Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PFA norma de venit rectificat penalizari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PFA norma de venit rectificat penalizari

pfa angajat reducere
3 replies to this topic

#1 alexconrad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 25 March 2013 - 03:05 PM

Bună ziua,

Am un PFA pe normă de venit. Sunt şi angajat cu normă întreagă.
Pe 2012 am depus toate actele, adeverinţă loc de muncă, cerere etc. pentru a avea 50% reducere la impozit.
Pe 2013 nu ştiam (şi nici nu bănuiam măcar) că trebuie din nou să depun aceasta adeverinţă pentru a beneficia de reducere.

Aflând târziu acest lucru, m-am trezit cu 3 zile înainte de termenul de plată al impozitului (25 Martie)
că decizia de impunere îmi cere impozitul integral, fără să mai ia în considerare faptul că sunt angajat.

Fix pe 25 Martie (azi), am fost la ANAF s1 pentru a cere această modificare, am depus actele din nou la registratură şi mi s-a comunicat, verbal, că noua decizie de impunere va fi eliberată cam în 30 de zile. (wow)

Deci am să pot să plătesc impozitul recalculat după termenul din 25, deci am să plătesc penalizări 0.04% pe zi.
(am aflat din http://www.conta.ro/...a-taxe-la-stat/ )

Aceste penalizări trebuie calculate la impozitul integral sau la cel care va fi rectificat ?

Aceasta postare a fost editata de alexconrad: 25 March 2013 - 03:06 PM




#2 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 25 March 2013 - 03:59 PM

Daca se plateste suma din prima decizie, inseamna ca veti palti (de fapt) in avas si pentru trim.2
Daca nu este foarte mare suma, mai bine mergeti pe aceasta varianta.

Alta varianta ar fi sa platiti 1/2 din suma (adica atat cat ar trebui sa primiti pe decizia 2) ... si sa sperati ca veti primi decizia exact asa cum credeati.




#3 Iulian Motoroiu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Buzau

Postat 01 April 2013 - 02:09 PM

Buna ziua,
As dori sa aflu si eu mai multe informatii cu privire la posibilitatea platii a jumatate din impozitul pe venit a unui pfa.
Sunt angajat cu norma intreaga, si am si un pfa. Imi puteti spune unde este specificat in legislatia noastra aceasta posibilitate de a plati jumatate din impozitul datorat de pfa si ce documente ar trebui sa prezint la Administratia financiara pentru a obtine acest lucru.
Va multumesc anticipat pentru raspuns.



#4 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 01 April 2013 - 09:59 PM

50% din impozitul pe NORMA de venit.
Doar daca sunteti impozitat la norma de venit se reduce norma la 1/2, altfel nu.

Normele de venit si criteriile de reducere sunt date de administratiile fiscale din teritoriu.
Le puteti vedea aici pentru 2013:

http://static.anaf.r...e_venit2013.htm






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL