 - 04:39 PM

Buna ziua si bun gasit tuturor, având in vedere ca este primul meu post pe acest forum.
Intradevar nefericita data intrarii in vigoare, puteau macar sa astepte un inceput de luna sau de trimestru pentru asta, dar cred ca s-au temut de data de 01 aprilie, ca sa nu fie considerata o gluma :biggrin2:.
Altfel, hai sa vedem si beneficiile acestei reglementari, din punctul nostru de vedere, al contabililor.
Astfel, eu sunt convins ca se va reduce pana la disparitie numarul bonurilor fiscale de combustibil aduse cu ghiotura de unii clienti, luate de la benzinari, probabil la adapostul intunericului, cu stiu eu ce comision.
Daca era dupa mine, simplificam si mai mult si vorbeam doar de factura fiscala.
Am facut programe de gestiune si contabilitate si stiu cat de usor si rapid se poate emite o factura cu un program destept, chiar si la benzinarie. In fond, operatorul nu trebuie sa primeasca si sa introduca in program decat codul fiscal al beneficiarului, restul face softul singur ( aduce datele din baza de date ANAF, completeaza denumire, adresa si numarul de inregistrare la Registrul Comertului, ba chiar se si evita transmiterea orala a unui cod fiscal gresit).
Mai mult decat atat, poate exista un terminal la pompa ( in genul celui de la Rompetrol), unde conducatorul auto, cat timp asteapta ca utilajul sa-i gâlgâie in rezervor zecile de litri de combustibil, poate sa confirme ca doreste factura fiscala si sa completeze deja codul fiscal si eventual, chiar numarul de inmatriculare al autovehicolului. Pana ajunge el la casa si spune numarul pompei, factura e deja in sistem, tiparirea neluand mai mult timp decat a unui bon fiscal obisnuit.
Eu unul chiar sper sa vad cat mai curand asa ceva la benzinarii.

Aceasta postare a fost editata de MariusDaniel: 30 March 2013 - 04:41 PM




#20 kmkz

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 399 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 31 March 2013 - 04:45 PM

Din punct de vedere al contabililor nu exista niciun avantaj, inregistrarile contabile sunt aceleasi, eventual mai complicate daca nu poti sa-ti deduci TVA..
Din punct de vedere al clientilor seriosi care se aprovizioneaza de la benzinarii, nici atat. Oamenii astia nu au de pierdut decat timp, asteptand la coada sa li se completeze o factura sau o minifactura.
Din punct de vedere al benzinariilor, cred ca e nasol de tot, ca trebuie sa-si schimbe aparatele de marcat sau, cel putin, softurile de facturare.
Din punctul tau de vedere, lucrurile sunt roz. Ce ochelari folosesti?






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL