Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
arhivare documente contabile - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


arhivare documente contabile


7 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 22 March 2013 - 04:14 PM

dragilor,

va propun sa ne prezentam modul propriu de arhivare a docum. contabile, poate gasim, unii la altii, idei numai bune de pus in practica.

eu imi arhivez docum. in dosare separate, chiar pe culori diferite, de ex. :
casa - in dosare albastre,
banca - in dosare verzi,
clientii/fact. de iesire - in dosare galbene,
fact. de cumparari - dosare portocalii
declaratiile, jurnale de tva, sit. lunare, balante, etc .. - in dosare rosii
mijl. fixe, ob de inv. - in dosare negre
deconturi - in dosare gri
acte personal - in dosare mov

astfel mi-a fost mereu f usor sa gasesc imediat un anume dosar - culoarea e primul element de selectie.
daca am volum mai mare de acte, le tin in biblioraturi separate si de aceeasi culoare cu dosarele (pe cat posibil), de regula pot face asta fiindca tot eu ma ocup de procurarea celor necesare activ. de conta, iar chelt. acestea nu pun pbl. la asemenea firme, mai ales ca la sf. anului mut dosarele in cutii de arhivare si astfel eliberez bibliorafturile pe care le refolosesc si anul urmator (schimb doar etichetarea)... si anul urmator ... pana se strica si trebuie luate altele.
daca volumul e f mic, pastrez arhivarea separata in dosare si le pun in 1-2 bibliorafturi

se poate opta si pt o arhivare mai "la gramada", depinde cum va este mai usor sa lucrati cu actele resp.

voi cum faceti ??



#2 AlexInter

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 24 March 2013 - 01:09 PM

Eu am doar firme cat de cat mici si le tin intr-un biblioraft, cu despartitor dupa fiecare luna: furnizori, clienti, casa, banca, declaratii.




#3 conta_conta

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:
  • Gender:Male

Postat 27 March 2014 - 05:19 PM

Buna ziua.

Trebuie sa asez intr-un dosar documentele aferente unei luni. In ce ordine sa le asez?
Documentele sunt urmatoarele:
  • facturi de intrari
  • facturi de iesiri
  • fisa mijlocului fix
  • proces verbal de receptie
  • proces verbal de punere in functiune
  • decizie de stabilirea a duratei de utilizare si regimul de amortizare
  • nota de receptie (stocuri)
  • bon de consum
  • bon de predare, transfer, restituire
  • dispozitie de livrare
  • delegatie
  • stat de plata
  • decizie de imputare
  • angajament de plata
  • chitanta
  • extras de cont bancar
  • bilet la ordin
  • note contabile aferent imputare
  • note contabile aferente inchiderii de luni
  • lista de inventar
  • nota contabila - plus/minus inventar
  • raport de reevaluare activ imobilizat
  • balanta
  • registru jurnal
  • carea mare
  • jurnal de vanzari si cumparari
  • declaratii: 112 300 101
  • bilant
  • cont de profit si pierdere
  • note explicative

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 28 March 2014 - 03:25 PM
posteaza la topicul corect ! nu bold-ui tot textul ! CITESTE REGULAMENTUL ! avertisment public !




#4 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 22 April 2015 - 03:47 PM

Nu tin actele firmei la mine decat cele din timpul lunii si doar cat le lucrez, apoi le duc inapoi la sediu pentru arhivare, asa ca eu le am ordonate asa:

1) Dosar indicatori (ii zic eu) care cuprinde: (State/foi pontaj + declaratii/recipise + Balanta) * 12 luni de zile + bilant(raportare semestriala)/anexe = un singur dosar pe an cu "di toate"

2) Dosar(e) facturi marfa/nir-uri care cuprinde exact ceea ce e scris pe coperta: factura + nir (capsate) * cate facturi sunt, cronologic, puse in cate dosare trebuie pentru a incapea

3) Dosar (da, unul singur) note contabile (ii zic eu) care cuprinde:

a) Registrele zilnice de casa + documentele justificative (toate capsate si prinse intre ele, nimic nu se pierde), puse cronologic pe toata luna, iar la final tabelul cu toate introduse si separate pe note contabile (da, normal ca nu exista decat chitante/bonuri/z-uri/etc aici)
b) Banci+trezorerie: extrasele de cont + OP (in caz de mai multe conturi deschise, separat pentru fiecare)
c) Rapoartele zilnice de gestiune + tabelul cu facturile/nirurile aferente
d) Regie: toate facturile care nu sunt de marfa (pentru care s-au facut sau nu platile prin numerar sau OP)
e) Clienti: facturi/borderouri
f) Tabeluri cu: descarcarea de gestiune, cu amortizarea MF, decont TVA, etc

Toate astea cu despartitor dupa fiecare (nu inainte de a adauga dupa fiecare sectiune, si tabelul cu toate introduse si separate pe note contabile, totalurile fiecarei coloane reprezentand rulajele conturilor respective).

In cazul societatilor mici pe care le am, dosarul de facturi marfa lipseste, deoarece le adaug direct la punctul 3c) Rapoarte de gestiune.

Acasa eu tin doar: cateva copii dupa documente care mi-ar trebui: certificat inregistrare (pt CUI, CAEN, etc), CI angajati (cand fac diverse acte pt personal), balante lunare, decont tva, ce mai trebuie, plus, logic, baza de date electronica cu "di tati"

Tot la societate am dosare separate pentru toate restul (de care ma ocup sau nu, sau macar le mai pun pe caprarii dupa ce face administratorul haos, luand din ele si nepunandu-le la loc) si anume:
1) biblioraft resurse umane care contine dosare separate pentru fiecare angajat. Fiecare dosar contine file de protectie cu urmatoarele:
a) (CIM + acte aditionale) + adresele ITM
b) Copii: CI, diplome de studii, certificate de membru (personal calificat), etc
c) Fisa postului
d) Fise de evaluare anuale
e) Asigurari de malpraxis, etc (ce mai poate aparea)
2) dosare diverse, pentru fiecare din urmatoarele:
- acte firma original
- contracte furnizori/clienti
- pv expirate
- inventare anuale
- protectia muncii
- evaluari ale firmei
- etc

Adicatalea, pe scurt, toate sunt ordonate si arhivate si notate de poate gasi oricine/orice foarte usor. Si da, notele contabile chiar sunt intr-un singur dosar, "la gramada" cum zice @Otilia, dar nu-mi pot imagina cum pot face altfel decat un dosar pe luna. Da, cand poate cauti ceva dintr-o perioada mai lunga, trebuie sa iei mai multe dosare, dar e acelasi lucru daca eu vreau sa vad din luna X anul Z, si platile in numerar, si platile prin OP, si intrarile de marfa. Eu trebuie sa iau in cazul asta 1 dosar, iar tu 3.

Deci depinde foarte mult de activitatea firmei, si cat de des e nevoie sa mergi in spate pentru a cauta ceva.

Pana sa citesc topicul asta, nici nu m-am gandit vreodata ca ordinea mea pentru care am fost laudat intotdeauna (sunt chiar obsedat de ordina/disciplina/curatenie) poate fi dezordine pentru altii. :laugh:



#5 ena.and

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 55 Postari:

Postat 23 April 2015 - 02:57 PM

Buna ziua, cred ca ideea de a le separa si identifica cu usurinta, ulterior, prin atributul ”culoare” este cea mai nimerita. Dar poate exista si un gram de subiectivism in afirmatia mea; la baza am pregatire artistica...
La societatea la care lucrez documentele se arhiveaza, intr-un singur biblioraft, in ordinea urmatoare: iesiri - intrari - banca - cassa. Separat exista biblioraft pentru declaratii - balante - bilant. Separat, biblioraft cu situatii ANAF / DGFL. Separat, biblioraft pentru DIVERSE.
In linii mari, cam asa.



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 April 2015 - 10:42 AM

Vezi postareaena.and, la 23 April 2015 - 02:57 PM, a spus:

Buna ziua, cred ca ideea de a le separa si identifica cu usurinta, ulterior, prin atributul ”culoare” este cea mai nimerita. Dar poate exista si un gram de subiectivism in afirmatia mea; la baza am pregatire artistica...
sa stii ca ai dreptate !! :biggrin:
nu m-am gandit la asta, dar cred ca se potriveste cu ce spui fiindca si eu am ceva inclinatii artistice ... :smile: ce chestie ...
cert e ca atributul "culoare" evidentiaza totul dintr-o privire si astfel cautarea devine mult mai usoara.



#7 Cami2016

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 25 May 2017 - 10:04 AM

Buna ziua,

As dorii sa stiu si eu care este procedura de distrugere arhiva documente financiar-contabile expirate , care nu mai trebuiesc pastrate. Am intocmit comisie , s-a aprobat distrugerea acestora , exista listele de inventariere si nu stiu cum se pot distruge. Trebuie solicitare de la Arhiva Nationala cu acordul careia se pot duce la o firma de reciclare, sau este suficient intocmirea documentelor interne in firma, si apoi predate la societatea de reciclare ca deseu hartie si carton.

Va multumesc!



#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 May 2017 - 02:02 PM

Cf art. 43 al OMFP 2634/2015,Eliminarea din arhiva entităţii a documentelor financiar-contabile, al căror termen de păstrare prevăzut în prezentele norme a expirat, se face de către o comisie constituită potrivit procedurilor proprii ale entităţii. În această situaţie se întocmeşte un proces-verbal şi se consemnează scăderea documentelor eliminate din Registrul de evidenţă al arhivei

Cf. art.11 din Legea Arhivelor Nationale nr.16/1996, PV de selecţionare, însoţit de inventarele documentelor propuse spre eliminare, precum şi de inventarele documentelor ce se păstrează în arhivă, trebuie să îl înaintezi spre aprobare comisiei din cadrul serviciului teritorial (judeţean) al Arhivelor Naţionale.
Abia după aprobarea primită de la această comisie, poţi scoate documentele din arhivă şi le poţi distruge sau trimite la o unitate de colectare a deşeurilor.






2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL