Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Pensia la limita de varsta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Pensia la limita de varsta

pensionare codul muncii
24 replies to this topic

#1 Guest_Bogdan_Marian_*

  • Guests

Postat 25 March 2013 - 09:52 PM

Buna seara,

Tatal meu are o vechime in munca de 36 ani cotizati din care 26 ani si 7 luni pe grupa a II-a 100% (conditii deosebite), + cei 2 ani de armata. Este nascut pe data de 9 Mai 1955. Intrebarea mea este la ce varsta poate sa iasa la pensie dupa ultima lege actualizata a pensiilor???Can iti poate baga dosarul de pensionare?


Astept un raspuns.

Multumesc.



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 March 2013 - 01:27 PM

cf. legii 263/2010, pt anul nasterii 1955 varsta de pensionare la barbati este de 65, cu un stagiu complet de 35 ani.

reducerea varstei de pensionare se face face in conditiile indeplinirii stagiului obligatoriu de cotizare de 35 ani (la tatal tau este indeplinit).
data pensionarii ar fi luna mai, anul 2020 ! din aceasta data scazi cate 3 luni din varsta de pensionare, la fiecare an lucrat in conditiile de care spui.

nu sunt f sigura de cele 3 luni pt per. anterioara anului 2001, dar mai "scormonesc" ... pt anii de dupa 2001 sunt sigura.

Art. 18. - Pentru perioadele ulterioare datei de 1 aprilie 2001 care reprezinta, conform legii, stagiu de cotizare realizat in conditii deosebite, conditii speciale sau alte conditii de munca se acorda perioade suplimentare la vechimea in munca sau la vechimea in serviciu, care constituie stagii de cotizare in conditii normale, dupa cum urmeaza:
a) 3 luni pentru fiecare an lucrat in conditii deosebite de munca;



am mai gasit si asta : http://www.pensiinea...r-de-pensionare
cf. acestui tabel, varsta de pensionare se reduce cu 6 ani pt cei 26 de ani munciti in conditii deosebite.

ambele date sunt luate din legea 263/2010 actualizata... :sad:
........................................................................................................

uite si aici : http://www.cjpvn.ro/...rea_virstei.htm
cf acelor cifre cu rosu, s-au aplicat tot cate 3 luni la fiecare an lucrat in conditii deosebite, deci 26 ani x 3 luni/an = 78 luni = 6 ani si 5 luni.


Locurile de muncă în condiții deosebite

Sunt acele locuri de muncă, care, în mod permanent sau în anumite perioade, pot afecta esențial capacitatea de muncă a asiguraților, din cauza gradului mare de expunere la risc.

Asigurații care au realizat stagiul complet de cotizare și care și-au desfășurat activitatea, total sau parțial, în condiții deosebite de muncă, au dreptul la pensie pentru limită de vârstă, cu reducerea vârstelor-standard de pensionare, conform tabelului.


Imagine postata Stagiul de cotizare în condiții deosebite de muncă (ani împliniți) /
Reducerea vârstelor-standard de pensionare (ani impliniți)
6 / 1,0
8 / 1,5
10 / 2,0
12 / 2,5
14 / 3,0
16 / 3,5
17 / 4,0
18 / 4,5
20 / 5,0
22 / 5,5
24 / 6,0
26 / 6,5
28 / 7,0
30 / 7,0
32 / 7,5

Vârstele de pensionare reduse conform prevederilor de mai sus nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei și de 55 de ani, pentru bărbați.




#3 Silvia5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 46 Postari:

Postat 03 April 2013 - 12:02 PM

buna ziua
am si eu o intrebare ,femeile la ce varsta pot iesi la pensie anticipat si ce conditi trebuie sa indeplineasca ,



#4 ovidiu ciobanasu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:
  • Gender:Male

Postat 12 April 2013 - 09:45 PM

Buna,

In legătura cu pensionarea anticipata la femei, aceasta este în strânsa legătură cu vârsta și vechimea în câmpul muncii.


Am pus tabelul cu Vechimea necesara pentru pensionare, Data pensionarii după anul și luna nașterii, stagiu de cotizare complet, Stagiu minim de cotizare, Vârsta standard de pensionare, conform Anexei Nr 5 din Legea Sistemului Unitar de Pensii Publice.


Spor!

Aceasta postare a fost editata de ovidiu ciobanasu: 12 April 2013 - 09:51 PM




#5 Miutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:VATRA DORNEI

Postat 24 May 2013 - 09:59 AM

Buna ziua!
Vin si eu cu o intrebare.
O salariata implineste pe 17 iulie 2013 varsta legala pentru pensionare (mai exact are 59 ani si 6 luni pe 17 iulie) . Are vechimea necesara, iar cei care se ocupa de dosarele de pensionare la Casa de Pensii au spus ca pe 17 iulie isi poate depune cererea.
Contabilii care au mai facut dosare de pensionare au spus : sa emit decizie cu data de 30.06.2013 (desi pe 17 iulie implineste 59 ani, 6 luni),, raportata in Revisal, sa scot din Revisal raportul salariatului, sa trasmit declaratia 112 pe luna a 6- a pana pe 15.07.2013, si impreuna cu celelate acte ce se cer( cererea, adeverinta cu stagiul de cotizare , decizia?, etc) , d-na le va depune la Casa de Pensii.

Eu am citi peste tot ca decizia o emit doar la data primirii deciziei de pensionare.
Cum este corect?
Va multumesc!



#6 MariusDaniel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Gender:Male

Postat 06 June 2013 - 03:08 PM

Nu ai cum sa emiti decizia inainte de implinirea varstei de pensionare. Ii vei afecta vechimea. Ulterior acestei date o poti emite oricand. Normal ar fi sa astepti sa incheie activitatea pana la 31 iulie si sa emiti decizia de incetare a contractului de munca. Depinde cum vrea si viitoarea pensionara. Un dosar poate dura cateva luni la Casa de Pensii si poate ca nu vrea sa faca foamea pana atunci. Deci poti sa o mai tii ca salariata pana ii iese decizia. Mai mult decat atat, poate continua si dupa asta sa munceasca, urmand a i se face un nou contract de munca, daca pensia nu este cu anticipatie sau pe caz de boala.



#7 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 June 2013 - 04:47 PM

Salariata va primi notificare din partea angajatorului ca ii inceteaza contractul individual de munca pe perioada nedeterminata - momentan in vigoare - exact din data la care indeplineste conditiile iesirii la pensie (in cazul de fata la 17 lulie 2013). Din acel moment trebuie incheiat un alt contract de munca incepand cu 18 iulie 2013.
La dosar, daca are studii superioare, are nevoie de adeverinta de la facultate ca a urmat cursurile de zi (adeverinta se obtine pe baza copiei diplomei si a foii matricole).
Si ar fi bine sa isi depuna dosarul de pensie cu vreo cateva zile inainte. Pana nu demult trebuia facuta asta cu o luna inainte. Daca intarzia, i se lua in calcul pensionarea de la data depunerii :blink:
Am studiat problema, ma intereseaza personal :wink:
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#8 F.Bogdan

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 22 October 2013 - 02:57 PM

Multumesc pentru raspuns.

Inca nu m-am lamurit daca i se scad 6 ani sau 6,5 ani. Deci habar nu am cand sa il trimit sa isi depuna dosarul de pensionare.



#9 maneamircea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 336 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 24 October 2013 - 12:30 PM

Data depunerii dosarului este 5 Mai 2014 , Data iesirii la pensie se reduce cu 6 ani, pentru cei 26 de ani lucrati in grupa a II-a de munca , sau in conditii deosebite de munca.
Manea Mircea



#10 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 January 2014 - 06:08 PM

Vezi postareafboji, la 06 June 2013 - 04:47 PM, a spus:

Si ar fi bine sa isi depuna dosarul de pensie cu vreo cateva zile inainte.
Ei bine, n-am studiat problema prea bine :dry:
Pentru ca m-am grabit si am depus dosarul cu 5 zile inainte (ma gindisem ca si-asa o sa le ia ceva timp pana il iau in lucru)... decizia emisa a fost pentru pensie anticipata de la data depunerii dosarului. Nimeni n-a stat sa verifice ca este absurd sa ceri asa ceva cu 5 zile inainte de implinirea varstei de pensionare legala, sa ma anunte ca e o problema (doar ti se cere numarul de telefon pentru comunicare in eventualitatea unor neconcordante). Decizia am primit-o practic dupa 3 luni si pentru a fi pusa in plata asteptau sa le duc decizia de lichidare (ca pentru pensionare anticipata).
Si de atunci tot incerc sa indrept lucrurile, ca mereu intervine cate ceva (acum nu le merge nu stiu ce program).

DECI NU DEPUNETI dosarul inainte de data exacta, ci in termen de 30 de zile de la implinirea varstei, conform legii.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#11 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 24 June 2015 - 08:04 AM

Am folosit functia de cautare, dar nu exista topic mai nou ca acesta sau cu raspunsul dorit.

Problema:
- 1 aprilie = salariatul depune dosar pentru pensioare pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard
- 10 iunie = i-a sosit decizia privind iesirea la pensie (pe nume personal)
- 23 iunie = i-a sosit decizia privind iesirea la pensie (pe adresa societatii)

Am vreun termen legal de 5 zile lucratoare in care pot emite decizia de pensionare? Adica as vrea sa fac decizia de incetare a CIM cu data de 30 iunie (fiind a 5-a zi lucratoare de la sosirea deciziei) pentru a incheia luna intreaga si a nu ma complica cu statul/declaratia/etc.

Apoi voi face CIM nou cu data de 1 iulie (deoarece vreau sa pastrez salariatul in functie), cu noul salariu (era pe salariul minim, care creste de la 1 iulie), neplatindu-i contributia pentru somaj (salariat+angajator).

Altfel trebuie sa fac decizie cu 23, CIM nou cu 24, aditional cu 1 iulie. Toate astea insemnand raportari separate a Revisalului catre ITM.

Ca am tot auzit ambele variante: trebuie incetat la data comunicarii (23 iunie) sau in 5 zile lucratoare de la data deciziei (maxim 30 iunie). Chiar si la ITM mi se raspunde diferit.



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 June 2015 - 10:54 AM

Codul muncii, ART. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
...............
c) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare; la data comunicarii deciziei de pensie in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare;

prin urmare, CIM inceteaza de drept la data comunicarii deciziei de pensie, adica 23.06.2015.




#13 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 29 June 2015 - 07:41 AM

Multumesc pentru raspuns. Dar tot in acel art. 56, avem alin (2) care spune:

"(2) Pentru situațiile prevăzute la alin. (1) lit. c) - j) , constatarea cazului de încetare de drept a contractului individual de muncă se face în termen de 5 zile lucrătoare de la intervenirea acestuia, în scris, prin decizie a angajatorului, și se comunică persoanelor aflate în situațiile respective în termen de 5 zile lucrătoare."



#14 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2015 - 11:45 AM

dupa parerea mea, ai un termen de 5 zile sa emiti efectiv decizia de incetarea CIM de drept, dar data incetarii ramane 23.06.2015 fiindca angajatorul are obligatia de a intocmi efectiv decizia prin care constata incetarea de drept a CIM, in termen de 5 zile lucratoare de la data la care i s-a a comunicat decizia pentru pensionare.
termenul asta nu schimba data de incetare a CIM, ci doar da firmei un ragaz de cateva zile pt a emite docum. necesare prin care angajatorul constata (nu dispune, ci constata) incetarea CIM de drept, la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.

alte pareri, va rog ? :smile:



#15 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 29 June 2015 - 04:47 PM

Asta am mai auzit-o si eu. Dar majoritatea celor cu care am vorbit, au spus ca am 5 zile la dispozitie, dupa ce soseste decizia, sa fac incetarea contractului.

Chiar si la ITM mi s-a spus de catre 2 angajati (cand am fost in zile diferite), ca in cazul altor tipuri de pensionari, da, e nevoie de o decizie la data comunicarii, pentru ca fara sa fie depusa la dosar si aceasta, nu incep sa vireze pensia (in caz de handicap, sau anticipata, etc).

Dar in cazul pensionarilor pentru limita de varsta, in cazul in care vreau sa-l si pastrez in firma, sa-i fac incetarea contractului si apoi contract nou, mi se pare pur si simplu o hartogaraie inutila cu care nu rezolv nimic.

Si in aceasta speta, eu am privit acest articol al Codului Muncii, doar o posibilitate a angajatorului de a evita cele 20 zile de preaviz mentionate in CIM. Daca soseste decizia si nu doresti sa-l mai pastrezi in firma, il poti da afara cu art. 56, lit. C, fara sa astepti cele 20 zile de preaviz, contractul incetand de drept in cazul asta.



#16 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2015 - 10:14 AM

eu cred ca n-ai ce-i face ... trebuie sa-i constati incetarea de drept a CIM avut pana in 23.06. si tot in 23.06 sa ii faci un alt CIM cu care sa mearga mai departe ca pensionar.
ai grija si la "lichidarea" CO aferent ctr. vechi = eventuala compensare in bani fiindca sunt ctr. diferite, chiar daca-s pt aceeasi pers..

daca stai sa te gandesti bine, oricum e necesara operatiunea asta, fie ca o faci acum, fie ca o faci dupa cateva zile; inteleg si sunt de acord cu tine ca era mai comod sa te fi prins sfarsitul lunii cu contractul initial, dar asta-i sit. (legislatia). daca primeai decizia mai devreme de 23.06 si nu se "aranja" la fix per. aceea de 5 zile, ce faceai ... ?
intre cele 2 ctr. e si o dif. de impozitare, stii bine.

multumim pt topic, ne-am mai actualizat informatiile in speta. :smile:



#17 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 30 June 2015 - 02:08 PM

Mi se pare "cumva" sa te oblige sa ii incetezi contractul la data comunicarii, fara perioada de preaviz nimic. Salariatul stia ca-si face dosarul de pensionare, dar societatea nu, si poate nu se poate dispensa de acea persoana.

Plus, cum ai specificat si tu, conform legii, trebuie sa-i acorzi concediul de odihna inainte de a-i inchide contractul, deci nu o pot face asa cu una cu doua, deci se cam bate cap in cap. Exista deci cateva probleme cu privire la acest articol (de parca ar fi doar asta), probleme cu care si cei de la ITM au fost de acord, si probabil d-aia m-au sfatuit sa nu mai fac nici o inchidere.

Eu totusi i-am facut ce trebuie, chit ca mi-am pus in cap cei 2 sefi. Doar doream sa caut raspunsuri suplimentare pentru a avea sustinere.

Cat despre diferenta de impozitare, doar cea cu privire la contributia de 0.5% somaj angajat/angajator nu se mai plateste in cazul pensionarilor pentru limita de varsta. Alta diferenta fata de un salariat normal, nu stiu sa existe (impozitare, norma de lucru, zile CO, etc).

Ah, si in caz ca nu eram singurul in dubii cu privire la asta, se poate trimite o singura data Revisalul (.rvs-ul) la ITM daca se modifica contracte diferite pentru ca se creeaza pozitii diferite pentru persoana la care i se deschide contract nou, ramanand si cel vechi cu caracterul de "incetat", comparativ cu modificarile consecutive ale aceluiasi contract, unde trebuie trimis Revisalul dupa fiecare modificare, nu doar la final.



#18 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2015 - 06:54 PM

CO n-ar fi o pbl. fiindca la inchiderea CIM vechi ii banii de concediu aferent si ai rezolvat-o usor, iar faptul ca salariatul n-a anuntat firma nu e asa mare lucru fiindca imediat se face noul ctr. si omu' este pe post in continuare - deci nu ramaneti "neacoperiti" nici macar o zi.
neplacut e doar ca tu ai de facut niste operatiuni si de intocmit documente pe care nu le aveai in planul de lucrari pt. zilele astea si, probabil, toata tevatura ti-a cam afectat volumul si ritmul de lucru.
te inteleg pt. ca si pe mine ma enerveaza cand imi planific lucrarile ca sa fac fata mai bine unei per. aglomerate, dar intervin urgente care imi dau peste cap toata planificarea fiindca pt. ele trebuie sa las tot, fir-ar sa fie, apoi sa recuperez lucrand si mai mult pt. a ma incadra in termene.



#19 mgabi

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1344 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 June 2015 - 09:57 PM

Si eu cred ca este o tampenie articolul cu pricina, mai ales din motivul expus de georgyc: daca eu nu stiu ca-si face dosar de pensionare si merge pe burta ... si ma trezesc intr-o zi ca primesc decizia si de maine nu mai vine omul la munca ?? Ce fac?

N-am timp sa-mi caut alt om, sa-i fac fise,analize si restul, sa-i inregistrez apoi contractul; n-am cum sa-i fac pensionarului lichidarea, darea in primire etc.

... si cand dumnezeu preda viitorului angajat (cand l-oi gasi) lucrarile in curs?

Situatia este ipotetica, dar cat se poate de probabila!



#20 georgyc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 111 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 01 July 2015 - 06:56 AM

Vezi postareaOtilia Alupei, la 30 June 2015 - 06:54 PM, a spus:

CO n-ar fi o pbl. fiindca la inchiderea CIM vechi ii banii de concediu aferent si ai rezolvat-o usor

Atat mi-ar trebui, sa zic patronului ca, pe langa ca ramane fara un om pe care poate punea bazele, din ziua din care i-a sosit decizia (poate salariatul nu mai vrea sa munceasca in continuare), ca mai trebuie sa-i mai si plateasca zilele de CO pe care nu le-a luat (o "mini-prima" pt. ca a "evitat" cele 20 zile de preaviz in mod normal).

Romania, tara tuturor posibilitatilor ... nefaste.

Pentru ca @mgabi, nu este chiar asa de ipotetica situatia. Am o firma de reciclare cu care colaborez si nu stie ce sa faca cu resursele umane, pentru ca-i vin si pleaca oameni pe banda rulanta (uneori pleaca, si tot in ziua respectiva ma suna ca s-a razgandit, si ca-l tine, asta dupa ce eu facusem deja toate actele si revisalul). Deci sunt oameni si oameni, din pacate.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL