Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
RIF - diminuare pierdere contabila - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


RIF - diminuare pierdere contabila

pierdere contabila rif
7 replies to this topic

#1 Blytz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 21 March 2013 - 04:19 PM

In urma controlului financiar, mi s-a dat dispozitie sa diminueaz pierderea CONTABILA. De ex:
Am o pierdere de 1000 lei si trebuie redusa conform RIF la 500 lei. Asta inseamna ca la sf anului, in 121 trebuie sa am pierdere 500 lei. Cum se inregistreaza?



#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 March 2013 - 12:06 AM

Pai acea pierdere contabila vine din niste cheltuieli "eliminate".

De obicei este vorba de cheltuieli care n-au legatura cu activitatea.
Cu alte cuvinte, cheltuieli pe care nu trebuia sa le includeti pe clasa 6 , ci sa le imputati asociatilor/adminitratorilor/angajatilor sumele.... etc.




#3 Blytz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 March 2013 - 09:38 AM

Vezi postareamgabi, la 22 March 2013 - 12:06 AM, a spus:

Pai acea pierdere contabila vine din niste cheltuieli "eliminate".

De obicei este vorba de cheltuieli care n-au legatura cu activitatea.
Cu alte cuvinte, cheltuieli pe care nu trebuia sa le includeti pe clasa 6 , ci sa le imputati asociatilor/adminitratorilor/angajatilor sumele.... etc.

Desigur ca vine din niste cheltuieli eliminate, care trebuiesc "date jos din pierdere". Nu se imputa nimanui, doar micsoreaza pierderea. Dar pana acum eu nu am gasit o inregistrare contabila (si m-am interesat destul) pentru speta asta....
Problema vine in situatia in care vreau sa diminueaz pierderea contabila din capitalul social, si nu imi bate soldul lui 121 si bilantul cu "pierderea reala", adica pierdere initiala-"cheltuieli de dat jos".

Merci frumos de raspuns, si mai astept si alte pareri...

Aceasta postare a fost editata de Blytz: 22 March 2013 - 09:47 AM




#4 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 22 March 2013 - 11:30 AM

Blytz, citeaza ce scrie in Raportul de inspectie fiscala, trebuie sa existe argument pt. cei 500 de lei, nu are rost sa bajbaim si sa facem presupuneri.
Ca si regula se storneaza inreg.initiala, si se face alta corecta + refacere calcul impozit profit, daca este cazul..

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 22 March 2013 - 11:32 AM

Dana




#5 Blytz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 March 2013 - 01:04 PM

Vezi postareaDana42, la 22 March 2013 - 11:30 AM, a spus:

Blytz, citeaza ce scrie in Raportul de inspectie fiscala, trebuie sa existe argument pt. cei 500 de lei, nu are rost sa bajbaim si sa facem presupuneri.
Ca si regula se storneaza inreg.initiala, si se face alta corecta + refacere calcul impozit profit, daca este cazul..

Nu e nici o presupunere! Asta scrie in RIF. Este vorba de o diminuare a pierderii colective, pe 3 ani !!! Si exista un argument: "Diminuare a pierderii cu suma de 207.000 ca urmare a inregistrarii unor cheltuieli nejustificate."
am pierdere 1.200.000 din care trebuie sa scad 207.000 (CONTABIL)
Dana42, nu poate exista un storno pentru ca nu este vorba de 1 inregistrare, si nici nu este in an curent.
Va multumesc pentru implicare!

Aceasta postare a fost editata de Blytz: 22 March 2013 - 01:11 PM




#6 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 March 2013 - 03:05 PM

Deci, ai cheltuieli nejustificate. Aste sunt de obicei ale asociatilor (mai rar fac angajatii chelt.nejustificate)
Daca sunt nejustificate, teoretic ar fi trebuit sa le considere avantaje in folosul asociatilor si sa le impoziteze ca dividende (la momentul cheltuielii), si sa-ti ramana si in balanta ca dividende date in avans.

Sau poti inregistra pe debitori diversi.
Oricum va trebui sa faci ceva cu sumele (ori le imputi cuiva, ori le vei stinge cu sumele pe care le vei avea de dat asociatilor la un moment dat). Asta pentru ca nu aveai voie sa la scoti din societate (sunt nejustificate, deci trebuie sa se intoarca in societate)



#7 Blytz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 22 March 2013 - 03:27 PM

Vezi postareamgabi, la 22 March 2013 - 03:05 PM, a spus:

Deci, ai cheltuieli nejustificate. Aste sunt de obicei ale asociatilor (mai rar fac angajatii chelt.nejustificate)
Daca sunt nejustificate, teoretic ar fi trebuit sa le considere avantaje in folosul asociatilor si sa le impoziteze ca dividende (la momentul cheltuielii), si sa-ti ramana si in balanta ca dividende date in avans.

Sau poti inregistra pe debitori diversi.
Oricum va trebui sa faci ceva cu sumele (ori le imputi cuiva, ori le vei stinge cu sumele pe care le vei avea de dat asociatilor la un moment dat). Asta pentru ca nu aveai voie sa la scoti din societate (sunt nejustificate, deci trebuie sa se intoarca in societate)

1. Pe beneficii viitoare nu se poate merge, nu merge treaba asa, ca daca scot firma pe profit peste 5 ani se prescrie si mama lor.
2. Iti dau un exemplu: daca faci o cheltuiala de reparatie fara deviz de lucrari asupra unui spatiu comercial, e beneficiu asociatului? pai nu ca doar nu plec cu lavabila de pe pereti sau cu termopanu` in carca...deci e o cheltuiala nejustificata conform legii, trebuie data jos si afecteaza pierderea...
3. Nu sunt scoase din societate, nici nu ai cum asa, si nici nu se pot "intoarce" niste cheltuieli in societate, ca iti vor afecta nejustificat exercitiul...

Inca mai astept o inregistrare contabila....

Aceasta postare a fost editata de Blytz: 22 March 2013 - 03:28 PM




#8 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 22 March 2013 - 08:41 PM

Daca faci o cheltuiala cu reparatiile,si nu ai deviz, ai doar o factura sau un decont ceva... apoi nu vad de ce sa fie nejustificata. Poate nedeductibila (din lipsa de acte conf.legii), dar nu nejustificata.
Sau cheltuiala nedeductibila (din lipsa acte justificative, adica nejustificata cu acte pentru deducere)

O cheltuiala nejustificata, care afecteaza rezultatul contabil (nu fiscal) este de fapt o deturnare de fonduri/decapitalizare a firmei ... si raman la parerea mea , ca in acest caz tb. sa ceri banii inapoi de la asociati (de la cine a deturnat)

Sigur trebuie sa diminuezi pierderea contabila nu cea fiscala ???

Cam ciudat suna "cererea" lor.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL